Evropské banky zvažují radikální obranu proti záporným úrokovým sazbám

Záporné úrokové sazby dohánějí evropské komerční banky k šílenství. Mnohé finanční domy proto nyní zvažují radikální obranu.
Depozitní úroková sazba ECB je aktuálně nastavená na -0,4 %. Pro komerční banky to znamená, že musejí centrální bance platit za to, že si k ní ukládají přebytečnou likviditu. ECB se opatřením snaží komerční banky přimět k posílení úvěrování, tedy stimulaci evropské ekonomiky zlepšováním dostupnosti půjček.
Podle listu Financial Times již politika nulových úrokových sazeb přišla evropské komerční banky od svého zavedení na 2,64 miliardy eur. ECB depozitní sazbu do záporu poprvé srazila v létě 2014. Hodnota úložek komerčních bank u ECB se aktuálně pohybuje asi kolem 850 miliard eur.
Naprostá většina komerčních bank se zdráhá přenášet záporné sazby na klienty, a tak do hry vstupují i alternativní scénáře. Jedním z nich je ukládání přebytečné hotovosti do trezorů místo na účty vedené u ECB.
Německá zajišťovna Munich Re drží již nyní v hotovosti kolem 10 milionů eur. Na začátku června médii proběhla zpráva, že držení peněz v hotovosti zvažuje také Commerzbank, druhý největší poskytovatel půjček v Německu. Commerzbank již údajně v záležitosti jednala s úřady, není ale zatím jasné, o jak velký objem hotovosti by se v jejím případě mělo jednat.
Commerzbank je zčásti vlastněná německým státem, přičemž právě Německo je hlavním kritikem uvolněné měnové politiky ECB. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v dubnu prohlásil, že záporné úrokové sazby způsobují Německu "mimořádné problémy".
Záměr uchovávat jistý objem peněz ve fyzické podobě ale naráží na nečekaný problém. Agentura Reuters spočítala, že miliarda eur v 200eurových bankovkách by vážila více než pět tun. 850 miliard eur v 200eurových bankovkách by tak vážilo přibližně 4 250 tun.
"Na hromadění hotovosti nemá nikdo zájem. Pro komerční finanční ústavy by to znamenalo nemalé náklady a pro centrální banky zase ztrátu vlivu," uvedl v rozhovoru pro Financial Times nejmenovaný německý bankéř. "Obě strany by se proto krajnímu řešení rády vyhnuly," dodal.
Zdroj: Financial Times
Aktuality
