US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,32 %
NASDAQ+0,22 %
DOW JONES+0,60 %
PX+0,00 %
ČEZ+0,00 %
NVIDIA-0,30 %

Ranní postřeh: Růst mezd akceleruje. Jaké to bude mít dopady?

České mzdy rostou téměř 4% tempem. A to ještě stále nepřišlo zamýšlené zvyšování mezd ve veřejné sféře. Navíc roste i zaměstnanost. Trh práce je z makroekonomického pohledu očividně v dobré kondici. I když podniky, které těžko najímají nové lidi, to asi budou hodnotit jinak.

Trh práce je silný, stejně jako ekonomika, což je samo o sobě důvodem neudržovat extrémně uvolněnou měnovou politiku. ČNB potřebuje vidět ještě vyšší inflaci a tu v příštím roce zřejmě také uvidí.

Neohrozí silný růst mezd a posílení koruny konkurenceschopnost české ekonomiky? Za určitých okolností ano, ale k tomu by bylo třeba mnohem silnějšího růstu mezd a přestřelení kurzu koruny z výrazně podhodnoceného do výrazně nadhodnoceného pásma.

Aktualita pro rok 2026

Česká ekonomikaČeská korunaČNBPlaty a osobní ohodnoceníPracovní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny