Technická analýza: svíčkové grafy

Svíčkové grafy patří mezi nejstarší a hojně používané grafy. Jsou přehledné a nabízí možnost využití různých technických formací. Grafy a jejich čtení jsou a ještě dlouho budou základem obchodní strategie každého obchodníka.
Svíčkové grafy patří mezi nejpoužívanější nástroje pro aplikaci technické analýzy u většiny burzovních obchodů. Jejich význam a použití můžeme aplikovat na komoditní, forexové a akciové trhy.
V čem spočívá kouzlo svíčkových grafů? A jak to, že mohou být tak populární?
Když bych měl vycházet ze své vlastní zkušenosti, musím říci, že jsem svíčkovým grafům dlouho nemohl přijít na chuť. V prvních letech svého obchodování jsem striktně používal barchart – čárkové grafy.
Postupem času jsem ale zkoumal rozdíly mezi jednotlivými typy grafů. Začal jsem používat paralelně obě varianty. A nakonec to dopadlo tak, že jsem si na svíčkové grafy tak zvyknul, že jsem si je zamiloval a dnes nepoužívám nic jiného.
A v čem tedy tkví to kouzlo, že svíčkové grafy jsou oblíbenější a používanější? (tedy alespoň pro mě – ona totiž neexistuje žádná statistika, která by uváděla procentuální hodnocení používaní jednotlivých typů grafů – takže je jen subjektivním dojmem, co je a co není oblíbenější a používanější).
Informace, které z grafu můžeme získat
OPEN – otevírací hodnota v daném časovém rámci
CLOSE – zavírací hodnota v daném časovém rámci
HIGH – nejvyšší hodnota
LOW – nejnižší hodnota
Ani čárkový ani svíčkový graf nám neukazuje přesný průběh vývoje ceny v průběhu časového rámce. Ten může být různý a pokud bychom jej chtěli zjistit, musíme analyzovat nižší časové rámce.
Takže na první pohled nemají svíčkové grafy nic navíc (alespoň co se týče poskytnutých informací), co by je pasovalo na favorita vašich grafů.
Kouzlo totiž spočívá v grafickém vyjádření. Nenapadá mě lepší příměr než, že je to jako když se v deskriptivní geometrii přesunete z dvourozměrného vyjádření do trojrozměrného. Přidáte další rozměr, další dimenzi – z plochého obrazu vám vystoupí třetí rozměr.
Zjednodušeně řečeno svíčkové grafy dodávají technické analýze plasticitu – tak jako když máte obyčejnou mapu Vysokých Tater a luštíte vrstevnice a váš kamarád má plastickou mapu, kde má všechny kopce pěkně vymodelované.
Podívejme se na stejný graf 4krát, pokaždé jinýma očima
- Klasický čárkový graf, tak jak se standardně znázorňuje.
- Klasický čárkový graf v barevném provedení pro lepší orientaci mezi up a down čárkami.
- Svíčkový graf v černobílém provedení – zde je už obraz více plastický a orientace v grafu je jednodušší.
- Svíčkový graf v barevném provedení – podle mě ideální varianta pro čtení grafů.
Jestliže jsem psal o třech dimenzích a plasticitě obrazu při čtení grafů, tak teď čtávám ukážu čtvrtý rozměr, čtvrtou dimenzi, která svíčkové grafy posune ještě o jeden level výš. Čtvrtou dimenzí myslím speciální patterny (vzory) – ono japonské mystérium candlestick (svíčkových) grafů, které je doslova oživuje.
Najdete mezi nimi:
Býčí patterny
Medvědí patterny
Patterny signalizující otočení trendu
Neutrální patterny
Patterny vzniklé spojením několika svíček
Existují celé výkladové slovníky jednotlivých patternů. Smyslem je zkoumat a hledat, jak tyto patterny doopravdy fungují, jak je můžete využít právě vy s vaší psychikou. Chce to se jen ponořit do každodenního sledování a po čase zjistíte, že některé patterny uvidíte automaticky. Vyberte si pro začátek jeden, dva patterny.
A zkuste se dívat do grafů a sledovat, kdy přicházejí, co se děje předtím než přijdou, co se děje bezprostředně potom. Hledejte možnosti, jak tyto patterny využít ve svůj prospěch.
Rozhodně to chce trpělivost a preciznost. Zaměřit se na vyhledání patternů, které vám budou vyhovovat – vaší povaze. A hledat optimální možnosti vstupů a výstupů. A testovat a sledovat a testovat, no však to znáte … Ale myslím, že výsledky budou stát za to.