Přebytek obchodní bilance Číny v dolarech v srpnu klesl, země nečekaně více dovážela

Na jednu stranu může být dobrým znamením to, že Čína více dovážela, na druhou stranu znatelně poklesl zájem o její zboží a služby. Řeč je ovšem o meziročním vývoji přepočítaném na americké dolary, v jüanech rostly oba ukazatele - export o 5,9 %, import o 10,8 %.
Již loni v létě začala být Čína zdrojem obav pro finanční trhy i globální ekonomiku jako celek a s počátkem letošního roku tyto obavy dále zesílily. Nicméně v posledních měsících se situace v Číně stabilizovala a nečekaně příznivá čísla z čínského zahraničního obchodu to jen potvrdila. Dovozní statistiky za srpen potvrdily sílící domácí poptávku a zvyšující se produkci. Exportní čísla za stejný měsíc pak ukázala na pokračující slabou americkou poptávku a její sílu v EU a především v Británii.
Zatímco ještě v červenci dovozy do Číny klesaly (v čínské měně meziročně o 5,7 %), v srpnu byl zaznamenán vysoký nárůst o 10,8 %. I když jde značná část zlepšení za statistickou základnou, silnější poptávka v Číně je patrná. Vyšší domácí spotřebitelskou poptávku jednoznačně dokumentuje nárůst dovozů automobilů a LCD televizorů, vyšší dovozy byly patrné i u počítačů a farmaceutických výrobků. Vyšší byla poptávka i po dovozech pro výrobu, což ukazuje na vyšší poptávku po čínském zboží doma, ale jak ukazují čínské exporty, i ve světě. A v neposlední řadě Číňané ve velkém dováží suroviny. Protože ale investiční poptávka zatím zůstává slabá, je vysvětlením využívání nízkých cen komodit k jejich nákupu.
Srpnový nárůst dovozu byl překvapením pro analytiky, kteří v anketě agentury Reuters počítali v průměru s poklesem o 4,9 %. V červenci se import propadl o 12,5 %. "Zlepšení dovozu odráží především silnější domácí poptávku. Čínské podniky doplňují zásoby (surovin) a očekávají, že začnou růst ceny," uvedl analytik Wang Ťien-chuej ze společnosti Capital Securities na adresu v dolarech vyjádřených údajů. "Jsou tu rovněž určité vyhlídky na zlepšení stavu ekonomiky. Očekáváme, že export zůstane stabilní a import se zlepší." K růstu importu podle něj přispěly mimo jiné vyšší ceny ropy a železné rudy.
Objem dovozu uhlí meziročně vrostl o více než polovinu, protože Čína omezila spotřebu domácího uhlí ve prospěch kvalitnějších dodávek ze zahraničí, například z Austrálie. Dovoz železné rudy se pohybuje v blízkosti rekordních maxim, neboť čínské ocelárny doplňují zásoby v očekávání vyšších výnosů.
Pozitivně ale překvapily i čínské vývozy. Po červencovém meziročním růstu o 2,9 % byl v srpnu vykázán vzestup o 5,9 %. Na možnou slabost americké ekonomiky ukazuje to, že exporty do Spojených států čtvrtý měsíc v řadě klesají. Naopak čínské exporty do EU vzrostly o 2,4 % po červencovém poklesu o 2,4 %. Asi největší překvapení je v době po britském referendu vysoká britská poptávka. Vývozy z Číny do Británie ještě v červenci meziročně o 3,2 % klesaly, aby za srpen vykázaly vzestup o 4,8 %.
Pokles exportu v srpnu zpomalil na 2,8 % z červencových 4,4 %. Údaje signalizovaly určité zlepšení poptávky ve Spojených státech, Evropě i Japonsku. "Postupné oživování světové poptávky pravděpodobně znamená větší prostor pro export v příštích čtvrtletích," uvedl analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics na adresu dat vyjádřených v amerických dolarech.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v srpnu zlepšila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,6 % z dříve předpokládaných 6,3 %. Loni čínská ekonomika vykázala růst o 6,9 %, což představovalo nejslabší celoroční růst za čtvrt století. Obavy ze zpomalování hospodářského růstu v Číně vedly začátkem roku k výrazným výkyvům na světových finančních trzích.
Zdroj: ČTK, Komerční banka, Reuters