Evropské akcie v pondělí oslabovaly navzdory oživení na Wall Street

Evropské akcie v pondělí zakončily hluboko v červených číslech navzdory tomu, že úvod obchodování na Wall Street ukazoval na mírné oživení. Investoři ze sebe stále nesetřásli obavy z toho, že americký Fed na zářijovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.
Britský FTSE 100 odepsal 1,12 %, francouzský CAC 40 1,15 % a německý DAX 1,34 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal procento, část ztrát však během odpoledne díky optimističtější seanci na Wall Street umazal.
Subindex sektoru základních materiálů v indexu Stoxx Europe 600 se propadal o více než 3 %, než propad zastavil a začal ztráty mazat. Většina cen kovů klesala, naproti tomu měď mírně podražila. Akcie těžařů Anglo American, BHP Billiton a Antofagasta zakončily všechny hluboko pod nulou.
Akcie německé společnosti E.ON se propadly o 14 % poté, co se začalo obchodovat s akciemi firmy Uniper, kterou od sebe E.ON odštěpila. Cenné papíryLinde ztrácely přes 7 % v reakci na ukončení jednání o fúzi se společností Praxair.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Evropská komise v nejbližší době představí podrobnosti svého investičního plánu, jímž chce v příštích letech desítkami miliard eur pomoci s rozvojem zemí na severu Afriky a na Blízkém východě, které jsou považovány za klíčové při zvládání migračních tlaků. Podle slovenského státního tajemníka Lukáše Parízka by hodnota investic mohla v několika letech dosáhnout až 40 miliard eur.
- Rusko bude hlasovat proti uvolnění další splátky pomoci Ukrajině od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Je ale připraveno jednat o mimosoudním řešení sporu o dluh, který má Ukrajina Rusku splatit, řekl v pondělí ruský ministr financí Anton Siluanov. Podmínkou však je, že Ukrajina změní návrh restrukturalizace zmíněného dluhu, který dosahuje asi tří miliard dolarů.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila na příští rok odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy, protože se začne těžit z nových polí a těžaři z břidlic v USA jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo. Zpráva naznačuje, že na trhu by v příštím rokem mohl být větší přebytek ropy. To zvyšuje tlak na členy kartelu i nečlenské země, které se snaží oživit jednání o omezení dodávek v době, kdy se cena ropy pohybuje kolem 47 dolarů za barel, což je polovina z úrovně z poloviny roku 2014, napsala agentura Reuters.
- Britská obchodní komora (BCC) v pondělí snížila odhad růstu britské ekonomiky pro letošek i následující dva roky. Zároveň vyzvala vládu, aby urychlila investice do infrastruktury, a pomohla tak ekonomice přestát zpomalení způsobené referendem o odchodu země z Evropské unie.
- Míra nezaměstnanosti v Itálii ve druhém čtvrtletí klesla na 11,5 % z 11,6 %, jak se očekávalo.
- Německý výrobce technických plynů Linde a jeho americký konkurent Praxair ukončili jednání o fúzi, kterou měla vzniknout jednička na trhu s hodnotou více než 60 miliard dolarů. Oznámila to německá společnost v pondělním prohlášení.
- Kopii smlouvy někdejšího předsedy Evropské komise Josého Barrosa s americkou investiční bankou Goldman Sachs si vyžádal jeho nástupce v čele evropské exekutivy Jean-Claude Juncker. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Alexander Winterstein. Už v pátek v dopise evropské ombudsmance Emily O'Reillyové Juncker napsal, že Barroso bude v komisi vnímán a přijímán jako kterýkoliv jiný lobbista a ne jako bývalý šéf této instituce.
Zdroj: CNBC
Aktuality
