US MARKETOtevírá za: 9 h 20 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

IW speciál: Jak přežít recesi jako investor, zaměstnanec nebo podnikatel

Ekonomická recese a medvědí trh nekompromisně zasáhly západní ekonomiky. Investiční web nabízí sérii článků, které vám pomohou při recesi úspěšně investovat, udržet si zaměstnání, nebo dokonce začít podnikat. Příjemný adventní čas vám za celou redakci Investičního webu přeje Petr Novotný.

Petr Novotný
Petr Novotný
23. 9. 2011 | 12:00
Medvědí trh

Jak investovat při recesi

Doporučení od hvězdy: Richard Russell radí, jak přežít "nový normál" Jen málo velkých investorů zažilo to, co má za sebou Richard Russell. Narodil se během Velké deprese, a tak ví, jak přežít v těžkých časech. I pro současné prostředí má několik dobrých rad. Pokud nevěříte ve spásu ze 400 miliard Fedu nalitých na dlouhou stranu výnosové křivky a v záchranu zdecimovaného Řecka, čtěte dál.

Investice pro případ těch nejhorších scénářů Budoucnost světové ekonomiky v příštích letech je zahalena tajemstvím. Mezi názory optimistů a pesimistů se investoři snaží zorientovat a zvolit tu nejvhodnější strategii. Optimisté věří akciím, mladým trhům a Číně, pesimisté vidí druhé dno recese, státní bankroty a hrozbu deflace, případně raketové inflace. Pro ty nejzarytější medvědy nabízíme několik tipů.

Připravte se na pád dolaru: 9 nových bezpečných přístavů Zprávy potvrzují, že se celý svět včele s Amerikou nachází v krizi s dvojitým dnem. Co naplat. Musíme se připravit na to nejhorší. Následující tipy na zajištění by měly zaručit, že i v případě pádu "bezpečných přístavů" kvůli nekončícímu tištění peněz americkou centrální bankou a evropským dluhovým problémům, nepřijdete o hodnotu svých finančních prostředků.

Jak odhadnout dno medvědího trhu? Většina akciových trhů je nyní v medvědí fázi, alespoň podle učebnicové poučky, která medvědí trh definuje jako alespoň 20procentní pokles od posledních maxim. Legendární britský investor Jim Slater, který jeden z velkých medvědích trhů prožil v 70. letech minulého století, ve svých pamětech popsal tipy, jak zachytit okamžik, kdy medvědí trh narazí na dno.

Jak přežít turbulentní období na burzách? Jak by se měl v dnešní vypjaté době na trzích chovat drobný investor? Které fondy by měl nakupovat? A oddělí se díky podobným krizím na trhu "zrno od plev" mezi finančními poradci? Odpověď naleznete v druhé části moderované diskuze expertů na kapitálové trhy a ekonomiku, jimiž jsou Martin Burda (ředitel ISČS), Pavel Kohout (hlavní ekonom Partners) a Michal Valentík (hlavní investiční stratég ČP Invest).

Barry Ritholtz: Jak se připravit na další černou labuť? Zemětřesení, tsunami a atomová krize v Japonsku způsobily, že světový finanční svět na chvilku zavrávoral. Tyto události u řady investorů znovu vyvolaly jednu zásadní otázku: Co by měli v těchto případech dělat a jak by mělo vypadat jejich investiční portfolio? Podle respektovaného investičního bloggera a správce hedgeového fondu Barryho Ritholtze je odpověď vždy stejná: disciplína, dodržení investiční strategie a plán pro případ problémů.

Finanční krize č. 2: Nejlepší je nyní nic nedělat, radí londýnští burziáni Situace na kapitálových trzích je nyní velmi vypjatá a burziáni v hlavních finančních centrech světa, jako je například londýnská City, mluví hlavně o ztrátě důvěry, návratu recese, začátku medvědího trhu a přirovnávají situaci k pádu investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. Server CNBC.com udělal anketu v místech, kde se snaží makléři alespoň na chvíli odpoutat od monitorů. V proslulých londýnských pubech.

Zlatá investiční pravidla: Jak se chovat na klesajících trzích? Akciové trhy – ten český nevyjímaje – udržují z dlouhodobého hlediska růstový trend. Přesto korekce trhu, jaké jsme právě (byli) svědky, vyvolává obavy drobných investorů. Co dělat při poklesu? Základní odpověď je vždy stejná: zachovejte chladnou hlavu. Držte se deseti finančních rad - a recese na vás nemůže! Investice a zahrádka. Není moc lidí, kteří by našli jakoukoli souvislost. Pro začínající investory ovšem taková spojitost existuje. Zahrádkář i investor začínají od nuly a chtějí dosáhnout růstu. O své květiny, respektive portfolia se musejí starat, pochopit, jak rostou a co pro svůj růst potřebují. Dosáhnout kýženého výsledku není nemožné. Pro ty, kteří si myslí, že je investování složité, máme několik rad, které při prvních investičních krůčcích jako když najdou.

Ať se děje cokoli, držte těchto pět akcií Recese se vrací, svět si připomíná pád Lehman Brothers, na lepší časy se zatím nejspíš neblýská. Zkušení investoři ovšem vědí, že investovat se má dlouhodobě, s důrazem na dividendu a podobně. Pak ani uplynulých 10 let nemusí být akciově ztracených. Stačí se podívat na pět akcií, které se drží v portfoliích velkých hráčů celé roky.

20 bank, které neustojí bankrot PIIGS Evropské banky mají co ztratit, pokud se problémové země označované jako PIIGS postupně uchýlí k bankrotu. I přes ujišťování evropských lídrů, že podnikají kroky pro zachování životaschopnosti bank, je stále docela pravděpodobné, že všechny snahy vyznějí naprázdno a "selektivní bankrot" zemí PIIGS se stane nevyhnutelným. Bankovní statistiky EBA využité při zátěžových testech odkryly dostatečné množství údajů pro vytvoření skutečného obrázku o situaci evropských bank.

Recese a medvědí trh: Investiční návod na přežití" Jak zvládnout paniku na burzách, vstoupily skutečně burzy do medvědí fáze a do čeho investovat při recesi? Odpověď naleznete v druhé části moderované diskuze expertů na kapitálové trhy a ekonomiku, kterými jsou Štěpán Pírko, hlavní portfoliomanažer (Colosseum), Jan Maňák (BNP Paribas Investment Partners), investiční ředitel a Lukáš Kovanda, novinář a analytik (Týden).

Peter Schiff: Začíná deprese, kupujte zlato a zbavte se dolarů Již v říjnu 2006 předpovídal Peter Schiff z fondu Euro Pacific Capital propad cen nemovitostí. A měl pravdu. Nyní očekává pokračování recese, respektive tvrdí, že v podstatě teprve začíná období deprese. Radí nakupovat komodity, především zlato, a zbavit se dolarů a amerických aktiv obecně.

7 způsobů jak ochránit akciové zisky Co když se situace výrazně zhorší a trhy se vrátí do sestupného - medvědího trendu? Recese je tady


Druhé dno recese je tady. 10 signálů mluví za vše - 1. část Spojené státy vstoupily do další recese. Doufejme, že nebude tak hluboká, jako ta první. Ekonomové se většinou shodují na tom, že globální finanční a ekonomická krize začala v prosinci 2007 a trvala do července 2009. Jenomže takto vnímají krizi jen experti, většina lidí nemá pocit, že by hospodářské zpomalení už skončilo.

Recese na březích Atlantiku: Tady a teď! Proč se stále politici zdráhají označit současnou situaci ve Spojených státech a v Evropě za recesi? To čekají na technické znamení, tedy dvě po sobě jdoucí čtvrtletí s poklesem HDP? Data z ekonomiky jsou hrozivá.

5:2 pro návrat recese, míní čeští investiční experti Tradiční okurkovou sezónu nahradila především ve vyspělých zemích diskuse o dalším ekonomickém vývoji. Naplní se pesimistický scénář v podobě recese ve tvaru "W"? Investiční web se ptal 7 investičních profíků, jestli nás čeká recese.

Recese ještě neskončila, tak jakápak nová? Lidé milují nakupování. To ovšem neznamená, že jich budou v brzké době plné obchody. Mezi některými odborníky zaznívá názor, že se blíží nová krize. Makrodata však zatím nejsou ani tak pozitivní, aby se dalo říci, že předchozí recese a její následky stále nezasahují do fungování běžných lidí. Nic na tom nemohou změnit ani slušná čísla ze Spojených států, která na trh přišla minulý týden.

Jasný důkaz, že americká ekonomika tiše vstoupila do recese Revidovaná hodnota HDP za druhé čtvrtletí 2011 se snížila z 1,3 % na 1 %. V reálném vyjádření však HDP indikuje začátek recese, protože pokaždé od roku 1948), kdy tato hodnota za čtyři čtvrtletí klesla pod dvě procenta, ekonomika vstoupila do recese.

Richard Posner: Americká ekonomika nezažívá recesi, ale depresi. A konec je v nedohlednu Vadí vám už všechna ta uklidňující slova o tom, že prožíváme těžké období, protože ještě doznívají dopady recese z roku 2008? Nejste sami. Richard A. Posner, vlivný americký právník, soudce Chicagského odvolacího soudu a myslitel propojující sféry práva a ekonomie, tvrdí, že nás vážnost mnoha aktuálních problémů v celém světě a skutečnost, že řešení těchto problémů není na dohled, dostávají do situace, kdy si musíme přiznat, že v roce 2008 neproběhla "jen" recese, ale započala americká, potažmo i celosvětová deprese.

Jak "přežít" recesi

Jak se připravit na recesi? Několik užitečných rad Recese se blíží, pokud už v ní přímo nežijeme. Největší problém řeší lidé bez práce. Pokud ovšem myslíte dopředu a žijete ekonomicky zodpovědně, nemusíte se bát. Pro ty ostatní, kteří se svou finanční budoucností dosud příliš nezabývali, máme několik důležitých rad.

10 přikázání pro případ tržního krachu Od roku 2000 probíhá dlouhodobý medvědí trh, jehož konce se nejspíš nedočkáme ani v tomto desetiletí. Také jste si několikrát při tržních propadech "rvali vlasy" a říkali si, že se už něco podobného nesmí opakovat? Všechno špatné je pro něco dobré. Na základě špatných zkušeností bylo sestaveno desatero, které zajistí, abyste i po tržním krachu odcházeli jako vítězové.

Recese? Jak se připravit na druhé dno? Na konci Velké recese (nebo její první vlny) jsou karty rozdány asi takto: Každý čeká, že někdo jiný pořádně nakopne očekávané ekonomické oživení. Řada zemí spoléhá na spotřebitele, kteří by měli začít utrácet za domy, auta, elektroniku a podobně, protože právě na tom během ekonomického útlumu šetřili. Jenomže celá řada těchto spotřebitelů jen těžko hledá práci a zadlužuje se. Firmy začnou přijímat více zaměstnanců, až se rozběhne jejich byznys. A nezaměstnanost zpětně brzdí utrácení. Jak se v této neutěšené situaci připravit na případný další pokles ekonomiky, který mnozí analytici předpokládají?

Recese se blíží: Krizové rady od těch, kteří zažili Velkou depresi Ekonomové varují před možným návratem recese. Ti pesimističtí tvrdí, že v recesi již dávno jsme, akorát se manipuluje s čísly a tiskárnami na peníze. Ať tak, či onak, američtí pamětníci krize na přelomu 20. a 30. let 20. století vědí své. A některé jejich rady jsou natolik univerzální, že budou platit i v případě možné další recese v budoucnosti.

Připravit se na důchod, aneb jak nespadnout z kolečkových bruslí Budoucí senioři v létě vesele rejdí na kolečkových bruslích, hrají hokej, vozí děti na tenis a o dovolené se rádi potápějí v teplých mořích. V zimě s oblibou utrácejí za cesty na vzdálené alpské kopce. Zdánlivě se absolutně liší od svých předchůdců, dnešních důchodců. Ti budoucí si často dělají legraci (někdy shovívavou, někdy zlou) z těch dnešních. Mají pocit, že jsou neskutečně jiní a že jim patří budoucnost. A o to běží. Patří jim opravdu? A pokud ano, za kolik? A bude patřit všem?

A jaký je návod jak přečkat recesi od šéfredaktora Investičníhoho webu? Sledujte video od stopáže 28"44

Jak hledat při recesi práci a podnikat

O tato zaměstnání během recese nepřijdete Globální ekonomika se stále vzpamatovává z recese a statistiky nezaměstnanosti vykazují extrémní hodnoty. Oficiální čísla hovoří o 2 milionech Američanů, kteří jsou bez práce déle než 99 týdnů. Skutečný počet dlouhodobě nezaměstnaných však může být až třikrát vyšší. Mladí lidé, kteří plánují pracovní kariéru, by proto měli sledovat trendy na trhu práce.

Jak začít podnikat během recese Chce to odvahu, nápad a pevnou vůli, recese nerecese. Podnikání ze začátku není práce "od devíti do pěti", ale může spolknout veškerý váš čas. Aby mělo smysl ve složitém prostředí začít podnikat, je dobré ctít pár pravidel a pouček.

Recese: Nejlepší čas začít podnikat V recesi je nejlepší doba začít uvažovat jako podnikatel. Mnoho úspěšných firem, jako například Microsoft, CNN nebo Southwest Airlines, vzniklo právě v období recese.

Krize změnila přístup lidí k práci. Čeho se bojí dnešní mladí? Mladí lidé budou podobně jako jejich prarodiče, kteří zažili Velkou depresi, navždy ovlivněni finanční krizí. Ta sice vypukla už v roce 2008, ale zdá se, že nebyla zažehnána ani po třech letech. Jaké dopady bude mít na celoživotní postoje mladé generace, označované jako Generace Y, zkoumala studie Lisy Kahn vedená profesory ekonomie z Yale School of Management

Bulvár

Jak přežít konec civilizace Manažer hedgeového fondu Barton Biggs předvídá ve svém bestselleru "Wealth, War and Wisdom" zhroucení civilizace. Jak by se měla společnost na zhroucení připravit?

Varování: Během recese roste počet sebevražd První oficiální studie potvrdila, že během recese se v USA zvyšuje počet lidí, kteří si dobrovolně vezmou život, a to až na dvojnásobek.

Paul Krugman: Mimozemšťané mohou zachránit světovou ekonomiku Problémů, se kterými se nyní potýkají světové ekonomiky, je celá řada. Vrchol v těžbě ropy a vrchol v dalším možném zadlužování by mohl znamenat i vrchol civilizační. Nástroje k povzbuzení ekonomického oživení v poslední době již viditelně nezabírají a ekonomický stimul v takové podobě, jako byla 2. světová válka, není na obzoru. Některé cesty k odvrácení ekonomických hrozeb jsou hodně fantastické. Nabízíme jednu z úst respektovaného redaktora New York Times a laureáta Nobelovy ceny Paula Krugmana.

Recept na ekonomické oživení? Sex! To, že například kasina najímají jako hostesky, servírky a krupiéry atraktivní ženy, není žádným překvapením. Snaží se přilákat více hráčů, udržet je u stolů delší dobu a celkově zpříjemnit prostředí. Muži, a samozřejmě i ženy, reagují velice předvídatelným způsobem, pokud jsou ovlivněni myšlenkami na sex. V ekonomickém slova smyslu se méně bojí rizika a mají tendenci více nakupovat.

Medvědí trhRecese
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika