Americké akcie v pátek klesly, celý týden pro ně ale byl mírně ziskový

Americké akciové trhy v závěru týdne klesly, za celý týden nicméně mírně posílily. Wall Street v pátek oslabil zejména pokles akcií bank kvůli sporu americké vlády s Deutsche Bank. Po čtyřech dnech růstu klesly také akcie technologického gigantu Apple.
Index Dow v pátek klesl o 0,49 % na 18 123,80 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,38 % na 2 139,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na se ztrátou 0,1 % na 5 244,57 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,71 % na 15,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,693 %.
V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor. V plusu se udrželo odvětví veřejných služeb a index sektoru zdravotní péče se v pátek proti čtvrtku nezměnil.
Za celý týden Dow získal 0,21 %, S&P 500 posílil o 0,53 % a Nasdaq Composite přidal 2,31 %.
Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po Deutsche Bank, aby zaplatila 14 miliard dolarů za urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Požadovaná částka je výrazně vyšší, než o jaké se dosud hovořilo. Deutsche Bank v pátek uvedla, že tak velkou částku platit nehodlá.
Akcie Deutsche Bank (-9,35 %) obchodované v USA se propadly takřka o deset procent. Klesly i akcie amerických bank Goldman Sachs (-1,24 %) a JPMorgan Chase (-1,23 %).
Wall Street nyní čeká na zasedání měnového výboru americké centrální banky naplánované na příští týden. Všeobecně se očekává, že úrokové sazby se na něm nezvýší.
Akcie Applu (-0,56 %) přerušily čtyřdenní růstovou sérii a klesly o necelé procento. Technologický sektor srážely i akcie společnosti Oracle (-4,75 %), které po slabých výsledcích firmy za uplynulé čtvrtletí oslabily o téměř pět procent.
Dolar díky datům z USA zpevnil
Na devizovém trhu v pátek dolar vystoupil vůči hlavním měnám nejvýše za dva týdny. Údaje o srpnovém vývoji inflace v USA posílily sázky na to, že Fed přikročí k dalšímu zvýšení sazeb ještě v letošním roce.
Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil na 15denní maximum nad 96 bodů. Dolar proti euru posílil o 0,8 % na 1,1156 USD. Vůči japonskému jenu americká měna stoupla o 0,2 % na 102,32 JPY.
Světové ceny ropy během pátku sestoupily na několikatýdenní minima a výrazně ztratily i za celý týden. Obavy z přetrvání převisu nabídky na globálním trhu zvyšuje rostoucí vývoz z Íránu a obnova dodávek suroviny z Libye a Nigérie.
Írán se ve vývozu ropy přibližuje úrovni před zavedením mezinárodních sankcí. Zdroje z trhu přepravy ropy agentuře Reuters řekly, že Írán zvýšil v srpnu vývoz na více než dva miliony barelů denně. Objevily se i známky obnovování těžby a vývozu v Nigérii a v Libyi, kde export ropy v minulých měsících snižovaly konflikty a nepokoje.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý ve své měsíční zprávě o situaci na trhu předpověděla, že převis nabídky ropy v důsledku zpomalení růstu poptávky a rostoucích zásob přetrvá minimálně do poloviny příštího roku. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila v pondělí odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy.
Zlato v pátek zdražilo o více než dva a půl dolaru na 1 310,44 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesla o 20 centů na 18,78 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po největší německé bance Deutsche Bank, aby zaplatila 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Oznámila to v pátek banka. Dodala však, že takto vysokou částku zaplatit nehodlá.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v srpnu zvýšily o 0,2 %, zatímco v červenci stagnovaly. Oznámilo to v pátek tamní ministerstvo práce. Růst je rychlejší, než očekávali analytici, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadli na 0,1 %.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity dosáhl v září podle předběžných dat 89,8 bodu (odhad: 90,8 bodu, srpen: 89,8 bodu).
- Šéf prokuratury státu New York Eric Schneiderman začal vyšetřovat energetický koncern ExxonMobil kvůli způsobu účtování zásob ropy. Napsal to v pátek ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) a potvrdil zdroj agentury Reuters. Nové vyšetřování by zřejmě nahradilo kontroverzní pokus Schneidermana a dalších demokratických státních zástupců vyšetřovat ExxonMobil za podvod na investorech kvůli údajnému utajování faktů o změně klimatu. Schneiderman nedávno řekl, že ve vyšetřování firmy se přestane zaměřovat na minulost a povede jej jiným směrem.
- Cestovatelský portál Trivago se připravuje ke vstupu na burzu. Pro majitele portálu, firmu Expedia, emisi zařizují banky Goldman Sachs a Morgan Stanley.
- Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson koupí za 4,33 miliardy dolarů v hotovosti firmu Abbott Medical Optics. Transakce by měla být dokončena během prvního čtvrtletí příštího roku. Abbott prodává některé své aktivity, protože se hodlá dále zaměřit na výrobu kardiovaskulárních a diagnostických přístrojů. Divize Abbott Medical Optics vyrábí lasery a další vybavení používané při operacích šedého zákalu a korekci zraku. Vyrábí rovněž oční kapky a čistící prostředky pro kontaktní čočky. Tržby divize loni činily 1,1 miliardy USD. Johnson & Johnson akvizicí vstoupí na trh s operacemi šedého zákalu a rozšíří svoji vlastní divizi prostředků pro péči o oči. Firma mimo jiné vyrábí kontaktní čočky Acuvue. Dohodu ještě musí schválit antimonopolní úřady.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vzrostl o dva na 416. Počet aktivních ropných vrtů se tak zvýšil v 11 z posledních 12 týdnů. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu se ale v uplynulém týdnu snížil o dva na 506.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americké akcie letos už překonaly mnoho negativních předpovědí a navzdory sýčkování některých analytiků a investorů se vyšplhaly na nová maxima. Klid na trhu, který byl charakteristický pro letošní léto, však také vynesl investorské nadšení na extrémně vysokou hladinu. Vypovídá o tom přinejmenším indikátor nálady na trhu sestavovaný bankou Goldman Sachs.
- Americká počítačová společnost HP koupí od jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics jeho aktivity v oblasti tiskáren za 1,05 miliardy USD. Prodej je součástí snah Samsungu zaměřit se více na své hlavní aktivity. HP díky akvizici technologií Samsungu posílí svou pozici na trhu s kopírováním a tiskem, uvádí se v pondělním prohlášení firem.
- Prezident pobočky Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari rezolutně odmítl, že by na monetární rozhodnutí centrální banky měla jakýkoli vliv politika. "Politiku jednoduše (na zasedáních) neřešíme," řekl Kashkari v rozhovoru pro CNBC. "Sledujeme ekonomická data a všichni u jednacího stolu jsou oddaní snaze dosáhnout našeho duálního mandátu."
- Kanadské společnosti Agrium Inc. a Potash Corp. se dohodly na sloučení. Vznikne tak obr v oblasti hnojiv a zemědělského maloobchodu s tržní hodnotou 36 miliard dolarů, oznámily v pondělí společnosti.
- Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors aktualizuje svůj systém poloautomatického řízení, takzvaného autopilota. Aktualizace je upravena tak, že by zabránila smrtelné nehodě, jaká se udála v květnu, a bude k dispozici do jednoho až dvou týdnů. Oznámil to generální ředitel automobilky Elon Musk.
- Medián příjmů amerických domácností loni poprvé od roku 2007 stoupl, a to o 5,2 %.
- Nadbytek dodávek na trhu s ropou bude v důsledku zpomalení růstu poptávky přetrvávat minimálně do poloviny příštího roku. Předpověděla to v úterý Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na ropném trhu. V ní také uvedla, že se Saúdská Arábie po dvou letech vrátila na pozici jedničky v produkci ropy, ze které ji v roce 2014 sesadily USA.
- Čínské aerolinky v příštích 20 letech zřejmě koupí letadla v hodnotě 1,025 bilionu dolarů. Kvůli uspokojení masivní poptávky po domácí letecké přepravě i poptávce po zahraničních turistických cestách bude Čína do roku 2035 potřebovat 6 810 letadel. Uvedl to v úterý americký výrobce letadel Boeing, který tak zvýšil svůj předchozí výhled z loňského roku, kdy očekával poptávku po letadlech na příštích 20 let o 7,6 procenta nižší.
- BMO Capital Markets uděluje akciím Chevron doporučení "outperform". Akcie Chevronu v úterý -2,76 %.
- Macquarie snižuje doporučení na akcie Netflixu na "underperform" z "neutral". Akcie Netflixu v úterý -2,99 %.
- Brean Capital zvyšuje doporučení na akcie Viacomu na "kupovat" z "držet". Akie Viacomu v úterý -3,36 %.
- Japonská společnost Renesas Electronics koupí za 3,2 miliardy USD amerického výrobce čipů Intersil. Dohoda, která je další z řady slučování mezi globálními výrobci čipů, posílí snahy japonské společnosti zaměřit se více na čipy pro automobilový průmysl.
- Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart oznámil, že v únoru 2017 odejde z funkce. Nástupce zatím nebyl jmenován.
- Skandály banky Wells Fargo vedly k tomu, že v úterý její tržní kapitalizace klesla pod hodnotu tržní kapitalizace JPMorgan. Ta se tak stala v tomto ohledu největší americkou bankou.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer se dohodl na převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto. Německá společnost ve středu uvedla, že za světovou jedničku na trhu osiv zaplatí zhruba 66 miliard dolarů v hotovosti. Jde tak o historicky nejhodnotnější akvizici, jež bude uhrazena výhradně v hotovosti.
- Federální úřady vyšetřují banku Wells Fargo, která zakládala neautorizované účty. Uvedl to deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Vyšetřování má být v rané fázi, ještě se prý ani nerozhodlo, zda půjde o civilní, nebo kriminální případ.
- Celosvětový objem investic v energetickém sektoru loni klesl o 8 % na 1,8 bilionu dolarů. Pokles investic do těžby ropy a plynu totiž převážil nad růstem investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů, do elektrických sítí a do opatření k efektivnějšímu využívání energie. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).
- Většina obyvatel Spojených států je ochotna drobně si připlatit za boj proti globálnímu oteplování. Vyplývá to z průzkumu, který ve středu zveřejnila agentura AP a který ukázal, že podpora ekologicky šetrnějších opatření se výrazně snižuje s rostoucí částkou, kterou by hradili daňoví poplatníci. Podle expertů na ekologickou politiku jde ale i tak o výrazný posun.
- Philip Morris International zvyšuje souhrnnou celoroční dividendu o 2 % na 4,16 USD na akcii.
- Americký index dovozních cen se v srpnu meziročně snížil o 2,2 % po 3,7% poklesu v červenci. Index vývozních cen klesl o 2,4 % po 3% snížení v červenci. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil o 0,2 % (odhad: -0,1 %, červenec: +0,1 %) a index vývozních cen klesl o 0,8 % (odhad: +0,1 %, červenec: +0,2 %).
- Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies ve středu v Pittsburghu a okolí zahájil testování přepravní služby zajišťované automobily bez řidiče. Je to poprvé, co si budou moci takzvané autonomní automobily vyzkoušet běžní zákazníci. Ve vozech však sedí vždy dva lidé od Uberu, kteří v případě problémů řízení převezmou.
- Americká automobilka Ford Motor veškerou svou výrobu menších vozů během dvou až tří let přesune ze Spojených států do nového závodu v Mexiku. Řekl to ve středu generální ředitel Fordu Mark Fields na setkání s investory a analytiky, a potvrdil tak předběžně sdělené plány firmy.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. září vzrostl na 260 tisíc z 259 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal růst na 265 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 3. září stoupl na 2,143 milionu z 2,142 milionu (revidováno z 2,144 milionu), očekávalo se 2,14 milionu.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu proti předešlému měsíci klesla o 0,4 %, a zastavila tak dvouměsíční ožívání. Plyne to ze čtvrtečních údajů americké centrální banky (Fed). Průmyslové výrobce, kteří jsou do značné míry závislí na vývozu, dále trápí silný kurz dolaru a slabá poptávka ve světě.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v srpnu po čtyřech měsících růstu klesly. Rozsah poklesu byl navíc výraznější, než se čekalo. Čtvrteční údaje by mohly zpochybnit vyhlídky na ožívání největší ekonomiky světa ve třetím čtvrtletí a dále snižují šance na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA.
- Ceny amerických výrobců v srpnu stagnovaly jak v meziročním (odhad: +0,1 %, červenec: -0,2 %), tak v meziměsíčním srovnání (odhad: +0,1 %, červenec: -0,4 %).
- Indonéský daňový úřad zahájí vyšetřování internetové společnosti Google, kterou podezírá, že nezaplatila daň z příjmů z reklamy. Podezření vyvolala skutečnost, že firma odmítla spolupracovat, když jí byl v dubnu zaslán dopis s požadavkem, zda úřady mohou přezkoumat její daňové záznamy.
- Výkonný ředitel technologické společnosti United Technologies Gregory Hayes se stal rovněž předsedou představenstva podniku.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's obdržel nejméně tři finální nabídky na prodej svých poboček v Číně a v Hongkongu v hodnotě okolo tří miliard dolarů.
- Výrobce letadel Boeing omezuje objem placených přesčasů u svých 80 tisíc zaměstnanců ve Spojených státech kvůli snahám o zvýšení své konkurenceschopnosti.
- Investiční firma Guggenheim začala pokrývat akcie výrobce bezpečnostního softwaru Symantec s doporučením "buy".
- Banka UBS snížila své odhady výsledků hospodaření výrobce motocyklů Harley-Davidson, protože si myslí, že odhady, jež zveřejnila sama firma, jsou až příliš optimistické.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
