Evropské akcie se v pondělí obchodovaly hluboko v červených číslech

Evropské akciové trhy táhly v pondělí dolů obavy z osudu Deutsche Bank a z výsledku americké prezidentské debaty.
Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil obchodování o 1,5 % níže než při pátečním uzavření. Všechny evropské sektory a hlavní burzy končily v mínusu. Britský FTSE 100 klesl o 1,32 %, německý DAX odepsal 2,19 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,8 %.
Nejdramatičtější propad zaznamenala v pondělí Deutsche Bank, jejíž akcie začaly výrazně klesat poté, co německý časopis Focus přinesl zprávu, že německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila státní pomoc největšímu komerčnímu finančnímu ústavu své země. Kancléřství poté tuto zprávu dementovalo, škoda už ale byla na světě. Akcie Deutsche Bank ztratily 7,5 %, a spadly tak na své nové historické minimum.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Dopad odchodu Británie z EU na hospodářský výhled eurozóny bude záviset na načasování, podobě a výsledku budoucích výstupových rozhovorů. Před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti europarlamentu to v pondělí prohlásil prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.
- Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 11,4 procenta na 80,6 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik evropské federace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů, hypoték a financování automobilů pro domácnosti ze 16 zemí Evropské unie.
- Řecká vláda a její mezinárodní věřitelé se v pondělí dohodli na složení pětičlenné rady nového privatizačního fondu, když věřitelé schválili tři její budoucí členy, jež navrhly Athény. Dohoda byla jednou z podmínek věřitelů na uvolnění pomoci předlužené zemi ve výši 2,8 miliardy eur. Již předtím Řekové schválili oba členy rady, jež navrhli věřitelé.
- Šéf technického vývoje německé automobilky Audi Stefan Knirsch s okamžitou platností odchází z funkce a opouští firmu. Oznámila to v pondělí automobilka. Odchod šéfa přichází v době, kdy automobilka, která je součástí skupiny Volkswagen, pokračuje ve vyšetřování rozsáhlého emisního skandálu.
- Evropská centrální banka doufala, že ekonomika eurozóny bude reagovat více a rychleji na dodatečné uvolnění politiky. V pátek to prohlásil Vítor Constâncio, viceprezident ECB. Dodal, že centrální banka eurozóny si uvědomuje, že dlouhodobě nízké úrokové sazby představují riziko pro finanční stabilitu.
- Podnikatelská důvěra v Německu v září výrazně překonala očekávání. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na 109,5 bodu (nejvyšší hodnota od června 2014) ze srpnových revidovaných 106,3 bodu (revidováno ze 106,2 bodu), čekal se mírný posun ukazatele na 106,4 bodu.
- Důvěra v českou ekonomiku v září meziměsíčně mírně stoupla o 0,3 bodu na 97,1 bodu. Mezi podnikateli sice důvěra klesla, ale u spotřebitelů vzrostla. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti loňskému září se celková důvěra také zvýšila, a to o 1,2 bodu.
- Italská bankovní skupina UniCredit chce získat až 16 miliard eur prostřednictvím emise nových akcií a prodeje majetku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. K prodeji chce UniCredit mimo jiné nabídnout internetového makléře FinecoBank. Největší italská banka nyní očekává nabídky na svou divizi správy majetku Pioneer a jedná s polskou PZU o prodeji podílu 40 % v polské Bank Pekao.
- Deutsche Bank rozhodně nežádá německou vládu o pomoc v jednáních o urovnání sporu, který vede s americkými úřady ohledně hypoték. USA po bance požadují zaplatit 14 miliard USD. Největší německá banka prý zatím ani neuvažuje o tom, že by musela v dohledné době zvyšovat svůj kapitál.
Zdroj: CNBC