Americké akcie v pondělí v očekávání první televizní debaty prezidentských kandidátů zlevnily

Americké akcie zahájily poslední zářijový týden poklesem. Investoři čekali, v čí prospěch vyzní první televizní debata prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa, a spekulovali o výsledku jednání ropného kartelu OPEC a dalších významných těžařů ropy v Alžírsku.
Index Dow oslabil o 0,91 % na 18 094,83 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,86 % na 2 146,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,91 % na 5 257,49 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 17,98 % na 14,5 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 1,584 %.
V červených číslech skončily všechny hlavní indexy, nejvíce klesly sektor zdravotní péče, odvětví cyklického spotřebního zboží a finanční sektor. Relativně nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.
V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie investičních bank Goldman Sachs (-2,21 %) a JPMorgan Chase (-2,19 %) a řetězce hobby marketů Home Depot (-1,83 %). V plusu skončily pouze dvě emise, a to výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,1 %) a technologická firma Apple (+0,15 %).
Z dalších titulů zlevnily například akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,36 %) nebo cenné papíry výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo (-0,29 %), které tento týden zveřejní své kvartální hospodářské výsledky.
Akcie německého finančního domu Deutsche Bank (-7,06 %) v USA zlevnily zhruba o sedm procent poté, co Angela Merkelová odmítla, že by vláda Německa zvažovala finanční pomoc bance, které hrozí, že bude muset v krajním případě přikročit k navýšení kapitálu. Americké ministerstvo spravedlnosti v polovině září oznámilo, že po Deutsche Bank požaduje, aby zaplatila 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů.
Nedařilo se ani akciím softwarové firmy Microsoft (-0,92 %), která by podle nejmenovaného zdroje finanční televize CNBC mohla být jedním z vážných zájemců o převzetí mikroblogovací sociální sítě Twitter (+3,32 %). Agentura Bloomberg zase na seznam potenciálních zájemců o Twitter s odkazem na své zdroje zařadila mediální a zábavní společnost Walt Disney (-1,4 %).
Oslabily rovněž akcie farmaceutického obra Pfizer (-1,81 %), který oznámil, že se nerozdělí na dva nezávislé podniky, jeden pro patentované léky a druhý pro generické produkty. Společnost se tak po několikaletém zvažování takového kroku rozhodla proto, že současná organizační struktura dvou provozně oddělených divizí je nejvýhodnější variantou. Pfizer léta zvažoval své rozdělení na dvě firmy se samostatně obchodovanými akciemi, aby uvolnil růstový potenciál divize patentově chráněných léků. Divize generik totiž obvykle trpí poklesem prodejů.
Dolar oslabil k euru i jenu, ropa zdražila
Boj o Bílý dům měl zatím jenom malý vliv na náladu na trhu. To se ale může změnit, pokud pondělní střetnutí prezidentský kandidátů označí jasného vítěze. Do voleb v USA zbývá šest týdnů a současný těsný stav vyvolává nestabilitu v některých odvětvích, jako jsou zdravotní pojištění, výroba léků či průmysl.
Nervozita před debatou prezidentských kandidátů v USA způsobila také ztráty dolaru. K poklesu americké měny vůči jenu přispěl i komentář guvernéra japonské centrální banky Haruhika Kurody, který zmírnil spekulace, že Bank of Japan zvažuje snížení objemu nákupu dluhopisů.
V závěru obchodování dolar vůči euru oslaboval o 0,2 % na 1,1254 USD a k jenu o 0,8 % na 100,26 JPY. Euro vůči jenu klesalo o 0,6 % na 112,84 JPY. K růstu jenu přispívalo také páteční snížení ratingu Turecka do neinvestičního pásma.
Ceny ropy v pondělí rostly. Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zástupci některých nečlenských těžařských zemí se mají setkat v rámci energetické konference v Alžírsku a jednat o situaci na trhu s ropou. Trh je však z výsledku jednání velmi nervózní a nestabilita na ropném trhu je nejvyšší od dubnového setkání předních světových producentů suroviny v Kataru.
Představitelé OPEC naznačili, že jednání budou pouze neformální. Spekuluje se, že se má jednat o zmrazení, případně omezení těžby ropy. Írán, který se snaží zvýšit těžbu na úroveň z roku 2012, šance na dohodu bagatelizoval, několik dalších členů kartelu však stále doufá, že by mohlo být dosaženo nějaké dohody o tom, jak se vypořádat s nadměrnými dodávkami ropy na trh, napsala agentura Reuters.
Zlato v pondělí zdražilo o 26 centů na 1 338,21 USD za trojskou unci a cena stříbra nepatrně stoupla na 19,43 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Preference obou prezidentských kandidátů před jejich první televizní debatou jsou vyrovnané. Kandidátku demokratů i republikánského miliardáře by podle průzkumu agentury Bloomberg momentálně shodně volilo 46 % oslovených, přičemž Trump vede se 43 % ku 41 % Clintonové při započítání kandidátů dalších stran.
- Provozovatel mobilní aplikace pro sdílení fotografií a videa Snapchat hodlá uvést na trh své první elektronické zařízení, a to sluneční brýle vybavené digitální kamerou. Brýle s označením Spectacles by se měly na podzim začít v omezeném množství prodávat ve Spojených státech za 130 USD.
- Přední americká farmaceutická firma Pfizer se nerozdělí na dva nezávislé podniky, jeden pro patentované léky a druhý pro generické produkty. Firma se tak po několikaletém zvažování takového kroku rozhodla proto, že současná organizační struktura dvou provozně oddělených divizí je nejvýhodnější variantou.
- V srpnu bylo v USA uzavřeno 609 tisíc smluv na koupi nového rodinného domu. Je to méně než v červenci (revidování z 654 tisíc na 659 tisíc), ale více, než očekával trh (600 tisíc). Znamená to meziměsíční pokles o 7,6 %. Po červencovém nárůstu o 13,8 % (revidováno z +12,4 %) se očekával pokles o 8,8 %.
- Společnost CBOE Holdings, provozovatel největší opční burzy v USA podle objemu, koupí za 3,2 miliardy USD druhou největší americkou akciovou burzu BATS Global Markets. CBOE se snaží rozšířit zdroje svých příjmů kvůli nízkému objemu obchodů.
- Americká mediální firma Walt Disney spolupracuje s finančními poradci, kteří jí pomáhají posoudit možnou nabídku na koupi sociální sítě Twitter. Informovala o tom s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg.
- Investiční společnost Drexel Hamilton snížila investiční doporučení na akcie mediálního koncernu Walt Disney na "hold" z "buy". Její obavy vyvolal finanční tlak, pod nějž se koncern dostal kvůli obnovení smlouvy na vysílání zápasů NBA.
- Investiční firma Oppenheimer snížila doporučení na akcie provozovatele sociální sítě Twitter na "underperform" z "perform".
- Výrobci léků Sanofi a Regeneron Pharmaceuticals jsou údajně jen krůček od získání povolení regulátora trhu k prodeji nového léku na ekzém. Jeho prodej by měl firmám vynášet tři miliardy dolarů ročně.
- Maloobchodní řetězec Lands' End oznámil rezignaci generální ředitelky Federiky Marchionniové. Zatímco bude firma hledat nového výkonného ředitele, budou jí společně velet finanční ředitel James Gooch a šéf nákupčích Joseph Boitano.
- Investiční banka Goldman Sachs propustí asi čtvrtinu svých zaměstnanců v Asii, kde klesá aktivita společností na poli fúzí a akvizic. Podobný krok chytá také Bank of America.
- Investiční banka Goldman Sachs začala pokrývat akcie hotelového řetězce Marriott International s doporučením "buy". Marriott minulý týden převzal konkurenta Starwood Hotels & Resorts Worldwide.
- Investiční banka JPMorgan Chase přidala akcie výrobce obuvi Foot Locker na svůj "watchlist". Foot Locker má podle banky příznivé vyhlídky.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK