Evropské akcie v pondělí nenavázaly na úspěšný závěr minulého týdne

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v červených číslech. Investoři v úvodu týdne zůstávali opatrní před hospodářskými výsledky velkých firem, klíčovými makrodaty a zasedáním Evropské centrální banky.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,74 % na 337,42 bodu, když většina jeho sektorů skončila v negativním pásmu. Britský FTSE 100 ztratil 0,94 % na 6 947,55 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,46 % na 4 450,23 bodu a německý index DAX přišel o 0,73 % na 10 503,57 bodu.
Obchodování v Evropě ovlivnily jak horší výsledky z asijské seance, tak slabý úvod na Wall Street. Na náladě investorům nepřidala ani páteční slova Janet Yellenové, která uvedla, že slabý průběh oživení po recesi na konci minulého desetiletí mohl poškodit potenciál růstu USA, což znamená, že Fed možná bude muset ekonomiku podporovat déle. Očekávané prosincové zvýšení úrokových sazeb tak může být v ohrožení.
Evropská centrální banka se do centra pozornosti dostane až ve čtvrtek. Investoři očekávají, že prezident ECB Mario Draghi by mohl nastínit další plány s programem kvantitativního uvolňování, který by měl skončit v březnu 2017.
Z pondělních evropských makrodat byla nejsledovanější zářijová inflace v eurozóně. Ta podle Eurostatu v září zrychlila na 0,4 % ze srpnových 0,2 %. V celé Evropské unii pak spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 % po srpnovém zvýšení o 0,3 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho skupina PPF si v daňových rájích zřídila několik firem, do nichž pak putovaly peníze vypůjčené v Česku. Vyplývá to z dokumentů kauzy známé jako Panama Papers, píše server Seznam.cz.
- Ceny průmyslových výrobců v ČR v září meziročně opět zpomalily pokles, a to na 2,4 % ze srpnových 3,4 %. Pokles zpomalil i u cen v zemědělství, byly nižší o 3,4 % po srpnovém snížení o 6,9 %. Ceny stavebních prací a tržních služeb znovu stouply. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad, který zveřejnil i vývoj cen v zahraničním obchodu za srpen. Ceny dovozu i vývozu meziročně klesly.
- Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje příští rok zrušit ve Francii více než 2000 pracovních míst, což představuje zhruba tři procenta celkové pracovní síly. Propouštění se má uskutečnit formou předčasného odchodu do důchodu a dobrovolného odchodu za odstupné.
- Druhý největší britský energetický dodavatel SSE v pondělí oznámil, že prodá podíl 16,7 % ve firmě Scotia Gas Networks státní investiční společnosti ze Spojených arabských emirátů Abi Dhabi Investment Authority za 755 milionů dolarů, píše agentura Bloomberg.
- Meziroční inflace v eurozóně zrychlila v září na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Uvedl to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii spotřebitelské ceny v září vzrostly rovněž o 0,4 procenta po srpnovém zvýšení o 0,3 procenta. Navzdory zrychlení inflace i nadále zaostává za cílem Evropské centrální banky.
- Stavební spořitelny na českém trhu by letos mohly poskytnout úvěry za zhruba 50 miliard korun, což by měl být zhruba devítiprocentní nárůst a nejvyšší objem od roku 2010. Stoupnout by měl i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření, a to zhruba o desetinu na přibližně 500 000 smluv.
- Dceřiná společnost jihokorejské automobilky Hyundai Motor obdržela licenci na zřízení banky, která se chce zaměřit hlavně na financování nákupu aut v Evropské unii. Centrála banky Hyundai Capital Bank Europe bude ve Frankfurtu a provoz by měla zahájit v prosinci letošního roku, uvedla finanční dceřiná společnost Hyundai Capital Services. Z Německa chce banka postupně rozšiřovat svoji činnost do dalších evropských zemí, jako Francie, Itálie a Španělska.
- Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém Ludwigshafenu v pondělí zranil několik lidí. Na místě zasahují hasiči, příčina neštěstí není ještě podle agentury DPA známa.
- Společnost PepsiCo Inc. oznámila, že hodlá celosvětově snížit množství cukru ve svých nápojích. Mezi hlavní důvody patří kritiky kvůli nárůstu obezity ve světě a snaha o ochranu životního prostředí, píše agentura Reuters.
- České firmy vymáhají po slovenských společnostech v průměru 170 000 Kč, naopak slovenské po českých 31 000 Kč. Češi s vymáháním na Slovensku vyčkávají v průměru deset měsíců, doma jenom pět. Slováci Čechům na zaplacení dluhu dávají jen o dva měsíce více než svým krajanům. Vyplývá to z údajů inkasních agentur EOS KSI ČR a EOS KSI Slovensko.
- Garanční systém finančního trhu (GSFT) začne vyplácet pojištěné vklady klientům ERB bank 20. října prostřednictvím vybraných poboček České spořitelny. GSFT o tom v pondělí informoval ČTK. To, že banka s ruským kapitálem není schopna dostát svým závazkům, oznámila Česká národní banka 11. října.
Zdroj: CNBC