Evropské akcie zakončily pondělní obchodování smíšeně

Evropské akciové trhy v pondělí obchodovaly převážně v oblasti kolem nuly. Vítězem se nakonec stal španělský index IBEX 35, jenž stoupl o 1,27 % poté, co vyšlo najevo, že v Madridu bude moci po desetiměsíčním parlamentním patu vládnout funkční exekutiva.
Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,49 %, německý DAX si naopak 0,47 % připsal a francouzský CAC 40 stoupl o 0,36 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil na červené nule, během dne přitom získával až 0,44 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Země Evropské unie zažívají s nastupující zimou renesanci uhlí a prudký nárůst jeho cen. Hlavní příčinou jsou v této době rozsáhlé odstávky francouzských jaderných elektráren a ke zvýšenému využití uhlí ve výrobě elektrické energie přispívá i snížená produkce větrných elektráren v Německu a napjaté vodní rezervy hydroelektráren ve Skandinávii, napsala agentura Reuters. To vše vede k výraznému nárůstu velkoobchodních cen elektrické energie.
- Německý automobilový koncern Volkswagen zahájil provoz ve své 121. továrně. Závod v polském městě Września od pondělka vyrábí dodávkové vozy Crafter. Volkswagen na výstavbu továrny vynaložil přes 800 milionů eur. To podle firmy z projektu činí doposud největší zahraniční investici v Polsku.
- Německá vláda odebrala čínské společnosti Fujian Grand Chip certifikát vydaný 8. září, jenž umožňoval firmě Grand Chip (dcera výše uvedené firmy) převzít německého výrobce počítačových čipů Aixtron za 670 milionů eur, napsala v pondělí agentura Bloomberg. Důvody průtahu transakce, kterou si obě firmy dohodly již v květnu, žádná ze stran dosud neozřejmila.
- Španělsko bude po deseti měsících mít funkční vládu. Úřadujícího konzervativního španělského premiéra Mariana Rajoye patrně v nejbližších desítkách hodin potvrdí parlament ve funkci. Končí tak desetiměsíční období nejistoty.
- Navzdory oznámení dalších čínských akvizic v Česku v letošním roce objem čínského kapitálu v základním jmění českých firem klesl o 616 milionů Kč na 5,21 miliardy korun, tedy o deset procent. Celkový počet tuzemských firem s čínským vlastníkem se letos snížil o 137 na 2086. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou pravidelně zveřejňuje poradenská společnost Bisnode.
- Ekonomická aktivita ve zpracovatelském sektoru Německa, Francie i celé eurozóny je podle prvních údajů v říjnu vyšší, než předpovídali experti. Svědčí o tom indexy nákupních manažerů, jež v pondělí zveřejnila firma IHS Markit.
- Důvěra v českou ekonomiku v říjnu meziměsíčně mírně stoupla o 0,4 bodu na 97,5 bodu. Rostla již čtvrtý měsíc v řadě, a je tak nejvyšší od ledna. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi podnikateli sice důvěra v říjnu pouze stagnovala, ale u spotřebitelů ve srovnání se zářím stoupla. Ještě výrazněji rostla důvěra v hospodářství v meziročním srovnání, oproti loňskému říjnu stoupla o 2,4 bodu.
- Česká národní banka odebrala povolení k činnosti ruské ERB bank. Hlavními důvody byly nefunkční řídící a kontrolní systém banky a nákup dluhopisů v rozporu s právními předpisy. Rozhodnutí nabylo právní moci v pondělí. V návaznosti na to ČNB podá soudu návrh na jmenování likvidátora ERB bank.
Výsledková sezóna
- Nizozemská společnost Philips ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk před úroky, zdaněním a odpisy o 14 procent na 649 milionů eur. Hospodářské výsledky podniky podpořily vyšší tržby divize zdravotnických technologií i úsporná opatření. Zisk však mírně zaostal za očekáváním analytiků. kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 651 milionů eur.
Zdroj: CNBC
Aktuality
4. 7. | 23:58
4. 7. | 12:55