Americké akcie v úterý opět zlevnily, náladu na trzích nadále ovlivňovala nejistota kolem výsledku prezidentských voleb

Americké akcie v úterý oslabily a jejich širší index S&P 500 uzavřel nejníže za téměř čtyři měsíce. Akciový trh tlačí dolů nejistota ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech. K poklesu cen akcií ale přispívají rovněž vyhlídky brzkého růstu úrokových sazeb v USA.
Index Dow odepsal 0,58 % na 18 037,10 bodu, S&P 500 klesl o 0,68 % na 2 111,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,69 % na 5 153,58 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,79 % na 18,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,827 %.
V červených číslech skončilo deset z jedenácti sektorů indexu S&P 500, nejvíce klesly realitní odvětví, sektor veřejných služeb a průmyslový sektor. V plusu skončilo energetické odvětví.
V indexu Dow v úterý nejvýrazněji klesly akcie farmaceutické firmy Pfizer (-2,02 %), technologické společnosti Apple (-1,81 %) a pojišťovny Travelers (-1,79 %). V plusu se udržely pouze čtyři emise, a to energetická firma Chevron (+1,65 %), farmaceutický výrobce Merck (+0,99 %), ropný gigant ExxonMobil (+0,4 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,06 %).
Akcie Pfizeru zlevnily poté, co společnost zveřejnila své kvartální hospodářské výsledky. Největšímu americkému výrobci léků klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 38 % na 1,32 miliardy USD. Pokles způsobily převážně mimořádné odpisy související s plánovaným prodejem aktivit v oblasti infuzní terapie. Zisk na akcii bez mimořádných položek činil 61 centů, o jeden cent tak zaostal za očekáváním analytiků dotázaných agenturou Reuters. Příjmy Pfizeru stouply o 7,9 % na 13,05 miliardy USD.
Dařilo se naopak cenným papírům zpracovatele zemědělských komodit Archer Daniels Midland (+7,3 %), a to rovněž v reakci na zveřejněné výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Firma vykázala za třetí kvartál upravený zisk na akcii 0,59 USD nad odhadem trhu 0,46 USD.
Technologický sektor trpěl poklesem akcií Applu (-1,82 %) na sedmiměsíční minimum v obavách o vývoj prodejů v Číně.
Po konci úterního obchodování zveřejnily hospodářské výsledky například firmy Etsy, Square, Gilead Sciences nebo Herbalife.
Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová podle průzkumů veřejného mínění přišla o náskok před republikánským soupeřem Donaldem Trumpem. Přispěla k tomu mimo jiné páteční zpráva, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se zabývá nově objevenými e-maily odeslanými ze soukromého účtu Clintonové v době, kdy byla ministryní zahraničí.
"Nejnovější zprávy kolem Clintonové vyvolaly určitou nejistotu, protože trh již do cen započítal její vítězství ve volbách," poznamenal ekonom Scott Brown ze společnosti Raymond James.
Představitelé americké centrální banky v úterý zahájili dvoudenní jednání o měnové politice, výsledek zasedání bude znám ve středu. Předpokládá se, že Fed zatím nechá úrokové sazby beze změny. Mohl by ale naznačit, jak pravděpodobné je zvýšení úroků v prosinci.
Dolar výrazně oslabil k euru
Na devizovém trhu se dolar kvůli nejistotě kolem prezidentských voleb propadl k euru na nejnižší úroveň za téměř tři týdny. V závěru obchodování v New Yorku si evropská měna připisovala zhruba 0,8 % na 1,107 USD, a nacházela se tak nejvýše od 12. října.
Mexické peso se naopak vůči dolaru propadlo o více než dvě procenta a dostalo se na nejslabší úroveň od 7. října. Případné Trumpovo vítězství je považováno za významné riziko pro mexickou měnu. Trump totiž v předvolení kampani sliboval omezení přílivu imigrantů z Mexika do USA i přehodnocení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.
Ceny ropy v úterý během dne sestoupily na nová měsíční minima, nakonec se ale na směru neshodly. Brent mírně zlevnil, americká WTI naopak nepatrně zdražila. Na trhu přetrvávají pochybnosti ohledně plánů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.
V pondělí Brent zlevnil skoro o tři procenta a WTI o téměř čtyři. Umazat ztráty ropě pomohl slabší kurz dolaru, jež byl důsledkem nejistoty před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Slabší dolar zlevňuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.
Pozornost investorů se ale stále vracela k pochybnostem kolem plánů kartelu OPEC. Členové kartelu se v září předběžně dohodli na prvním snížení těžby za osm let, podrobnosti by měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni. V posledních dvou týdnech však rostoucí počet členů OPEC signalizuje neochotu k omezování produkce, což vyvolává pochybnosti ohledně výsledku vídeňské schůzky.
"Veškerá pozornost se znovu upírá na neschopnost členů kartelu OPEC přijít s přesvědčivým plánem na snížení produkce," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Again Capital John Kilduff.
Zlato v úterý zdražilo o více než dvacet dolarů na 1 292 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o necelých 50 centů na 18,36 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Podle nejnovějšího průzkumu listu The Washington Post a americké televize ABC republikánský kandidát Donald Trump vede v souboji o post amerického prezidenta o procentní bod nad Hillary Clintonovou. Zatímco před týdnem bylo podle analytiků o vítězi amerických prezidentských voleb takřka rozhodnuto, slova šéfa FBI Jamese Comeye z konce týdne, který oznámil, že FBI opět otevřela vyšetřování kauzy e-mailů Hillary Clintonové, výrazně zamíchala s preferencemi obou kandidátů. Donalda Trumpa by podle nejnovějšího průzkumu volilo 46 % lidí, Hillary Clintonové by hlas dalo jen 45 % voličů. Volby se uskuteční přesně za týden.
- Účetní manévr, díky kterému nynější prezidentský kandidát Donald Trump v minulosti zřejmě až 18 let neplatil daně, považovali za pochybný i miliardářovi právníci. Informoval o tom list The New York Times (NYT). Daňovou kličku, které Trump využil, navíc v roce 2004 prohlásil Kongres USA za nelegální. Republikánský uchazeč o prezidentský úřad článek deníku nijak nekomentoval, zato Trumpova mluvčí Hope Hicksová hovoří o nepochopení ze strany NYT, případně dokonce o záměrně špatném výkladu zákona.
- Jeden člověk zemřel a sedm lidí bylo zraněno při pondělním výbuchu ropovodu v americkém státě Alabama. Informovala o tom agentura Reuters. Kvůli explozi, která způsobila dva požáry v okolí, byli evakuováni lidé žijící v okruhu téměř pěti kilometrů. Výbuch podle provozovatelské firmy způsobili pracovníci, kteří potrubí opravovali.
- Jihokorejská společnost Samsung Electronics plánuje do konce června 2017 investovat více než miliardu dolarů do zvýšení výroby systémových čipů v USA, aby tak uspokojila rostoucí poptávku. Firma to uvedla v úterním prohlášení.
- Zpracovatelský sektor USA v září podle indexů nákupních manažerů od institutu ISM a společnosti Markit rostl. Ukazatel ISM se zvýšil na 51,9 bodu z 51,5 bodu v srpnu, čekal se výsledek 51,7 bodu. Ukazatel společnosti Markit se ustálil na 53,4 bodu po srpnových 51,5 bodu. Analytici očekávali růst na 53,2 bodu.
- Americká společnost Yum! Brands dokončila proces oddělení své čínské divize do samostatného podniku s názvem Yum! China Holdings. S akciemi nové firmy se v úterý začalo obchodovat na burze v New Yorku. Yum! Brands vlastní řetězce restaurací s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell.
Výsledková sezóna
- Největšímu americkému výrobci léků Pfizer klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 38 % na 1,32 miliardy USD. Pokles způsobily převážně mimořádné odpisy související s plánovaným prodejem aktivit v oblasti infuzní terapie.
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 2,4 % na 286 milionů USD. Firma současně v úterním prohlášení oznámila, že plánuje zrušit po celém světě zhruba 2 000 pracovních míst ze 48 000 a v souvislosti se zefektivněním svého podnikání zaúčtuje ve čtvrtém čtvrtletí mimořádné náklady 200 až 250 milionů USD.
- Výsledky Kellogg ve 3Q: Zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 3,25 miliardy USD (odhad: 3,32 miliardy USD).
- Výsledky Archer Daniels Midland ve 3Q: Upravený zisk na akcie 0,59 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 15,8 miliardy USD (odhad: 16,62 miliardy USD).
- Výsledky Coach v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 1,04 miliardy USD (odhad: 983 milionů USD).
- Výsledky Etsy v 3Q: Upravený zisk 13 milionů USD, tržby 87,6 milionu USD (odhad: 86,8 milionu USD, loni: 65,7 milionu USD). Akcie v úterním after-marketu +4,5 %.
- Výsledky Square v 3Q: Čistá ztráta 32 milionů USD (loni: -54 milionů USD), upravené tržby 178 milionů USD (odhad: 172,6 milionu USD). Společnost zlepšila výhled hospodaření pro čtvrté čtvrtletí a celý letošní rok. Akcie v úterním after-marketu +4 %.
- Výsledky Gilead Sciences v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,75 USD (odhad: 2,81 USD), tržby 7,5 miliardy USD (odhad: 7,46 miliardy USD). Společnost potvrdila celoroční výhled tržeb. Akcie v úterním after-marketu -0,5 %.
- Výsledky Herbalife v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 1,1 miliardy USD (odhad: 1,14 miliardy USD). Společnost současně oznámila, že se jejím novým výkonným ředitelem stane s platností od 1. června 2017 současný provozní ředitel Richard Goudis. Ve funkci šéfa podniku Goudis nahradí Michaela Johnsona, ten se pro změnu stane výkonným předsedou představenstva. Akcie v úterním after-marketu -1,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK