US MARKETOtevírá za: 16 h 2 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Čermák (ČSOB): Pokud se vítězem amerických voleb stane Trump a republikáni neztratí Senát, pravděpodobně v tomto roce nedojde ke zvýšení úrokových sazeb

Ekonom ČSOB Jan Čermák ve čtvrtek na setkání s novináři nastínil ekonomické a tržní dopady voleb v USA. Čermák zdůraznil, že samotná volba prezidenta ještě není určující pro další politiku USA. Kromě hlavy státu se bude rozhodovat i o složení třetiny Senátu a kompletně se také obmění Sněmovna reprezentantů. Zároveň Čermák uvedl, že vítězství Trumpa by bylo komplikací pro plánované zvyšování úrokových sazeb amerických Fedem.

Podle ekonoma bychom necelý týden před volbami neměli přeceňovat průzkumy a kurzy sázkových kanceláří. Čermák připomenul, že i v Británii před hlasováním o vystoupení z Evropské unie málokdo pochyboval o tom, že výsledkem bude zamítnutí. Americké průzkumy, které převážně favorizují kandidátku demokratů by proto rovněž mohly být matoucí.

Čermák také zdůraznil, že současné americké volby nejsou pouze o tom, kdo usedne do Bílého domu po Baracku Obamovi. Volit se také bude 34 senátorů, přičemž demokratům stačí získat 5 křesel, aby měli v horní komoře Kongresu Spojených států většinu, obmění se rovněž celá Sněmovna reprezentantů.

Investoři a analytici, kteří se obávají vítězství Trumpa, tak musí vzít v úvahu i fakt, že samotné vítězství republikánského kandidáta ještě neznamená, že bude schopen prosadit své plány. Senát například potvrzuje prezidentem navrhované členy vedení Fedu, takže v případě, že by byl Trump prezidentem a demokraté by ovládali Senát, jen těžko by miliardář prosazoval své kandidáty.

Sněmovna reprezentantů naproti tomu navrhuje rozpočet a formuje fiskální politiku. Zde však většinu obhajují republikáni a je vysoce pravděpodobné, že v následujících dvou letech znovu budou tahat za delší konec provazu.

Čermák také uvedl, že hlavními riziky Trumpova vítězství jsou zrušení či přehodnocení obchodních dohod TTIP a NAFTA a poškození obchodních vztahů s Mexikem, které je největším obchodním partnerem USA. To se ostatně v těchto dnech projevuje na volatilitě mexického pesa, které oslabuje po zprávách, že preference Trumpa rostou.

V neposlední řadě ekonom nastínil provázanost voleb a politiky centrálních bank. Pokud se prezidentkou stane Clintonová a demokraté ovládnout senát, Fedu podle Čermáka nebude nic bránit ve zvýšení úrokových sazeb. ECB by na to v příštím roce mohla navázat pozvolnou redukcí expanze a ČNB by mohla zahájit exit z intervencí. V opačném případě, tedy při vítězství Trumpa a zachování poměru sil v Senátu, by však ke zvýšení sazeb v tomto roce zřejmě nedošlo.

V týdnech po volbách je každopádně podle Čermáka třeba sledovat reakci centrálních bank, neboť bezprostřední dopady voleb budou marginální.

Americká ekonomikaDonald TrumpHillary ClintonováSpojené státy americké (USA)Světová ekonomikaVolby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa