Šlape po vás šéf, že málo pracujete? Přestaňte s multitaskingem!

Všeobecně zažitou představou je, že produktivní lidé dělají běžně několik věcí najednou. Jinak přece není možné, aby toho tolik stihli. Velký omyl. Takzvaný multitasking výkonnost nezvýší, právě naopak.
Hlavním problémem multitaskingu je to, že nás nenápadně okrádá o koncentraci. S každým přejetím oka z jednoho úkolu na druhý se totiž člověk soustředí méně. Navíc to, že máme možnost si při multitaskingu vybrat z několika možností, nás podporuje v upozaďování a odkládání nepříjemných a neoblíbených, avšak důležitých úkolů. Při hodnocení výkonnosti přitom nelze brát v potaz jen objem vykonané práce, ale i její složení a kvalitu.
Multitasking je navíc extrémně vyčerpávající. Neustálé přebíhání od jednoho úkolu k druhému nás obírá o energii, kterou bychom jinak mohli využít efektivněji. "Při neustálém mentálním přebíhání se cítíme mnohem unaveněji, než když směřujeme pouze k jednomu cíli," vysvětluje Daniel Levitin, kognitivní psycholog působící na kanadské McGill University.
Nenápadný protivník
Lidé často plýtvají energií na několik činností najednou, aniž by o tom věděli. Multitasking neznamená, že musíte mít na monitoru otevřené dva dokumenty a každých pět minut psát do jiného. Stačí, když při plnění jednoho úkolu neustále přemýšlíte o něčem jiném. Koncentrace jde okamžitě dolů a s tím i kvalita odvedené práce.
Jak se tedy multitaskingu vyvarovat? Vyhraďte si na každý úkol časový limit. Ten dodržujte a nezačínejte během něj s ničím jiným. A zavřete vše, co by vás mohlo rozptylovat, zapomeňte na zprávy, rádio, e-mail i mobilní telefon. Každá drobnost, která vás ruší nebo svádí, dokáže za den spolknout i několik desítek minut.
Zdroj: medium.com