Evropské akciové trhy v úterý skončily v zelených číslech, nahoru je táhl zejména sektor základních materiálů

Evropské akcie v úterý navázaly na pondělní zisky, když všechny velké burzy uzavřely v plusu. Dobré výsledky podpořily zejména rekordní začátek obchodování na Wall Street a spekulace, že dohoda kartelu OPEC o omezení produkce ropy je velmi blízko.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,23 % na 341,02 bodu, přičemž nahoru jej táhl zejména sektor základních materiálů, který se pohyboval o více než 3,4 % v plusu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,62 % na 6 819,72 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,41 % na 4 548,35 bodu a německý DAX vzrostl o 0,27 % na 10 713,85 bodu.
Závěr obchodování v Evropě povzbudil zejména úvod seance na Wall Street, kde se index Dow Jones poprvé v historii dostal nad hranici 19 000 bodů. V zelených číslech se ale v úterý obchodovalo i v Asii. V plusu se i přes ničivé zemětřesení a s ním spjatou vlnou tsunami udržely také japonské akcie.
V úterý nadále pokračoval růst cen ropy, které reagují na zprávy o možné dohodě kartelu OPEC. Nigerijský delegát se v úterý po schůzi zástupců kartelu ve Vídni nechal slyšet, že všichni zástupci jsou na jedné lodi, a dohoda o snížení produkce ropy je proto velmi blízko.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Palubní personál německých nízkonákladových aerolinek Eurowings v úterý na letištích v Düsseldorfu a Hamburku vstoupil do stávky. Kvůli protestu byly ráno zrušeny desítky letů, včetně letu z Düsseldorfu do Prahy. Aerolinky Eurowings jsou dceřinou společností největšího německého leteckého přepravce Lufthansa.
- Dlouholetý spor mezi Agrofertem a polskou firmou PKN Orlen, ve kterém jde o 20 miliard korun, bude řešit Ústavní soud (ÚS). Obdržel stížnost Agrofertu. Informaci patrnou z otevřené justiční databáze potvrdila ČTK bez dalších podrobností mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Stížnost dostal na starost soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.
- Nastupující americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru napsal, že by za vhodného kandidáta na velvyslance Spojeného království ve Spojených státech považoval bývalého předsedu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jednu z tváří kampaně za brexit Nigela Farage. Kancelář britské premiérky Theresy Mayové však v úterý uvedla, že na této pozici již mají výborného velvyslance, a nevidí tak důvod pro změnu. v úterý uvedla, že na této pozici již mají výborného velvyslance, a nevidí tak důvod pro změnu.
- Podle nigerijského delegáta Ibrahima Waya ropný kartel OPEC dolaďuje detaily dohody o snížení produkce ropy, ke které se zástupci zemí vyvážejících ropu zavázali na setkání v Alžírsku. Podle Waya jsou všichni členové kartelu na jedné lodi, neboť si uvědomují potřebu dohody. Analytici a investoři v důsledku aktuálního dění věří, že dohoda skutečně přinese reálné výsledky, na což reagují i ceny ropy, které od pátku strmě rostou.
- V Maďarsku se v příštích dvou letech výrazně zvýší minimální mzda, naopak daň ze mzdy se sníží. Vláda se na tom dohodla se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, oznámil v úterý ministr hospodářství Mihály Varga. Minimální mzda nekvalifikovaných zaměstnanců se v příštím roce zvýší o 15 % z letošních 111 000 forintů (9 740 Kč) měsíčně a v roce 2018 vzroste o dalších 8 %.
- Významný růst ceny akcií Monety Money Bank od jejich vstupu na burzu je jasným důkazem toho, že investoři v portfoliu banky vidí potenciál pro růst a dlouhodobou hodnotu. V úterní tiskové zprávě vydané u příležitosti zařazení cenných papírů Monety do indexu MSCI Czech Republic to uvedl výkonný ředitel banky Tomáš Spurný. Vstup akcií Monety do MSCI pouze šest měsíců po IPO je podle Spurného velkým úspěchem.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá ze své hlavní značky VW do roku 2025 učinit světovou jedničku v oblasti elektrického pohonu aut. Při prezentaci dlouhodobých strategických plánů s označením Transform 2025+ to v úterý řekl šéf značky VW Herbert Diess.
- Evropská unie pokládá Ukrajinu za tranzitní zemi s klíčovým významem pro nepřerušené dodávky plynu do Evropy v letošní zimě. Význam země jako strategického partnera EU v energetice zdůrazní podpis příslušného memoranda o porozumění na summitu EU-Ukrajina tento čtvrtek v Bruselu. Novinářům to v úterý řekli vysocí unijní činitelé obeznámení s přípravou schůzky.
- Německá automobilka Daimler v Číně odvolala vysoce postaveného manažera. Reagovala tak na incident, při němž tento zaměstnanec minulý týden na parkovišti údajně pronášel rasistické poznámky o Číňanech a použil na přihlížející pepřový sprej. V úterý o tom informovala agentura AP. O incidentu hojně psala čínská státní média a vášnivé reakce vzbudil i na sociálních sítích.
- Ekologové chtějí po vládě, aby připravila alternativní variantu Státní energetické koncepce (SEK), která by nepočítala s rozvojem jaderné energetiky v České republice. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci Hnutí DUHA. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce, kterou kabinet schválil loni, má přitom od druhé poloviny 20. let tohoto století jádro předehnat uhlí a tvořit největší část elektřiny vyrobené v ČR. V polovině 21. století pak mají jaderné zdroje zajišťovat polovinu v tuzemsku vyrobené elektřiny.
- Slovenská divize německé automobilky Volkswagen investuje zhruba 5,5 milionu eur (téměř 149 milionů Kč) do rozšíření výroby součástek. Vyplývá to ze záměru, který společnost předložila slovenským úřadům.
- Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v úterý řekl, že výtky Evropské komise směrem k fiskální politice Německa jsou neopodstatněné. EK v minulém týdnu vyzvala Německo k většímu utrácení, když doporučila eurozóně jako celku uvolnění veřejných financí v rozsahu 0,5 % hrubého domácího produktu (HDP). To má podle komise přispět k podpoře reforem a hospodářského růstu. Schäuble však v úterý uvedl, že Německo v posledním desetiletí zvýšilo investice více, než je průměr eurozóny.
- Maďarská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,9 %.
- Téměř polovina britských domácností se domnívá, že rozhodnutí opustit Evropskou unii v dlouhodobém horizontu poškodí ekonomiku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Markit. Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v červnovém referendu.
- Budoucnost pojišťovacího trhu ovlivní zejména nástup nových technologií, které výrazně sníží rizikovost některých produktů, například pojištění automobilů. Pojišťovny se musí také připravit na rozmach sdílené ekonomiky. Na odborné konferenci Pojišťovnictví jako garant bezpečné budoucnosti klienta se na tom shodli šéfové největších tuzemských pojišťoven.
- Ropa má v budoucnu do České republiky téct nově také ropovodem Adria z Chorvatska. Zástupci společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou petrochemického holdingu Unipetrol, v úterý podepsali v Praze rámcovou smlouvu se společností Jadranski Naftovod, která umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu. ČTK to sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Smlouva s chorvatskou stranou byla uzavřena na tři roky. Kdy začne ropa do Česka téct, firma neuvedla.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se podle předběžných dat oproti říjnu v listopadu zvýšila, stále však zůstává hluboko v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se zvýšil na -6,1 bodu z říjnových -8 bodů. Analytici očekávali mírný růst na -7,8 bodu.
Výsledková sezóna
- Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku hrubé předepsané pojistné 6,96 miliardy eur. V meziročním srovnání jde o navýšení o 0,7 %. Výrazný nárůst společnost zaznamenala na úrovni zisku před zdaněním a čistého zisku. Slušný růst vykazují zejména menší trhy.
Zdroj: CNBC