Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování s mírnými zisky, investoři vyhodnocovali německá data a zápis ze zasedání Fedu

Hlavní akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodní seanci mírně v kladném pásmu. Investory (při absenci obchodování v USA kvůli svátečnímu Dni díkůvzdání) potěšila příznivá německá data. Trhy také zvažovaly zápis z listopadového zasedání Fedu, který americká centrální banka zveřejnila ve středu večer.
Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,31 %, nejlépe si vedl sektor zdravotnické péče. Ztrácely naopak sektor veřejných služeb a telekomunikační odvětví.
Podobně si vedly i jednotlivé akciové trhy. Index londýnské burzy FTSE 100 si polepšil o 0,17 %, německý DAX si připsal 0,25 % a francouzský CAC 40 stoupl o 0,29 %.
Podnikatelská důvěra v Německu v listopadu zůstala na nejvyšší úrovni za zhruba dva a půl roku. Index podnikatelské důvěry, který je založený na průzkumu mezi zhruba sedmi tisícovkami německých firem zůstal na říjnových 110,4 bodu. Podle ekonoma institutu Ifo Klause Wohlrabeho index signalizuje, že hrubý domácí produkt Německa by ve čtvrtém čtvrtletí mohl stoupnout o 0,5 %, což by znamenalo celoroční expanzi o 1,9 %. Spolkový statistický úřad ve čtvrtek potvrdil, že ve třetím čtvrtletí hospodářský růst zpomalil na 0,2 % z 0,4 % ve druhém kvartálu.
Odpoledne v Německu vyšel ještě předstihový index spotřebitelské důvěry od společnosti GfK pro prosinec, který stoupl na 9,8 bodu z listopadových 9,7 bodu.
Mírně ve čtvrtek zlevnily akcie oceláře thysenkrupp, který oznámil slabší než očekávaný nárůst provozního zisku ve třetím čtvrtletí.
Lehce naopak zpevnily akcie britsko-australského těžaře Rio Tinto, který oznámil, že chce během příštích pěti let navýšit své cash flow o pět miliard dolarů. Firma chce posílit v těžbě železné rudy, mědi a bauxitu.
Vliv na evropské obchodování měl také zápis z posledního zasedání Fedu, který americká centrální banka zveřejnila ve středu večer. Členové měnového výboru Fedu podle něj vyjadřovali na posledním zasedání přesvědčení, že domácí ekonomika roste dostatečně silně na to, aby to odůvodňovalo brzké zvýšení úrokových sazeb. Většina účastníků zasedání včetně nehlasujících členů se shodla, že sazby by bylo vhodné zvýšit "relativně brzy". Někteří se vyslovovali pro to, aby se tento krok konkrétně odehrál na prosincovém zasedání, což by podle nich posílilo věrohodnost Fedu.
Hlavní čtvrteční zprávy na evropských trzích
- Turecká centrální banka ve čtvrtek poprvé za téměř tři roky zvýšila úrokové sazby. Vzepřela se tím tlaku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na zlevňování úvěrů. Banka zpřísnila měnovou politiku zejména proto, aby zastavila propad měny, která letos kvůli zhoršení domácí politické a bezpečnostní situace ztratila asi 14 procent hodnoty.
- Akcionáři největší řecké elektrárenské společnosti Public Power Corp (PPC) ve čtvrtek schválili prodej téměř čtvrtinového podílu v provozovateli přenosové sítě ADMIE čínské firmě State Grid International Development. Informovala o tom agentura Reuters.
- Automobilka Fiat Chrysler Automobiles vytvoří ve své továrně na výrobu vozu Alfa Romeo v jihoitalském Cassinu do roku 2018 na 2000 nových pracovních míst. Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci v továrně italský premiér Matteo Renzi.
- Index výhledu spotřebitelské důvěry v německou ekonomiku od GfK na prosinec stoupl na hodnotu 9,8 bodu z listopadových 9,7 bodu. Trh přitom očekával, že listopadová hodnota vydrží i v prosinci.
- Slovensko vyjednává s japonským koncernem Minebea, který podniká v oblasti elektrotechniky, o jeho investici v zemi pod Tatrami. Společnost by mohla na východě Slovenska investovat několik desítek milionů eur.
- Podnikatelská důvěra v Německu v listopadu zůstala na nejvyšší úrovni za zhruba dva a půl roku. Vyplývá to z průzkumu institutu Ifo. Údaje signalizují, že šéfové německých podniků jsou i nadále optimističtí ohledně vyhlídek největší evropské ekonomiky, a to navzdory rostoucí politické nejistotě.
- Ve středu se na Blooombergu objevila informace, že ECB by mohla rozšířit portfolio dluhopisů, které je ochotna půjčovat bankám. Zatím sice nejde o oficiální informaci, pokud by nicméně ECB k takovému kroku opravdu přistoupila, pravděpodobně by tím částečně minimalizovala problém nedostatku státních dluhopisů na trhu, kterému mohou čelit některé komerční finanční domy v eurozóně.
- Do druhého dne vstoupila ve čtvrtek stávka pilotů německých aerolinek Lufthansa. Opět se dotkne desítek tisíc cestujících v Evropě i na dalších kontinentech. Firma zrušila 912 čtvrtečních letů. Stávka, kterou se piloti chtějí domoci výrazného zvýšení platů, má pokračovat i v pátek.
- Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stoupl o 0,2 %. Tempo růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 % ve druhém kvartálu. Uvedl to spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny listopadu.
- Listopadový index důvěry francouzských podnikatelů v ekonomiku jejich země dosáhl hodnoty 103 bodů. Poté, co stejné hodnoty dosáhl i v říjnu (revidováno ze 102 bodů), očekával trh hodnotu 102 bodů.
Výsledková sezóna
- Francouzský výrobce likérů a koňaků Rémy Cointreau vykázal za první finanční pololetí končící v září 7% nárůst provozního zisku na 123,9 milionu eur. Likérka profitovala ze zvýšeného zájmu o koňak v Číně a ze zvýšeného zájmu o prémiové značky na klíčovém trhu ve Spojených státech.
Zdroj: CNBC