Růst německého HDP ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,2 %

Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stoupl o 0,2 %. Tempo růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 % ve druhém kvartálu. Uvedl to spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny listopadu.
Za zpomalením hospodářského růstu stojí podle agentury DPA pokles exportu a nejistota v podnikatelském sektoru vyvolaná rozhodnutím Británie vystoupit z Evropské unie. Ekonomiku ve třetím čtvrtletí podpořila hlavně domácí poptávka, v růstu pokračovaly výdaje domácností i státu.
Domácí spotřeba již dříve vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. Spotřebu domácností podporují příznivé podmínky na trhu práce a nízké úrokové sazby, státní výdaje tlačí vzhůru například uprchlická krize.
Na pomalejším růstu se podepsaly především nižší exporty, které ve srovnání s minulým čtvrtletím poklesly o 0,4 %, zatímco ještě ve druhém kvartálu šly o 1,2 % nahoru. Investice tentokrát za tržními očekáváními zaostaly, když místo očekávaného růstu o 0,3 % stagnovaly.
"Poslední data z reálné ekonomiky naznačují, že v závěrečném čtvrtletí letošního roku by si německá ekonomika měla vést více než dobře. Podle našich odhadů by její růst mohl dokonce překonat 0,5 %, což je pro Českou republiku, pro kterou je Německo největším obchodním partnerem, dobrá zpráva," uvedla ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce německá ekonomika vzrostla o 1,7 %. Růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 % a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.
Německá vláda v říjnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 % z dříve předpokládaných 1,7 %. Německo by tak mělo vykázat nejsilnější růst za posledních pět let. Ke zlepšení prognózy přispěly vyšší státní výdaje na migranty, nižší ceny ropy a slabší euro.
Zdroj: ČTK
Aktuality
