Evropské akcie ve čtvrtek klesly. Proti proudu šla londýnská burza, která stoupla na nové maximum

Hlavní západoevropské burzy ve čtvrtek klesly, výjimku tvořila burza v Londýně, jejíž index FTSE 100 se dostal na nové zavírací maximum. Většinu kontinentálních trhů stahoval slabý výkon bankovního sektoru, londýnský trh nahoru táhli mimo jiné těžaři zlata Randgold Resources a Fresnillo, jejichž akcie stouply díky vyšším cenám žlutého kovu o téměř pět procent.
Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,35 %. Z finančních emisí si obzvláště špatně vedly akcie švýcarské banky Credit Suisse (-3,5 %). Jejich pokles byl reakcí na zprávu, že finanční instituci vyšetřují americké úřady kvůli prodeji mozambických dluhopisů, jimiž měla tamní vláda financovat rybaření, ale místo toho za peníze získané z jejich prodeje nakoupila zbraně.
Italský ministr hospodářství Pier Carlo Padoan prohlásil, že proces rekapitalizace banky Monte dei Paschi, na němž se Řím shodl s Evropskou komisí, začne zhruba za dva až tři měsíce. S akciemi Monte dei Paschi se přestalo obchodovat minulý týden, ostatní italské banky v čele s Banco Popolare ve čtvrtek klesly.
Index londýnské burzy FTSE 100 zakončil čtvrteční seanci na novém maximu 7 120,26 bodu. Německý DAX odepsal 0,21 % na 11 451,05 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,2 % na 4 838,47 bodu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Itálie podrobila Evropskou centrální banku kritice kvůli jejímu přístupu k italskému finančnímu ústavu Monte dei Paschi di Siena, jehož státní záchranu minulý týden schválila vláda. Podle ministra hospodářství Piera Carla Padoana by ECB měla jasněji vysvětlit, proč tento týden výrazně zvýšila odhad objemu dodatečného kapitálu, který podle ní Monte dei Paschi potřebuje.
- Posuzování dopadů stavby a provozu jednoho až dvou nových jaderných bloků Dukovan na životní prostředí zřejmě potrvá několik let, protože se jedná o mezistátní proces EIA. Záměr firmy ČEZ začaly úřady posuzovat v létě, vyjádření k němu kromě subjektů z Česka poslali i Rakušané, Němci, Slováci, Maďaři a Poláci.
- V areálu hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava začal fungovat takzvaný fluidní kotel K14 za 1,8 miliardy korun. Jde o největší investici v huti od 90. let minulého století, která v podniku nahradila čtyři nejstarší uhelné kotle. Huť díky němu uspoří uhlí i sníží emise.
- Česká spořitelna zvýší úrokové sazby u hypoték od 16. ledna 2017. Sazby bez ohledu na délku fixace se zvýší o 0,4 procentního bodu. Nejnižší sazba bude nově 2,19 %. Původně měly sazby vzrůst již k 1. lednu.
- Ruský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v prosinci vyšplhal na 53,7 bodu z 52,4 bodu v listopadu. Ukazatel se tak nachází na 69měsíčním maximu. Důležitá je hladina 50 bodů, která odděluje pásmo kontrakce aktivity od pásma její expanze. Společnost Markit, jež indexy nákupních manažerů sestavuje, uvedla, že za zlepšením situace v Rusku stojí růst produkce a nových objednávek a také nabírání nových pracovníků nejvyšším tempem od března 2011.
- Americký fond Blackrock podle hlášení Erste snížil v bankovní skupině k 23. prosinci podíl z 4,01 % na 3,99 %. Jde o nepatrné snížení podílu a informaci považujeme za neutrální, říká analytik J&T Banky Milan Lávička. Blackrock je tak nyní podle Lávičky zřejmě čtvrtým největším akcionářem Erste.
- Objem úvěrů domácnostem v eurozóně vzrostl v listopadu o 1,9 %. Tempo růstu se tak mírně zvýšilo z říjnových 1,8 % a dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2012.
- Ceny britských rezidenčních nemovitostí v prosinci stouply ve srovnání s listopadem o 0,8 %. Po listopadovém meziměsíčním růstu o 0,1 % se očekával mírnější růst o 0,2 %. Meziročně stouply ceny o 4,5 %, trh očekával +3,8 % po listopadovém růstu o 4,4 %.
Zdroj: ČTK, CNBC