US MARKETOtevírá za: 10 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Staromilectví se už v USA nenosí, stále více Američanů přechází od šeků ke kreditkám

Americká centrální banka těsně před Vánocemi zveřejnila studii, ze které vysvítá mimo jiné dlouhodobý trend přesunu bezhotovostních plateb od šeků ke kreditním kartám. Jak dokládají data Evropské centrální banky, v Evropě je trend obdobný. Tedy až na to, že v EU - na rozdíl od zámoří - nebyly šeky dominantní formou bezhotovostního platebního styku už ani v roce 2000.

Zajímavé srovnání na téma používání šeků loni zveřejnila Reserve Bank of Australia. Toto srovnání ukazuje, že Spojené státy byly v roce 2014 pro platby šekem zemí nejzaslíbenější, avšak zdaleka ne jedinou.

Průměrný Američan použil v roce 2014 šek přibližně 45krát a třeba takový průměrný Francouz téměř 40krát. Další zahrnuté země Evropy se ale povětšinou obešly takřka zcela bez šeků.

Druhé srovnání australské centrální banky se týká nákladnosti různých platebních metod. Jak vidno, šeky jsou pro (australské) banky a obchodníky celkově zhruba 5krát dražší než kreditní karty a 10krát dražší než hotovost.

S poklesem obliby šeků pro placení porostou i v grafu uvedené jednotkové náklady na jejich používání. Lze tedy očekávat, že používání šeků bude dál rychle slábnout, i když samozřejmě za jistých okolností může tento trochu archaický a čím dál dražší nástroj i nadále posloužit lépe než jiné.

Zdroj: Česká spořitelna

PenízePlatební kartySpojené státy americké (USA)Spotřebitelé
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika