US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Íránská vláda uzavřela se Sýrií výhodné ekonomické smlouvy

Íránská vláda a představitelé vlivných republikánských gard uzavřeli v Sýrii výhodné ekonomické smlouvy. Podle agentury Reuters je to ze strany syrské vlády projev vděku za pomoc Íránu v boji proti opozici. Některé opoziční skupiny smlouvy týkající se telekomunikací a těžby označily za ožebračení syrského národa.

Redakce IW
Redakce IW
19. 1. 2017 | 15:19
Írán

Syrská ekonomika se po šesti letech bojů rychle smršťuje, což se týká průmyslové výroby i zemědělství. Téměř dvě třetiny Syřanů žijí podle Reuters v podmínkách krajní chudoby.

Za úterní návštěvy syrského premiéra Imáda Chamíse v Teheránu bylo podepsáno pět memorand o porozumění. Kromě jiného zajišťují Íránu poskytovat mobilní službu a podíl na těžbě fosforu.

Podle syrské agentury SANA Chamís řekl, že tyto dohody odrážejí mimořádnost vztahů Sýrie k Íránu. "Velmi oceňujeme roli Íránu v boji proti terorismu a to, že stál za syrským národem politicky i ekonomicky," řekl.

Podle íránské agentury IRNA dostane Írán k dispozici v Sýrii 5 000 hektarů půdy k zemědělské činnosti a 1 000 hektarů ke zřízení ropných a plynových terminálů. Další půdu pak získá k chovu dobytka.

Republikánské gardy, které jsou v Íránu nejen velkým vojenským, ale i ekonomickým hráčem, získaly hlavně kontrakt na poskytování mobilních služeb. Gardy za bojů v Sýrii přišly o 1 000 svých lidí.

Sýrie je u Íránu také značně zadlužená, v roce 2013 tam uzavřela smlouvu o půjčce v hodnotě 3,5 miliardy dolarů (89 miliard korun) a o dva roky později ji rozšířila o další miliardu. Právě to podle odborníků pomohlo syrské ekonomice udržet se na nohou.

Zdroj: ČTK

ÍránSýrie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy