Trhy a peníze v pohybu: 5 důvodů pro klimatický optimismus

V současném rychle se měnícím světě, ve kterém o politické, ekonomické či ekologické problémy není nouze prakticky na denní bázi, je celkem těžké zachovat si optimismus. Ale všechno možná není tak černé.
Nina Jensen, šéfka norské pobočky Světového fondu na ochranu přírody, vyjmenovává pět hlavních důvodů, proč bychom neměli být při pohledu na globální klima zarytými pesimisty.
1. Pařížská dohoda vstoupila v platnost
Pařížská dohoda o změně klimatu z roku 2015 byla ratifikována po celém světě v rekordním čase a na začátku listopadu 2016 vstoupila v platnost. Razantně mění pravidla a měla by vést k definitivní "dekarbonizaci" světové ekonomiky a průmyslu. I když jsou závazky jednotlivých zemí pro někoho možná slabé, jde o jednoznačně pozitivní signál.
Konference COP22 v Marrákéši dokázala, že státy neberou boj s klimatickými změnami na lehkou váhu. Změnit by to neměl ani přístup Donalda Trumpa, který chce od Pařížské dohody odstoupit a pokračovat v těžbě uhlí, na což reagovalo několik zemí tím, že jsou připravené využívat obnovitelné zdroje energie v maximální možné míře.
2. Peníze nejsou problém
Globální investice do obnovitelných zdrojů dosáhly v roce 2015 rekordních 286 miliard dolarů a byly dvojnásobné oproti investicím do těžby fosilních paliv. Tento trend, kdy je nově instalovaný výkon vyšší u obnovitelných zdrojů energie než u fosilních a jaderných zdrojů, je patrný již od roku 2013. Pro některé firmy působící v tradičním byznysu to může být problém (návrh na konkurz v případě uhelného gigantu Peabody Energy, růst zadlužení firem jako ExxonMobil, Shell, BP nebo Chevron). Investoři stále více upřednostňují firmy zaměřené na obnovitelné zdroje.
3. Růst zaměstnanosti
Podle agentury IRENA pracuje v oblasti obnovitelných energií více než 8,1 milionu lidí, což v roce 2015 znamenalo 5% nárůst. V USA je k dispozici třikrát více pracovních míst v tomto byznysu než u firem v sektorech ropy, plynu a uhlí dohromady. Obecně platí, že obnovitelné zdroje energie vytvářejí více pracovních míst než fosilní zdroje energie. Vedoucími trhy jsou Čína, EU, Brazílie, USA a Indie.
4. Trhy se mění
Situace ne trzích se rychle mění. Nová elektrická auta, autobusy nebo trajekty se objevují na trzích velice rychle a firmy v tradičním byznysu, jako jsou Shell nebo Statoil, si uvědomují, že jejich vliv rychle klesá. Rozvíjí se i trh s bateriemi a uskladňováním energie, což jde ruku v ruce s rozvojem solární energetiky.
Nejde ale pouze o energetiku. 3D tisk významně snižuje potřebu nákladné a energeticky náročné dopravy, autonomní auta a spolujízda zase oslabují názor, že každý musí mít svůj vůz. Hlavní myšlenkou je růst efektivity využívání zdrojů a tvrzení, že zelený přístup je založený spíše na informacích než na materiálech.
5. Největší hříšník nabízí nejnovější řešení
Čína je sice největším znečišťovatelem ovzduší, zároveň je však největším investorem v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V tomto směru se stává jedničkou v oblasti rozvoje čistších a šetrnějších řešení ve vztahu k životnímu prostředí. Z hlediska rentability mohou ekonomické a politické zisky mnohonásobně převýšit náklady.
Investice jsou základ
Žijeme v době, kdy se mezinárodní společenství snaží chránit globální klima. Ti, kdo nebudou ve vedoucích pozicích, budou muset následovat lídry. Změna politiky, zejména v energetické oblasti, má vliv i na geopolitickou situaci, protože existují jasné vazby mezi zhoršováním životního prostředí a konflikty, nepokoji a migrací. Obnovitelné zdroje energie, jako jsou slunce a vítr, mohou vést k omezení sporů souvisejících s fosilními zdroji energie, ke zmenšování rozdílů a novým příležitostem a pracovním místům.
"Máme všechny důvody na světě, abychom investovali do zelených řešení - klima, pracovní trh, ekonomika, bezpečnost. Musíme investovat, ať už do infrastruktury, vývoje výrobků, nebo do řešení, která obstojí ve zkoušce časem. Již se to děje. Svět se mění rychleji, než si dokážeme představit," uzavírá Nina Jensen.
Zdroj: World Economic Forum