Evropské akcie ve středu výrazně zpevnily, dařilo se především bankovnímu sektoru

Evropské akciové trhy ve středu opět uzavřely v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali řadu ekonomických dat a hospodářských výsledků velkých firem. Pozitivně na středeční obchodování zapůsobil i úvod obchodování na Wall Street, když index Dow Jones Industrial Average poprvé překonal magickou hranici 20 000 bodů.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,2 % na 7 164,43 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,99 % na 4 877,67 bodu a německý index DAX si připsal 1,82 % na 11 806,05 bodu. DAX se nad 11 800 bodů dostal poprvé od května 2015.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,29 % na 366,59 bodu, když téměř všechny jeho sektory skončily obchodování v plusu. Nedařilo se však sektoru základních materiálů, který doplatil na slabší reporty hospodářských výsledků některých těžařských společností. Dobrou seanci naopak zažily akcie finančních domů a automobilek.
Z jednotlivých titulů se dařilo zejména švýcarskému výrobci počítačového příslušenství Logitech. Jeho akcie vyletěly vzhůru o více než 15 % po lepších než očekávaných výsledcích za třetí fiskální čtvrtletí.
V mírném plusu uzavřela seanci francouzská automobilka PSA Group. Ta ve středu oznámila, že uzavřela dohodu o spolupráci při výrobě aut a převodovek s indickým konglomerátem CK Birla Group. Rozhodnutí je součástí snahy automobilky, která vyrábí vozy značek Peugeot a Citroën, expandovat na rozvíjejících se trzích a snížit své napojení na Evropu.
Akcie španělské banky Santander zpevnily o čtyři procenta po zprávě, že loňský zisk banky překonal očekávání analytiků. Vzhůru zamířily také akcie německé Deutsche Bank, když investory povzbudila zpráva o možném uvedení její divize pro správu majetku na burzu.
"Vyhlídky evropských bank se v posledních měsících zlepšily," uvedl ekonom Koen De Leus ze společnosti BNP Paribas Fortis. "Evropské akcie vypadají poměrně atraktivně a slabší euro je příznivé pro tamní exportéry," dodal.
Z makrodat byl nejsledovanější německý index podnikatelského klimatu od Ifo. Podnikatelská důvěra v Německu v lednu podle středečních dat nečekaně klesla. Index se snížil na 109,8 bodu z prosincových revidovaných 111 bodů. Čekal se naopak mírný růst ukazatele na 111,3 bodu.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Podnikatelská důvěra v Německu v lednu nečekaně klesla. Index podnikatelského klimatu Ifo se snížil na 109,8 bodu z prosincových revidovaných 111 bodů, čekal se naopak mírný růst ukazatele na 111,3 bodu. Hodnocení současné situace se podle očekávání zvýšilo na 116,9 bodu ze 116,6 bodu. Index očekávání klesl z prosincových 105,6 bodu na 103,2 bodu. Analytici přitom očekávali růst na 105,8 bodu.
- Velvyslanec Evropské unie v Číně ve středu vyzval Peking, aby učinil konkrétní pokrok a otevřel své trhy zahraničním investorům. Velvyslanec Hans Dietmar Schweisgut se tak vyjádřil krátce poté, co čínský prezident Si Ťin-pching odsoudil protekcionismus ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
- Prezentace člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy na úterní konferenci ING Client Breakfast se celkově nesla v duchu dosavadní komunikace centrální banky. ČNB tak nadále předpokládá, že k ukončení režimu devizových intervencí dojde pravděpodobně kolem poloviny roku. Nic se nemění ani na tom, že zavedení záporných sazeb při tzv. exitu není pro banku preferovanou variantou.
- Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze ponechala odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,6 %. Stejným tempem by měla ekonomika růst i v roce 2018. Ekonomický růst podpoří spotřeba domácností a obnovení růstu investic. Vyplývá to z prognózy, kterou ve středu ČBA zveřejnila. Pro loňský rok asociace zhoršila odhad růstu na 2,4 % z říjnových 2,5 %.
- Petrochemická společnost Unipetrol podle analytiků vykáže za poslední tři měsíce loňského roku slušné výsledky hospodaření. Pozitivně se do čísel za čtvrtý kvartál promítnou obnovení plného provozu etylénové jednotky v Chemparku Záluží a rafinérie v Kralupech nad Vltavou a další pojistné plnění za nehodu v Záluží z léta 2015. Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2016 zveřejní Unipetrol ve čtvrtek ráno.
- Německá vláda ve své nejnovější prognóze vývoje německé ekonomiky ponechala dosavadní odhad růstu na letošní rok beze změny. Zlepšila však výhled růstu vývozu na letošní rok, uvedla agentura Reuters.
- Jako prevence před opakováním smogových situací, které trápí v posledních dnech Česko, by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohlo působit mimo jiné větší rozšíření používání elektromobilů v Česku. Ministrům proto navrhne, aby zvážili přesun peněz z evropských fondů do elektromobility. "Vláda by měla primárně připravit systémové nástroje, určitě by měla jít touto cestou," řekl novinářům na dotaz, zda ministerstva elektromobily používají. Dodal, že chybí hlavně síť nabíjení.
- Francouzská automobilka PSA Group se po dvou desetiletích vrací do Indie. PSA ve středu oznámila, že uzavřela dohody o spolupráci při výrobě aut a převodovek s indickým konglomerátem CK Birla Group. Rozhodnutí je součástí snahy automobilky, která vyrábí vozy značek Peugeot a Citroën, expandovat na rozvíjejících se trzích a snížit své napojení na Evropu, uvedl list Financial Times (FT).
- Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) přijde obchodní řetězce na miliony korun. Podle velikosti se náklady obchodů pohybují od 10 000 do půl milionu korun. Obchodníci nyní své systémy testují. Menší obchody na vesnicích však nemají často internetové připojení, vyplývá ze středeční ankety ČTK mezi prodejci. Zhruba čtvrt milionu subjektů v maloobchodu a velkoobchodu se do EET zapojí na začátku března.
Výsledková sezóna
- Španělská banka Santander zaznamenala v loňském roce čistý zisk 6,2 miliardy eur (167,5 miliardy Kč), což je čtyřprocentní nárůst oproti roku předchozímu. Největší banka eurozóny z hlediska tržní hodnoty tak překonala očekávání analytiků. Pomohl jí především pro ni klíčový brazilský trh. Banka ve středu zveřejnila hospodářské výsledky na svém webu.
Zdroj: ČTK, CNBC