Americké akcie týden zahájily poklesem, Dow a S&P 500 spadly nejprudčeji od loňského října

Akcie ve Spojených státech v pondělí zlevnily a indexy Dow a S&P 500 zažily nejvýraznější pokles od října 2016. Mohlo za to nařízení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o omezení imigrace, které je podle investorů připomínkou toho, že ne všechny kroky nového vůdce USA jsou přátelské pro trh. Nejvíce klesly akcie technologických podniků.
Index Dow oslabil o 0,61 % na 19 971,13 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,6 % na 2 280,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,83 % na 5 613,71 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 12,29 % na 11,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 2,49 %.
Americké akcie po listopadovém zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem několikrát posunuly historická maxima. Trh podpořily sliby snížení daní a zjednodušení regulací. Nicméně hrozba rizik z některých Trumpových kroků toto nadšení částečně tlumí.
Ekonom firmy First Standard Financial Peter Cardillo upozornil, že investoři se doposud zaměřovali pouze na prorůstové Trumpovy návrhy a zcela ignorovali návrhy ohrožují růst. Investoři podle Cardilla měli klapky na očích a viděli pouze kroky přátelské k trhu.
Donald Trump na konci minulého týdne vydal exekutivní příkaz o přísnějším prověřování imigrantů, kterým pozastavil program pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání zakazuje vstup do Spojených států migrantům ze Sýrie a na 90 dnů zakazuje vstup všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Podle amerického ministerstva zahraničí se opatření týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu.
Nejhůře si v pondělí vedly technologické společnosti, které se otevřeně postavily proti regulaci imigrace a překážkám najímání zahraničních talentů. Nařízení o omezení migrace způsobilo také ztráty aerolinek, a to kvůli obavám z poklesu zájmu o cestování. V mínusu skončily mimo jiné cenné papíry Facebooku (-0,91 %), Microsoftu (-0,99 %) nebo holdingu Alphabet (-2,55 %) či společností Amazon.com (-0,64 %) a Apple (-0,26 %). Firma Apple zveřejní po konci úterní seance hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku. Z aerolinek výrazně zlevnily American Airlines Group (-4,37 %).
Analytici oslovení agenturou Bloomberg odhadují, že Apple vykáže za poslední tři měsíce loňského roku (první čtvrtletí finančního roku 2017) tržby asi 77,4 miliardy USD oproti 75,87 miliardy USD v prvním čtvrtletí finančního roku 2016. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky by se měl meziročně snížit z 3,28 USD z 3,22 USD.
Klíčové by měly být jako vždy prodeje mobilních telefonů iPhone. Tržby z prodeje mobilních telefonů se totiž na celkových tržbách podniku podílejí zhruba dvěma třetinami. Právě závislost firmy na jednom produktu ale analytici označují za její největší slabinu.
V indexu Dow v pondělí nejvýrazněji zlevnily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-2,22 %), chemické firmy DuPont (-2,19 %) a energetické skupiny Chevron (-1,73 %). V plusu uzavřelo v indexu Dow jenom šest z třiceti emisí - nejvýrazněji stouply ceny akcií zábavní společnosti Walt Disney (+1,5 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores (+1,16 %) a kartové společnosti American Express (+0,56 %).
Dolar oslabil k jenu, ropa se na směru neshodla
Dolar v pondělí kvůli nařízení o omezení migrace prudce klesl vůči jenu, který je považován za bezpečnou investici v době nejistot. K euru však dolar posílil, což mu pomohlo udržet si zisk také ke koši šesti předních světových měn. Ztráty eura způsobila zpráva o vývoji německé inflace.
Inflace v Německu podle předběžných údajů v lednu vystoupila na 1,9 %, tedy nejvýše za tři a půl roku. Růst inflace dává šéfovi německé centrální banky Jensi Weidmannovi více prostoru k tomu, aby požadoval rychlejší ukončení programu nákupů dluhopisů, který uplatňuje Evropská centrální banka (ECB).
Euro vůči dolaru oslabilo o 0,1 % na 1,069 USD a vůči jenu o 1,3 % na 121,59 JPY. Dolar vůči jenu klesl o 1,2 % na 113,73 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,1 % na 100,45 bodu.
Ceny ropy na světových trzích začaly týden smíšeně. Investoři se obávají, že rostoucí vrtná aktivita v USA by mohla podkopat úsilí kartelu OPEC a dalších těžařů o snížení produkce a dodávek, které má zajistit cenám podporu.
Severomořská ropa Brent kolem 20.00 SEČ zdražovala o 0,32 % na 55,38 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI naopak klesala o 0,11 % na 52,77 USD za barel.
Trh v úvodu týdne reagoval i na údaje z pátečního večera, podle nichž se počet aktivních vrtných souprav v USA za poslední týden vyhoupl na nejvyšší úroveň od listopadu 2015. Vysoce flexibilní američtí těžaři využívají vzestupu cen z posledních měsíců, jímž trh reagoval na dohodu kartelu OPEC, ke zvyšování vlastní těžby.
Země OPEC se spolu s dalšími velkými těžaři v čele s Ruskem na konci roku dohodly, že v prvním pololetí omezí produkci ropy o celkem 1,8 milionu barelů denně. Podle analytiků společnosti Petro-Logistics, která sleduje vývoj dodávek ze zemí OPEC, v lednu členské země kartelu snížily produkci o 900 000 barelů denně proti cílové úrovni 1,2 milionu barelů.
Analytici banky JPMorgan Chase se domnívají, že není příliš pravděpodobné, že by se ceny ropy v příštím roce dostaly nad 60 USD za barel. "To by vyžadovalo pokračující omezování produkce, to je ale v nynější situaci nepravděpodobné," uvedli analytici.
Zlato v pondělí večer zdražovalo o pět dolarů na 1 196,10 USD za trojskou unci, zatímco stříbro zlevňovalo o zhruba dva centy na 17,12 USD za trojskou unci.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Americký řetězec kaváren Starbucks hodlá během příštích pěti let přijmout 10 000 uprchlíků. Oznámil to generální ředitel podniku Howard Schultz v reakci na páteční imigrační výnos nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento výnos podle Schultze vyvolal "zmatek, překvapení a odpor".
- Znepokojení pozorovatelé se po prezidentských volbách v USA uklidňovali, že zvolený prezident Donald Trump po nástupu do Bílého domu zaujme umírněnější postoj než v kampani. Deset dní po inauguraci to ale vypadá tak, že Trump myslel vážně úplně vše, co říkal, a že jeho administrativa bude radikální, bude prosazovat nové strategie a skoncuje s dlouholetými konstantami americké politiky.
- Mezinárodní agentura pro energii (IEA) nepředpokládá, že by světová poptávka po ropě mohla v dohledné době dosáhnout svého vrcholu. Spotřeba této suroviny v rozvíjejících se zemích totiž zůstává na vzestupu. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl generální ředitel IEA Fatih Birol.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v prosinci meziročně vzrostly o 1,7 %. Růst tak byl stejný jako v listopadu, který byl na 1,7 % revidován z 1,6 %. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu zvýšily o 0,1 % po nule v listopadu (odhad: +0,2 %). Osobní příjmy Američanů v prosinci vzrostly o 0,3 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,1 %), výdaje vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,2 %).
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v prosinci meziročně stoupl o 0,3 % po růstu o 0,1 % v listopadu (odhad: +0,4 %). Meziměsíčně se rozjednané prodeje zvýšily o 1,6 % po poklesu o 2,5 % v listopadu. Analytici očekávali růst o 1,1 %.
- Americký dodavatel softwaru pro elektronický průmysl Keysight Technologies koupí kalifornskou technologickou firmu Ixia, která vyrábí zařízení pro počítačové sítě. Hodnota transakce bude zhruba 1,6 miliardy dolarů, sdělila v pondělí společnost Keysight.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v lednu vzrostl na 22,1 bodu (prosinec: 17,7 bodu, odhad: 15 bodů).
- Americký výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit propustí kolem 110 zaměstnanců, což je zhruba 6 % celkové pracovní síly. K rozhodnutí firmu podle jejího pondělního sdělení přiměl slabý prodej ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.
- Americká společnost Snap si pro vysoce očekávanou primární emisi svých akcií vybrala newyorskou burzu NYSE, nikoli technologický trh Nasdaq, který se o tuto emisi rovněž ucházel. Agentuře Reuters to v pondělí řekl informovaný zdroj. Snap provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat pro sdílení fotografií a videí.
- Opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa uzavírající hranice pro občany několika muslimských zemí či pro lidi, kteří se v nich jen narodili, vyvolala velký odpor nejen v zahraničí, ale také na americké půdě. A to zejména u firem, které mnohdy zahraniční pracovníky zaměstnávají. V reakci na dotaz agentury AFP si v pondělí mnohé podniky na Trumpův páteční výnos stěžovaly a potvrdily, že je ohroženo i jejich fungování.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
