Trumpův protimigrační výnos prý ohrožuje fungování mnohých firem

Opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa uzavírající hranice pro občany několika muslimských zemí či pro lidi, kteří se v nich jen narodili, vyvolala velký odpor nejen v zahraničí, ale také na americké půdě. A to zejména u firem, které mnohdy zahraniční pracovníky zaměstnávají. V reakci na dotaz agentury AFP si v pondělí mnohé podniky na Trumpův páteční výnos stěžovaly a potvrdily, že je ohroženo i jejich fungování.
Největší odpor se zvedl v Silicon Valley, kde sídlí počítačoví, elektroničtí a internetoví giganti jako Apple, Microsoft, Google, Facebook, Airbnb nebo Netflix zaměstnávající tisíce zahraničních inženýrů. Podle těchto společností je Trumpův krok v rozporu s americkými hodnotami.
Kritika se ozvala také z finančního centra Wall Street, kde obavy z možných dopadů na svoje zaměstnance projevili šéfové velkých bank Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein upozornil, že Trumpovu politiku již zpochybňuje americká justice, která část prezidentova výnosu zablokovala.
Společnost General Electric upozorňuje, že zaměstnává mnohé lidi ze zemí, které Trump zahrnul do svého zákazu. Také má v dotyčných zemích své obchodní zájmy, které jsou nyní ohroženy. Podobně reaguje firma Halliburton, která má velké investice v Iráku.
Trump v pondělí na kritiku zareagoval několika tweety. Například reakce republikánských senátorů Johna McCaina a Lindseyho Grahama odbyl poznámkou, že by se měli zabývat Islámským státem, neregulérní imigrací a ochranou státních hranic, místo aby se pokoušeli o vyvolání třetí světové války.
Trump také odmítl protesty aerolinek, že na svůj záměr alespoň týden dopředu neupozornil, aby se mohly připravit. Prezident prohlásil, že by týdenní prodlevy využili "ti zlí" k tomu, aby se do USA ještě dostali.
Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje 265 aerolinek, se musejí společnosti podřizovat nepříliš srozumitelnému nařízení, což vede k chaosu. Už v sobotu IATA uvedlo, že vstoupit do USA nemohli nejen běžní lidé, ale i posádky leteckých společností.
Proti Trumpovu dekretu vznikla petice, kterou podepsalo na 7 000 amerických akademiků, včetně 40 laureátů Nobelovy ceny. Podle nich hrozí odchod mnoha talentovaných lidí z USA.
Zdroj: ČTK
Aktuality
