US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie úterní seanci zakončily poblíž nuly. Investoři čekají na výsledek zasedání Fedu

Všechny tři hlavní americké akciové indexy zahájily úterní obchodování v červených číslech a pod nulou se držely celý den. V závěru sice zabraly, nepatrně nad nulu se ale dostal pouze Nasdaq Composite. Trh čeká, jak dopadne dvoudenní zasedání Fedu, jehož výsledek bude oznámen ve středu večer.

Redakce IW
Redakce IW
31. 1. 2017 | 22:30
Americké akcie

Index Dow nakonec klesl o 0,54 % na 19 864,09 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,09 % na 2 278,87 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,02 % na 5 614,79 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,93 % na 11,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o téměř tři bazické body na 2,46 %.

Přes procento a půl přidaly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb, nedařilo se naopak průmyslovému odvětví, finančnímu sektoru či sektoru základních materiálů. Akcie farmaceutických firem podpořilo setkání šéfů velkých výrobců léčiv s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie bank Goldman Sachs (-1,96 %) a JPMorgan Chase (-1,63 %) a výrobce počítačových čipů Intel (-1,6 %). Dařilo se naopak cenným papírům výrobců léků Pfizer (+1,34 %) a Merck (+0,91 %) či akciím výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,98 %).

Akcie Pfizeru podpořily i hospodářské výsledky, které firma zveřejnila před začátkem obchodování. Hospodářskými čísly se dále pochlubily Mastercard (-2,72 %), Harley-Davidson (-1,52 %), Aetna (+1,63 %), Sprint (+1,32 %), UPS (-6,75 %), ExxonMobil (-1,14 %) nebo Under Armour (-23,40 %) či Coach (+3,81 %).

Po konci řádného obchodování na trh hospodářské výsledky poslala mimo jiné technologická společnost Apple (v řádném obchodování -0,28 %).

Apple za sebou má rekordní čtvrtletí. Může neuvěřitelný příběh pokračovat?

Apple za sebou má rekordní čtvrtletí. Může neuvěřitelný příběh pokračovat?

Investoři nyní čekají hlavně na výsledek zasedání měnového výboru Fedu. Ten bude oznámen ve středu večer. Změna měnové politiky se ale nečeká a konat se tentokrát nebude ani tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové. Ve čtvrtek oznámí výsledky svých měnověpolitických zasedání Bank of England a ČNB. Ani v jejich případě se změny v nastavené politiky nečekají.

Za celý leden Dow Jones získal 0,51 %, S&P 500 si připsal 1,79 % a Nasdaq Composite posílil o 4,3 %.

Pro dolar byl leden nejhorší měsíc za téměř rok

Na devizovém trhu v úterý dolar výrazně oslabil a za celý leden zaznamenal nejhorší měsíční výkon od loňského března. Americká měna reagovala poklesem na vyjádření prezidenta Donalda Trumpa a jeho poradce Petera Navarra, podle nichž ostatní země manipulují kurzy svých měn, aby získaly konkurenční výhody.

Trump na úterním setkání s řediteli velkých farmaceutických společností uvedl, že firmy přesouvají výrobu z USA kvůli tomu, že jiné země devalvují své měny. Trumpův komentář tak posílil dojem, že americká vláda bude chtít dolar oslabit. Ještě před Trumpovým komentářem hlavní obchodní poradce prezidenta Peter Navarro listu Financial Times řekl, že Německo využívá "hrubě podhodnoceného" eura k tomu, aby získalo výhody nad Spojenými státy a jeho vlastními partnery z Evropské unie.

Navarrova slova přicházejí po nedávných komentářích prezidenta Trumpa a jeho kandidáta na ministra financí Stevena Mnuchina o přílišné síle dolaru ve vztahu k ostatním obchodním partnerům. Začátkem tohoto měsíce Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal řekl, že dolar je příliš silný a že to Ameriku "zabíjí".

Euro vůči dolaru ke konci dne posilovalo o 0,9 % na 1,0795 USD a dolar vůči jenu ztrácel 0,8 % na 112,88 JPY. Index dolaru ke koši šesti hlavních světových měn odepisoval 0,8 % na 99,63 bodu a za měsíc ztratil 2,6 %.

Ceny ropy na světových trzích v úterý obnovily růst. Přispěla k tomu zpráva, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pokračují ve snižování produkce, a plní tak dohodu z konce loňského roku. Severomořská ropa Brent kolem 20.00 SEČ vykazovala růst o 0,7 % na 55,76 USD za barel, zatímco americká lehká ropa WTI přidávala asi 0,34 % na 52,95 USD za barel.

Průzkum agentury Reuters ukázal, že dodávky ropy z 11 členských zemí OPEC, které souhlasily se snížením těžby, činily v lednu v průměru 30,01 milionu barelů denně. Klesly tak z prosincových 31,17 milionu barelů. Kartel tak dohodu o snížení těžby schválenou koncem loňského roku plní z 82 %. To je mnohem více, než většina analytiků čekala. Při posledním zavádění dohody o snížení těžby v roce 2009 OPEC na počátku plnil slib jen z 60 %.

Země OPEC se spolu s dalšími velkými těžaři v čele s Ruskem na konci loňského roku dohodly, že v prvním pololetí omezí produkci v úhrnu o 1,8 milionu barelů denně. Chtějí tak snížit dodávky na trh a podpořit ceny suroviny.

Výraznějšímu růstu cen ale nadále stojí v cestě zvyšování těžby v USA. Zpráva z konce minulého týdne ukázala, že počet aktivních vrtných souprav v USA se dostal nejvýše od listopadu 2015.

Zlato v úterý večer zdražovalo o 12 dolarů na 1 210,45 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 46 centů na 17,57 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie