Fed ponechal v únoru měnovou politiku beze změny, ekonomická situace je podle banky příznivá

Měnový výbor americké centrální banky ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v pásmu 0,5-0,75 %, kam jej FOMC zvýšil v prosinci z 0,25-0,5 %. V prosincové prognóze výbor odhadl, že by se v letošním roce měla sazba zvýšit třikrát. Dvoudenní zasedání Fedu, které skončilo ve středu večer, bylo první od doby, kdy se Donald Trump ujal funkce amerického prezidenta.
V prohlášení ze zasedání měnový výbor Fedu uvedl, že tvorba pracovních míst zůstává solidní, inflace se blíží k 2% cíli a ekonomická důvěra i aktivita jsou na vzestupu. Limity výbor dlouhodobě vidí ve firemních investicích. Tento názor FOMC zopakoval i nyní.
Většina analytiků se domnívá, že banka nyní bude vyčkávat, aby získala lepší představu o ekonomických plánech a konkrétních opatřeních nového prezidenta. Donald Trump slíbil vysoké výdaje na infrastrukturní projekty, snížení daní, omezení regulace a opětovné vyjednání obchodních dohod. Zatím ale ke svým plánům poskytl málo podrobností a jednoznačně se nevyjádřil ani k jejich časovému rozvržení.
"Fed je ve vyčkávacím módu. Lze čekat, že banka bude nadále velmi obezřetná a nebude podnikat žádné neuvážené kroky," říká Joseph LaVorgna, ekonom z Deutsche Bank.
"Trumpovy plány v oblasti fiskální politiky centrální bankéři nekomentovali, zřejmě kvůli nejistotě, jakou formu případná fiskální expanze nabude a kdy dorazí. Výhled Fedu nadále předpokládá trojí zvýšení sazeb v letošním roce, my očekáváme stále pouze dvojí. Důvodem je očekávaná silná pozice dolaru a to, že by jádrová složka inflace neměla přestřelovat dvě procenta," uvedl ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.
"Pro letošní rok čekáme dva nárůsty základní sazby, trh je naladěn na tři. V prvnímu zvýšení by dle nás mohlo dojít zhruba v polovině roku, ke druhému na konci," doplnil analytik Jiří Polanský z České spořitelny.
Někteří analytici upozorňují, že pokud by se Trumpovi podařilo většinu slibů týkajících se podpory americké ekonomiky splnit, mohla by se inflace v USA zvyšovat výrazně rychleji, než se nyní očekává. Na takovou situaci by poté Fed pravděpodobně musel zareagovat razantnějším zvyšováním sazeb.
Plné znění prohlášení z únorového zasedání FOMC
Předloni v prosinci měnový výbor přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % z rekordního minima 0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst USA držel zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ho ale donutily odložit obavy z vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Znovu tak sazbu FOMC zvýšil až po roce.
Americký dolar po oznámení výsledku únorového zasedání měnového výboru Fedu oslabil k euru, kurz eurodolaru se posunul z 1,0742 nad 1,078. Americké akciové indexy nejprve mírně navýšily zisky, zhruba po půl hodině ale otočily.
Inflace je nejvýše za dva a půl roku, růst HDP zvolnil
Fed při rozhodování o nastavení měnové politiky sleduje zejména vývoj inflace a situace na trhu práce v USA. Pozornost ale věnuje též údajům o vývoji HDP a dalším datům.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v prosinci meziročně zvýšily o 2,1 %. To představuje nejvyšší tempo růstu za dva a půl roku. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 % po listopadovém nárůstu o 0,2 %. Ke zrychlení inflace v prosinci výrazně přispěly stoupající ceny benzínu.
Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti na konci loňského roku stoupla z 9letého listopadového minima 4,6 % na 4,7 %. Dobře vyzněly údaje o vývoji mezd, jejichž meziroční růst zrychlil z 2,5 % v listopadu na prosincových 2,9 %. Zpráva o vývoji situace na trhu práce za leden bude zveřejněna tento pátek.
Tempo růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí kleslo na 1,9 % z dvouletého maxima 3,5 % ve třetím kvartálu. V prvním odhadu vývoje hrubého domácího produktu za poslední loňské čtvrtletí to minulý týden uvedlo ministerstvo obchodu USA. Ekonomiku oslabil pokles vývozu, příznivými signály do budoucna jsou ale nadále silné spotřebitelské výdaje.
Makroekonomický výhled Fedu je příznivý
V prosincové makroekonomické prognóze Fed zlepšil výhled růstu americké ekonomiky pro rok 2017 na 2,1 % z 2 %, výhled pro rok 2018 ponechal na 2 % a výhled pro rok 2019 zvýšil na 1,9 % z 1,8 %. Nezaměstnanost podle Fedu letos klesne na 4,5 % a na této úrovni setrvá minimálně do roku 2019. Výhled PCE inflace pro období let 2017-2019 Fed proti předchozí prognóze ze září nezměnil (2017: 1,9 %, 2018: 2 %, 2019: 2 %). Beze změny banka ponechala i výhled jádrové PCE inflace (2017: 1,8 %, 2018: 2 %, 2019: 2 %).
Výhled výše základní úrokové sazby pro letošní rok Fed v prosinci upravil na 1,4 % z 1,1 %, výhled pro rok 2018 zvýšil na 2,1 % z 1,9 % a výhled pro rok 2019 posunul na 2,9 % z 2,6 %. Dlouhodobý výhled Fed v prosinci zvýšil o desetinu procentního bodu na 3 %. Banka tak předpokládá, že v letošním roce přikročí k celkem třem zvýšením základní úrokové sazby po 25 bazických bodech. V září centrální banka počítala pouze se dvěma zvýšeními sazby, souhrnně o 0,5 procentního bodu.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
