Makedonské nevládní organizace popřely peníze od Sorose

Makedonské nevládní organizace uprostřed politické krize v zemi popřely, že přijímají ze zahraničí peníze na destabilizaci Makedonie. Pokud se jejich odpůrci do týdne neomluví, hodlají se bránit soudně. V úterý o tom informoval zpravodajský server BalkanInsight. Skupina SOS (Stop Operation Soros) tvrdí, že nedávné protivládní protesty financoval americký miliardář George Soros. Podobné obvinění vznesl loni proti Sorosovi i český prezident Miloš Zeman.
Hnutí proti Sorosovi SOS, které vzniklo v lednu, pohrozila soudní žalobou skupina více než 15 nevládních organizací včetně makedonského Helsinského výboru pro lidská práva. SOS podle nich účelově šíří lži o jejich financích a podsouvá jim, že podporují opoziční sociální demokracii (SDSM).
Skupina SOS nedávno nevládní organizace obvinila, že peníze od Sorosovy nadace použily na masové protivládní protesty a k ovlivnění prosincových parlamentních voleb ve prospěch opozice. Člen SOS Nikola Srbov chce, aby úřady tato podezření vyšetřily.
Ve volbách nakonec těsně zvítězila konzervativní strana VMRO-DPMNE expremiéra Nikoly Gruevského. Na konci ledna ale oznámila, že neuspěla s vytvořením koalice. Zároveň vyzvala k vypsání nových voleb. V zemi tak pokračuje politická nestabilita vlekoucí se přinejmenším od roku 2014.
Gruevski je podezřelý, že stál za nezákonnými odposlechy tisíců lidí. Záznamy, které v roce 2015 zveřejnila SDSM, svědčí i o minulých volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů.
Gruevski tvrdí, že odposlechy předaly opozici cizí tajné služby s cílem destabilizovat Makedonii. Sám také v minulosti útočil na nevládní organizace, které jsou podle něj napojené na Sorose.
Americký investor a mecenáš se osobně i zprostředkovaně angažuje v politice dlouhodobě. Během studené války finančně podporoval východoevropské disidenty včetně československých chartistů. Nedávno věnoval miliony dolarů na kampaň Hillary Clintonové.
"Některé jeho (Sorosovy) aktivity jsou přinejmenším podezřelé a nápadně připomínají vměšování se do vnitřních záležitostí. Organizovat tzv. barevné revoluce v jednotlivých zemích je sice zajímavý koníček, ale těm zemím to přináší víc škody než užitku. Podívejte se, jak dopadla Ukrajina po Majdanu a takové Majdany se připravovaly nebo připravují v řadě zemí, možná i v případě České republiky," řekl český prezident loni v červenci.
Maďarský premiér Viktor Orbán zase Sorose v roce 2015 obvinil, že je spolu s převáděči spoluodpovědný za migrační krizi tím, že financuje nevládní organizace pomáhající uprchlíkům a prosazující politiku nakloněnou migrantům.
Zdroj: ČTK