Spotřebitelské ceny v ČR v lednu meziročně stouply o 2,2 %

Meziroční inflace v Česku v lednu zrychlila na 2,2 % z prosincových dvou procent. Cenová hladina se zvýšila hlavně u pohonných hmot a potravin. Proti prosinci vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 %. Analytici odhadovali, že lednová inflace zůstane na úrovni 2% cíle ČNB.
Ceny se meziročně zvýšily zejména v dopravě, kde u pohonných hmot zrychlily růst na 11,6 % z 4,3 % v prosinci. Mírněji rostly ceny alkoholu, které v lednu zdražily o 0,5 %, o měsíc dříve to bylo o 3,1 %.
Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly potraviny a nealkoholické nápoje. Podražily zejména vejce, sýry, máslo, zelenina a pekárenské výrobky a obiloviny. V dopravě vzrostly ceny o 5,1 %. Ceny tabákových výrobků byly meziročně vyšší o 6,5 %. Dále stouply ceny stravovacích služeb (+5,4 %), ceny čistého nájemného (+2,1 %) a vodného (+2,2 %), stočného (+2,4 %). V oddíle zdraví vzrostly ceny léků a jejich doplatků, zdražilo i pojištění a finanční služby.
Brzdou růstu cenové hladiny bylo naopak kromě poklesu cen bytového vybavení a zařízení domácností také snížení cen poštovních služeb a telekomunikací.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,8 % ovlivnilo především zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů, rekreace a kultury a dopravy.
"Ačkoliv ceny potravin jsou jen těžko předvídatelné, inflace se pravděpodobně pevněji usadila nad cílem ČNB. Inflační výhled je navíc pozitivní, když inflace bude v následujících měsících pozvolna růst na zhruba 2,5 % v polovině roku. Naše poslední prognóza počítá pro letošní rok s průměrnou inflací 2,2 %," okomentoval zprávu analytik České spořitelny Jiří Polanský.
"Pro ČNB je dnešní číslo signálem, že s exitem nemusí otálet a může ho provést již na začátku druhého čtvrtletí. ČNB se totiž stále obává, že by ceny potravin či ropy mohly nečekaně korigovat směrem dolů, a tím poslat inflaci zpět pod cíl. Aktuální vývoj však spíše indikuje rizika ve směru vyšší inflace," dodává Jiří Polanský.
Zdroj: ČTK