Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, za celý týden hlavní indexy přidaly zhruba procento

Americké akcie v pátek pokračovaly v růstu a jejich hlavní indexy uzavřely obchodování na nových rekordních maximech. Energetické společnosti těžily ze stoupajících cen ropy. Na akciový trh se navíc vrátil optimismus ohledně hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa.
Index Dow si připsal 0,48 % na nové zavírací maximum 20 269,37 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,36 % na nové zavírací maximum 2 316,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,33 % na nové zavírací maximum 5 734,13 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 20 298,21 bodu, širší S&P 500 jej navýšil na 2 319,23 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 743,43 bodu.
Index volatility VIX v pátek klesl o 0,28 % na 10,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba jeden bazický bod na 2,407 %.
V plusu v závěru týdne skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500. Dařilo se hlavně sektoru základních materiálů, průmyslovému odvětví a energetickému sektoru. Nejslabší výkon podaly akcie v sektoru necyklického spotřebního zboží.
Za celý týden Dow vzrostl o 0,99 %, index S&P 500 stoupl o 0,81 % a Nasdaq Composite přidal 1,19 %.
Index S&P 500 od Trumpova listopadového zvolení prezidentem USA posílil již o více než osm procent díky nadějím na snížení daní, omezení regulace a zvýšení výdajů na infrastrukturu. Ve čtvrtek Trump prohlásil, že během příštích týdnů představí "fenomenální" daňový plán.
Vzhůru v pátek zamířily akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil (+0,83 %) i jejího konkurenta Chevron (+0,7 %). Ceny ropy rostly díky informacím, které potvrzují, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské země plní dohodu o snížení produkce suroviny.
V indexu Dow nejvýrazněji posílily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,5 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,65 %) a výrobce letecké techniky Boeing (+1,19 %).
Dolar pokračoval v růstu, ropa Brent se dostala nad 56 USD
Na devizovém trhu dolar díky optimismu ohledně Trumpovy politiky pokračoval v růstu a vůči koši předních světových měn se vyšplhal na nejvyšší úroveň od konce ledna.
Euro se vůči dolaru propadlo až na 1,0608 USD, tedy na nejnižší úroveň od 19. ledna. V závěru obchodování v New Yorku jednotná evropská měna vykazovala pokles o 0,2 % na 1,0636 USD.
Ceny ropy v pátek pokračovaly v růstu, severomořský Brent se tak dostal vysoko nad 56 dolarů za barel. Přispívaly k tomu zejména zprávy potvrzující, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další státy mimo kartel plní dohodu o snížení produkce suroviny, která vstoupila v platnost na začátku roku. Omezování těžby je dokonce rychlejší, než analytici očekávali.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek uvedla, že OPEC v lednu plnil slib snížení těžby už z 90 %. Někteří producenti, například Saúdská Arábie, podle agentury zřejmě omezili těžbu mnohem víc, než se po nich požaduje. Při posledním snižování těžby v roce 2009 OPEC na začátku plnil slib jen asi z 60 %.
IEA se domnívá, že pokud budou těžařské země pokračovat ve snižování produkce ropy stejně jako v lednu, pak by kombinace omezení těžby a růstu poptávky měla pomoci zmírnit rekordní převis ropy na trhu v příštích šesti měsících asi o 600 000 barelů denně. IEA také zvýšila výhled růstu poptávky po ropě na letošní rok o 100 000 barelů na 1,4 milionu barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Britský výrobce zdravotních a hygienických potřeb Reckitt Benckiser se dohodl na převzetí amerického výrobce dětské výživy Mead Johnson za 16,6 miliardy dolarů v hotovosti. Za jednu akcii Mead Johnson tak firma Reckitt Benckiser zaplatí 90 USD.
- Ceny amerických vývozců v lednu zaznamenaly meziroční nárůst o 2,3 %, (prosinec: +1,1 %). Naopak ceny dovozců vzrostly v lednu o 3,7 % (prosinec: +1,8 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity podle předběžných dat v únoru klesl na 95,7 bodu (odhad: 97,9 bodu, leden: 98,5 bodu).
- Federální rozpočet v lednu skončil s přebytkem 51 miliard USD (odhad: +40 miliard USD, prosinec: -28 miliard USD).
- Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po ropě pro letošní rok o 100 000 barelů denně na 1,4 milionu barelů denně. Důvodem je zintenzivnění průmyslové aktivity v poslední době. IEA současně dodala, že v lednu dodávky na trh klesly díky slibu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších předních těžařů světa, kteří nejsou členy OPEC, že sníží těžbu, aby vyrovnaly převis dodávek na trhy nad poptávkou.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o osm na 591. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 12 na 741. Oznámil to v pátek podnik Baker Hughes, který je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Evropská centrální banka v pondělí varovala, že deregulace bankovního sektoru, o které se nyní diskutuje v USA, by mohla být zárodkem příští finanční krize. Zároveň odmítla obvinění z manipulace s měnovým kurzem.
- V první polovině tohoto roku by po letech odkladů mohl svůj první let uskutečnit čínský dopravní letoun C919, zamýšlený konkurent firem Airbus a Boeing. Jedná se o první velký dopravní letoun z Číny, který byl vyvinut v souladu s mezinárodními standardy. V pondělí o tom informovala čínská státní média.
- Index podmínek na pracovním trhu v USA, oblíbený ukazatel šéfky Fedu Janet Yellenové, v lednu stoupl na 1,3 bodu z -0,3 bodu v prosinci.
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie FedEx na "outperform" z "market perform".
- Atlantic Equities zvýšila doporučení na akcie mediální firmy CBS na "overweight" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila na 78 z 61 USD.
- Americká technologická společnost Apple na konci loňského roku poprvé po pěti letech prodala víc chytrých mobilních telefonů než její jihokorejský konkurent Samsung. Vyplývá to z údajů průzkumné agentury IDC. Applu se dařilo díky nové generaci iPhonů, prodeje Samsungu naopak tlumila kauza "vybuchujících" baterií phabletů Galaxy Note 7.
- Italsko-americké automobilové skupině Fiat Chrysler Automobiles (FCA) hrozí ve Francii trestní stíhání kvůli příliš vysokým emisím oxidů dusíků u některých jejích naftových vozů. Firma však nadále tvrdí, že její automobily plně odpovídají emisním normám. Informovala o tom agentura Reuters.
- Hospodářská politika amerického prezidenta Donalda Trumpa silně doléhá na německé podnikatele, je přesvědčen šéf německého svazu obchodu BGA Anton Börner. Kvůli nebezpečí amerického protekcionismu by se podle něj mohl snížit i letošní růst německého exportu, který je odhadovaný na 2,5 %.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v prosinci vykázala schodek ve výši 44,26 miliardy USD (odhad: -45 miliard USD, listopad: -45,7 miliardy USD). Deficit zahraničního obchodu Spojených států v celém loňském roce vzrostl o 0,4 % na 502,3 miliardy USD, což je nejvyšší údaj od roku 2012. Vyplývá to z dat, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Zpráva nahrává snahám nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdí, že USA potřebují tvrdší přístup k obchodu.
- Americká společnost Priceline Group, která se věnuje on-line rezervacím letů a hotelů, koupí za 550 milionů dolarů v hotovosti firmu Momondo Group, která je provozovatelem vyhledávače letenek Momondo. Priceline očekává dokončení transakce během letošního roku, poté se Momondo stane součástí její značky Kayak.
- Průmyslový konglomerát 3M oznámil navýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 6 % na 1,175 USD na akcii.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 5,501 milionu (odhad: 5,58 milionu, listopad: 5,505 milionu).
- Index ekonomického optimismu v únoru vzrostl na 56,4 bodu z 55,6 bodu v lednu.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Sysco na "overweight" z "neutral".
- Americký výrobce počítačových čipů Intel investuje sedm miliard dolarů do nové továrny v Arizoně, která vytvoří 3 000 pracovních míst. Oznámil to generální ředitel podniku Brian Krzanich při středečním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě.
- Americký miliardář a vizionář Elon Musk v úterý na Twitteru napsal, že společnost Tesla Motors by v létě tohoto roku mohla vstoupit na indický trh. Vzhledem k tomu, že Muskova slova byla odpovědí na dotaz jednoho z uživatelů Twitteru, nejsou známy žádné další informace k nastíněnému plánu. Tato informace však zapadá do Muskovy vize, podle které by se Tesla v následujících letech měla stát celosvětovým hegemonem na poli elektromobilů.
- EIA: Zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu vzrostly o 13,83 milionu barelů (předchozí týden: +6,466 milionu barelů).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 3. února po sezónním očištění údajů vzrostl proti předchozímu týdnu o 2,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- BTIG zvýšila doporučení na akcie Twitteru na "buy" z "neutral".
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Valeant Pharmaceuticals na 100 z 87 USD.
- Americký federální soud zablokoval plánované převzetí zdravotní pojišťovny Cigna větším konkurentem Anthem v hodnotě 54 miliard dolarů. Spojením by vznikla největší zdravotní pojišťovna v USA. Soud již letos v lednu zablokoval jinou podobnou dohodu, a to spojení pojišťoven Aetna a Humana.
- Těžařská společnost BHP Billiton schválila investici 2,2 miliardy USD do druhé fáze rozvoje ropného pole Mad Dog v Mexickém zálivu. Odstranila tak další překážku v rozvoji jednoho z největších nových ropných projektů na moři. BHP provozuje pole s firmami BP a Union Oil Company of California, divizí Chevronu.
- Singapurské aerolinky Singapore Airlines si objednaly 39 širokotrupých letadel od americké společnosti Boeing v katalogové ceně 13,8 miliardy USD.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 4. února klesl na 234 tisíc z 246 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal 250 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 28. ledna zvýšil na 2,078 milionu z 2,063 milionu (revidováno z 2,064 milionu), očekávalo se 2,058 milionu.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v prosinci stejně jako v listopadu vzrostl o 1 %. Analytici tuto hodnotu očekávali. Tržby velkobchodních prodejců v prosinci meziměsíčně stouply o 2,5 % po +0,5 % v listopadu.
- Indiánský kmen Siouxů v americkém státě Severní Dakota se opět snaží právní cestou zablokovat výstavbu ropovodu Dakota Access. Stavbu zakázala bývalá vláda Baracka Obamy, která se obávala dopadů na životního prostředí. Nový americký prezident Donald Trump ale minulý měsíc zákaz zrušil. Developer projektu ve čtvrtek potvrdil, že práce na dokončení ropovodu už byly obnoveny. Dodal, že ropovod by měl být provozuschopný během tří měsíců.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americkému výrobci hraček Hasbro vzrostly v loňském čtvrtém čtvrtletí zisk i tržby více, než se čekalo. Hospodaření podpořila vysoká poptávka po princeznách z filmů společnosti Disney. Čistý zisk se zvýšil o 9,6 % na 192,73 milionu USD, uvedla firma v pondělním prohlášení.
- Výsledky Tyson Foods ve 4Q: Zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,26 USD), tržby 9,18 miliardy USD (odhad: 9,03 miliardy USD).
- Výsledky Sysco ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 13,5 miliardy USD (odhad: 12,14 miliardy USD).
- Výsledky 21st Century Fox v 2QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,53 USD (2QFY2016: 0,44 USD), tržby 7,7 miliardy USD (2QFY2016: 7,38 miliardy USD). Akcie v after-marketu -0,5 %.
- Čistý zisk největší americké automobilky General Motors se v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o zhruba 70 % na 1,84 miliardy dolarů. Překonal ale odhady analytiků.
- Výsledky Michael Kors Holdings ve 4Q: Zisk na akcii 1,64 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,35 miliardy USD (odhad: 1,36 miliardy USD).
- Výsledky Archer-Daniels-Midland ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 16,5 miliardy USD (odhad: 33,38 miliardy USD).
- Výsledky Gilead Sciences ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,70 USD (odhad: 2,61 USD), tržby 7,3 miliardy USD (odhad: 7,1 miliardy USD). Investory zklamal výhled firmy na rok 2017 (tržby 22,5-24,5 miliardy USD vs. odhad trhu 27,9 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -4,5 %.
- Výsledky Twilio ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,00 USD (odhad: -0,05 USD), tržby 82 milionů USD (odhad: 74,2 milionu USD). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.
- Výsledky Walt Disney ve 4Q: Zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,49 USD), tržby 14,78 miliardy USD (odhad: 15,3 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu na nule.
- Americká mediální společnost Time Warner vytvořila loni ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 293 milionů USD, o rok dříve činil srovnatelný zisk 857 milionů USD. Tržby firmy se ale zejména díky úspěchu filmu Fantastická zvířata a kde je najít zvýšily. Time Warner vlastní téměř poloviční podíl v majiteli tuzemské TV Nova a nyní se ji chystá převzít telekomunikační společnost AT&T.
- Výsledky Allergan ve 4Q: Upravený zisk na akcii 3,90 USD (odhad: 3,79 USD), tržby 3,86 miliardy USD (odhad: 3,77 miliardy USD).
- Výsledky Whole Foods Market ve 1QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (v souladu s odhady), tržby 4,92 miliardy USD (odhad: 4,98 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -3,58 %.
- Americká internetová společnost Twitter prohloubila ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu na 167,1 milionu USD z předloňských 90,24 milionu USD. Příjmy sice vzrostly, jejich růst však byl nejslabší od doby, co společnost vstoupila na burzu.
- Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk na 550 milionů USD z předloňských 1,24 miliardy USD. Propad způsobily mimořádné náklady spojené se stáčírnami v Severní Americe. Nižší byly také příjmy, které klesly již sedmé čtvrtletí za sebou, překonaly však očekávání.
- Globální zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters ve čtvrtém čtvrtletí více než zpětinásobila čistý zisk. Ten vystoupil na 2,24 miliardy dolarů ze 417 milionů dolarů před rokem. Přispěl k tomu zejména příjem z prodeje části aktivit.
- Výsledky Viacom v 1QFY2017: Upravený zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 3,32 miliardy USD (odhad: 3,18 miliardy USD).
- Výsledky Reynolds American ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 3,19 miliardy USD (meziročně +4,3 %, odhad: 3,2 miliardy USD).
- Výsledky Activision Blizzard ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 2,01 miliardy USD (odhad: 2,36 miliardy USD). Společnost oznámila zpětný odkup akcií v objemu až do výše jedné miliardy dolarů a navýšila čtvrtletně vyplácenou dividendu na 0,30 USD. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.
- Výsledky Expedia ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 2,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1,5 %.
- Výsledky Yelp ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 194,8 milionu USD (odhad: 194,4 milionu USD). Výhled firmy pro první čtvrtletí i celý rok 2017 zklamal. Akcie ve čtvrtečním after-marketu -8 %.
- Výsledky NVIDIA ve 4Q: Zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 2,2 miliardy USD (odhad: 2,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK