Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly, RBS stoupla o téměř 7 %, Unilever naopak ztratil 6,5 %

Evropské akciové trhy v úvodu týdne uzavřely smíšeně. Investoři v pondělí vyhodnocovali evropská makrodata a nadále pozorně sledovali situaci ve Spojených státech, kde se netrpělivě čeká na oznámení slibované daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Pozitivně na obchodování působily rostoucí ceny ropy.
Regionální index STOXX Europe 600 během dne kolísal mezi zelenými a červenými čísly, nakonec uzavřel se ziskem 0,22 % na 371,04 bodu. Britský FTSE 100 uzavřel na nule, francouzský CAC 40 odevzdal 0,05 % a německý index DAX stoupl o 0,6 %.
Nejvíce se v pondělí dařilo telekomunikačním společnostem, které povzbudila zpráva, že japonská SoftBank je připravená přenechat kontrolu nad svým americkým operátorem Sprint společnosti T-Mobile US, kterou vlastní Deutsche Telekom. Akcie německé telekomunikační skupiny v pondělí zdražily o zhruba 2,5 %.
O téměř 7 % stouply akcie Royal Bank of Scotland. Ta v pondělí oznámila, že ruší plány na prodej své divize Williams and Glyn. Výraznou ztrátu naopak zaznamenaly cenné papíry britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever (-6,56 %), o něhož měla zájem americká potravinářská skupina Kraft Heinz. Ta se však po vzájemné dohodě rozhodla stáhnout svou nabídku.
Z evropských makrodat byly nejsledovanější údaje o únorové spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta klesla na -6,2 bodu z -4,8 bodu v lednu. Údaje naznačují, že hospodářské oživení v Evropě by mohlo poněkud ztrácet na síle, poznamenal server listu Financial Times.
Ceny ropy díky dodržování těžebních škrtů v průběhu pondělní seance mírně rostly
Ceny ropy na světových trzích na počátku týdne mírně zpevňují. Investory povzbuzuje solidní dodržování dohody členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentských zemí na omezení těžby, takže zvyšují sázky na růst cen. Trh ale nadále podkopávají známky zvyšování těžby v USA.
Podle zprávy agentury Reuters by se OPEC mohl dohodnout na prodloužení nebo prohloubení těžebních škrtů, pokud do léta globální zásoby ropy neklesnou dostatečným tempem.
Dál se ale zotavuje těžba v USA, počet aktivních vrtných souprav tam v minulém týdnu vzrostl pátý týden za sebou. Podle investiční banky Goldman Sachs by se produkce v USA letos měla zvýšit o 405 000 barelů denně.
Severomořská ropa Brent kolem 16.50 SEČ získávala 0,6 % na 56,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI byla na 63,70 dolaru se ziskem 0,5 %. Obchodování ale bylo v pondělí kvůli svátku v USA slabší.
Euro během pondělního obchodování posilovalo, navzdory růstu preferencí Marine Le Penové
Kolem 17.00 SEČ si jednotná evropská měna k dolaru připisovala 0,1 % na 1,0616 EUR/USD. Le Penová prosazuje odchod Francie z eurozóny. "Většina lidí se podle mého názoru domnívá, že Le Penová se dostane do druhého kola (prezidentských voleb), ale dál už ne," řekl agentuře Reuters šéf devizových obchodů jedné velké mezinárodní banky v Londýně.
Podle nejnovějšího průzkumu agentury OpinionWay by šéfka Národní fronty Le Penová měla první kolo s přehledem vyhrát s 27 % hlasů. O druhé místo se dělí bývalý premiér a kandidát tradiční pravice François Fillon s bývalým ministrem hospodářství a centristou Emmanuelem Macronem. Každý z nich by měl dostat po 20 % hlasů.
Ve druhém kole by však Le Penová podle průzkumu s kterýmkoliv z těchto dvou kandidátů prohrála. První kolo francouzských prezidentských voleb se uskuteční 23. dubna, druhé bude následovat 7. května.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí novinářům řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce. Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka řekl, že nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil.
- Německo v pondělí nepotvrdilo, že by mu francouzská automobilová skupina PSA Group slíbila zachovat v případě převzetí automobilky Opel všechny továrny a pracovní místa v zemi. Německá vláda o podmínkách transakce dál jedná s vedením PSA i americké General Motors (GM), která je nyní vlastníkem Opelu, řekl mluvčí německého ministerstva hospodářství.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu mírně klesla na 8,64 % z 8,76 % v prosinci. Dosáhla tak nového minima od konce roku 2008. Vyplývá to z pondělních údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.
- Americký internetový prodejce Amazon plánuje vytvořit letos v Británii více než 5 000 pracovních míst. Firma opět zvyšuje své investice v zemi, která se chystá opustit Evropskou unii. Plánované najímání v letošním roce bude největším najímáním zaměstnanců v Británii a počet zaměstnanců v zemi se tak zvýší na 24 000, napsala agentura Reuters.
- Andrej Babiš, jehož ministerstvo je reprezentantem státu, většinového vlastníka energetické společnosti ČEZ, a její generální ředitel Daniel Beneš si přes média vyměňují názory na výši dividendy za rok 2016, kterou by měla společnost vyplatit. Ministr financí upřednostňuje udržení dividendy z minulých let i na úkor zhoršení finančního profilu společnosti a případného snížení ratingu, který by, jak poukazuje generální ředitel, výrazně zvýšil úrokové náklady.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se podle předběžných dat v únoru snížila, zůstává tak hluboko v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se snížil na -6,2 bodu z lednových -4,8 bodu (revidováno z -4,7 bodu). Analytici očekávali -4,9 bodu.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

