Evropské trhy v úterý převážně zpevnily, v centru pozornosti investorů byly indexy nákupních manažerů

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v plusu. K dobrému výsledku jim pomohla lepší než očekávaná makrodata a také růst cen ropy. Proti trendu šel evropský bankovní sektor.
Britský FTSE 100 sice klesl o 0,34 % na 7 274,83 bodu, francouzský CAC 40 však vzrostl o 0,49 % na 4 888,76 bodu a německý DAX stoupl o 1,18 % na 11 967,49 bodu.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,64 % na 373,4 bodu, když téměř všechny jeho sektory zakončily seanci v zelených číslech. Evropské akcie tak podle klíčového evropského indexu vyšplhaly na nejvyšší hodnotu za posledních 14 měsíců. Povzbuzením pro trhy byly zejména příznivé údaje o únorovém vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně.
Podnikatelská aktivita v eurozóně se v únoru podle předběžných dat nečekaně zvyšuje. Vysoký růst je patrný hlavně v soukromém sektoru a ve zpracovatelském průmyslu, tvorba nových pracovních míst je nejvyšší od srpna 2007. Aktivita se zvyšuje ve všech regionech za přispění vysoké poptávky a díky optimistickému výhledu do budoucnosti.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru vzrostl na 55,5 bodu z lednových 55,2 bodu. Očekával se naopak pokles na 55 bodů. Sektor služeb oproti lednu rovněž expandoval rychleji. Index zde stoupl na 55,6 bodu z lednových 53,7 bodu, očekávala se stagnace na lednové hodnotě. Kompozitní index se zvýšil 56 bodů z 54,4 bodu v lednu (odhad: 54,3 bodu).
Investoři ale zůstávají ostražití kvůli politickým rizikům. Mají obavy z rostoucích preferencí kandidátky krajní pravice pro francouzské prezidentské volby Marine Le Penové, která navrhuje mimo jiné odchod Francie z eurozóny a uspořádání referenda o členství země v Evropské unii.
Pozitivně na úterní obchodování působil také růst cen ropy. Ty stouply o zhruba 1,5 % v reakci na slova generálního tajemníka Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammeda Barkinda, který uvedl, že zásoby černého zlata by se v důsledku dohody o omezení těžby měly snižovat.
Z výsledkové sezóny investory zaujala zejména čísla banky HSBC Holdings. Té v loňském roce klesl zisk před zdaněním o 62 % na 7,1 miliardy USD. Důvodem byly mimořádné náklady spojené s některými aktivitami banky. Akcie společnosti na oznámení výsledků hospodaření zareagovaly propadem o téměř 6 %.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Energetická společnost ČEZ sloučí od začátku března divizi vnějších vztahů a regulace s divizí nové energetiky do jedné s názvem nová energetika a distribuce. Informaci ČTK v úterý potvrdil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Nově zřízenou divizi povede Tomáš Pleskač, který dosud v ČEZ řídil divizi nové energetiky. Útvar Public affairs z divize vnější vztahy a regulace pak firma převede přímo do divize generálního ředitele Daniela Beneše.
- Německému zpracovatelskému sektoru se v únoru opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 57 bodů z 56,4 bodu v lednu, analytici přitom odhadovali zpomalení růstu na 56 bodů. Ve zpracovatelském sektoru v únoru rovněž stoupla - index zde vzrostl na 54,4 bodu z 53,4 bodu v lednu. Odhady analytiků počítaly s růstem na 53,6 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 56,1 bodu z 54,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali mírné snížení na 54,7 bodu.
- ČSSD v rámci své volební kampaně navrhne tři pásma pro korporátní daň. Zisky nad 100 milionů Kč by byly zdaněny sazbou 24 %, na pásmo 5–100 milionů Kč by připadla aktuální 19% sazba a zisky pod 5 milionů Kč by stát zdanil 14 %. Čtyři daňové sazby by ČSSD chtěla zavést pro daň z příjmu fyzických osob.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně se v únoru podle předběžných dat nečekaně zvýšila. Vysoký růst je patrný hlavně v soukromém sektoru a ve zpracovatelském průmyslu a tvorba nových pracovních míst je nejvyšší od srpna 2007. Aktivita se zvyšuje ve všech regionech za přispění vysoké poptávky a díky optimistickému výhledu do budoucnost. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery uskutečnila společnost IHS Markit.
- Počet volných pracovních míst v Německu byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku rekordní. Podle údajů ústavu pro výzkum v oblasti zaměstnání IAB stoupl počet volných pracovních míst ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 80 000 na 1,044 milionu a předchozí rekord z konce roku 2015 překonal o 6 000 míst.
- Počet volných pracovních míst v Německu byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku rekordní. Podle údajů ústavu pro výzkum v oblasti zaměstnání IAB stoupl počet volných pracovních míst ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 80 000 na 1,044 milionu a předchozí rekord z konce roku 2015 překonal o 6 000 míst.
Výsledková sezóna
- Nadnárodní těžařská společnost Anglo American v loňském roce zaznamenala čistý zisk 1,6 miliardy USD proti čisté ztrátě 5,6 miliardy USD v roce předešlém. Tržby společnosti se téměř nezměnily, když vzrostly na 23,1 miliardy USD z 23 miliard v roce 2015. Čistý dluh společnosti se v loňském roce snížil na 8,5 miliardy USD z 12,9 miliardy USD. Ke snížení dluhu přispěly vyšší ceny komodit a prodeje některých aktiv společnosti.
- Hotelové společnosti InterContinental Hotels Group (IHG) vzrostl v loňském roce provozní zisk o 4 % na 707 milionů USD (18,1 miliardy Kč), a překonal tak očekávání analytiků. K růstu přispěla poptávka na americkém kontinentu, uvedla v úterý společnost.
Zdroj: CNBC