Ranní analytická poznámka (28. února): Warren Buffett věří americkým akciím, dluhopisům s dlouhou dobou splatnosti se radí obloukem vyhýbat

Komentář k dění na trzích tentokrát bude trochu netradiční. Povinností každého dobrého investora je neustálé sebevzdělávání. A kde jinde načerpat příval znalostí než u bez nadsázky největšího investora naší doby Warrena Buffetta, který v pondělí poskytl obsáhlý rozhovor stanici CNBC.
Buffett se v pondělním rozhovoru kriticky vyjádřil ke snahám časovat trh. Investorům doporučuje soustředit se na výběr "dobrých firem za rozumnou cenu". Navzdory pokračujícímu růstu amerického akciového trhu se Buffett nedomnívá, že bychom se nacházeli v oblasti cenové bubliny. Vyšší valuace jsou dle něj částečně ospravedlněny nízkými sazbami.
Od Trumpova zvolení prezidentem USA Buffettova Berkshire Hathaway nakoupila akcie v hodnotě 20 miliard dolarů. Rozhodování o nákupech nikterak v případě Buffetta neovlivňuje utahování měnové politiky. Buffett přiznal, že při dramatickém růstu akcií by tento aspekt vložil do svých úvah, nicméně jen pozvolný postup sazeb vzhůru jej nechává chladným.
Buffett se taktéž vyjádřil k nedávným nákupům akcií Apple. Jakkoliv je Věštec z Omahy známý svým zdráhavým postojem k technologickému sektoru, v případě Applu udělal výjimku, neboť firmu vnímá spíše jako spotřebitelskou značku. Právě obliba produktů u koncových zákazníků sehrála u Buffetta klíčovou přesvědčovací roli.
Povídání se pochopitelně stočilo také k nákupům akcií aerolinek. Přece jen jde o oblast s vysokým konkurenčním bojem a řadou bankrotů v minulých dekádách. Buffett zdůraznil vliv fixních nákladů, který motivuje ke snižování cen (jednoduše – náklady z dodatečného pasažéra jsou malé, pročež jich chcete přepravit co nejvíce). Na druhou stranu věří, že se aerolinky poučily a budou své letové kapacity řídit efektivněji.
K diskutované, avšak nerealizované akvizici Unileveru skupinou Kraft Heinz, v níž Berkshire drží významný podíl, zaznělo již dříve vyřčené. Tým kolem Berkshire nehodlal akvizici realizovat jinak než formou přátelského převzetí. Proto okamžitě vycouval ve chvíli, kdy Unilever variantu spojení zamítl. Záložní cíl Berkshire na skladě aktuálně nemá.
K Amazonu slavný investor uvedl, že již dávno v minulosti obdivoval model společnosti, jen jej tehdy nedokázal správně docenit. Stranou zájmu nezůstal ani post prezidenta Spojených států. Podle Buffetta jde o nejdůležitější práci na světě. Zdůraznil zejména nezbytnost zabránit šíření zbraní hromadného ničení. Slavný investor se taktéž přiznal, že je obecně kritický k jednotlivým vládám. I proto nesouhlasí s některými návrhy nové administrativy. Jednou z oblastí, kde stojí v opozici, je volný obchod, který považuje za skvělou věc.
Pár rad předal Buffett také k samotné alokaci prostředků. Dle něho nemá při nízkých úrokových sazbách smysl nakupovat dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti, Berkshire se proto drží kratších maturit. V závěru rozhovoru Buffett přiznal, že pro 86letého pána jde o poněkud vágní sázku, přesto by vsadil svůj život na to, že akcie v třicetiletém horizontu svou výkonností překonají 30leté dluhopisy.
Aktuality
