Yellenová: Růst úroků v březnu by mohl být vhodný, pokud z trhu práce přijdou solidní data

Centrální banka USA by mohla zvýšit úrokové sazby již tento měsíc, pokud z amerického trhu práce přijdou solidní údaje. Uvedla to v pátek šéfka Fedu Janet Yellenová. Její komentář zřejmě posílí očekávání, že rozhodnutí o zvýšení úroků v USA padne již na nejbližším zasedání Fedu, které se uskuteční 14. a 15. března. Zvýšení sazeb v posledních dnech naznačili také další představitelé Fedu.
"Výbor bude tento měsíc na svém zasedání hodnotit, zda se zaměstnanost a inflace nadále vyvíjejí v souladu s jeho očekáváním. Pokud se ukáže, že ano, byla by další úprava sazeb zřejmě vhodná," citovala agentura Reuters z projevu, který Yellenová přednesla při slavnostním obědě s podnikateli v Chicagu. Yellenová rovněž uvedla, že sazby zřejmě letos porostou rychleji, protože poprvé za dobu jejího působení v čele Fedu to vypadá, že ekonomika je vzdálená bezprostředním rizikům a překážkám doma i v zahraničí.
"Obecně vzato vyhlídky na další mírný hospodářský růst vypadají povzbudivě, zvláště když se zdá, že rizika pocházející ze zahraničí poněkud ustoupila," uvedla Yellenová. Upozornila, že cíl Fedu v oblasti zaměstnanosti byl do značné míry splněn a inflace jde nahoru.
Středeční zpráva ukázala, že americké spotřebitelské ceny v lednu vzrostly nejvíce za čtyři roky. Meziroční inflace činila 1,9 %, a byla tak těsně pod 2% cílem Fedu. Nejbližší zpráva o zaměstnanosti bude zveřejněna příští pátek.
Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let v prosinci 2015. Před tímto krokem banka svou základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držela po dobu sedmi let na rekordním minimu 0-0,25 %. K dalšímu zvýšení přistoupil Fed až po roce, tedy loni v prosinci, kdy také naznačil, že by letos mohl zvýšit úroky třikrát díky nízké nezaměstnanosti, která činí 4,8 %, a růstu inflace.
Yellenová však rovněž upozornila, že plány na zvýšení úroků do značné míry reagují na současné hospodářské údaje. Nejsou přizpůsobeny plánům, které může nebo nemusí přijmout nová vláda prezidenta Donalda Trumpa. "V tuto chvíli je zde obrovská nejistota o tom, jaké politické změny budou uvedeny v platnost. Měli bychom být trpěliví a vyčkat, co se stane," prohlásila Yellenová.
Zdroj: ČTK