Americké akcie v pondělí mírně zlevnily, index Nasdaq Composite se ale vyšplhal na nové maximum

Americké akcie v pondělí nepatrně oslabily, index Nasdaq Composite však díky Applu během dne posunul své absolutní maximum a nakonec uzavřel jako jediný ze tří hlavních benchmarků v nepatrném zisku. Investoři se obávají, že daňová reforma Donalda Trumpa nepřijde tak brzy, jak se dosud očekávalo.
Dow klesl o 0,04 % na 20 905,86 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,2 % na 2 373,47 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite seanci zakončil s minimálním ziskem 0,01 % na 5 901,53 bodu (historické maximum posunul Nasdaq Composite na 5 915,12 bodu). Index volatility VIX vzrostl o 0,53 % na 11,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,461 %.
Nejvýrazněji v úvodu týdne klesly finanční odvětví a sektor veřejných služeb, v plusu se udržely pouze sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů, realitní sektor a technologické odvětví.
Americké akcie (20. března 2017), zdroj: Google
V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,2 %), kartové společnosti Visa (-1,17 %) a zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (-1 %). V plusu seanci zakončily cenné papíry výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,68 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,52 %) či technologického podniku Apple (+1,03 %), jež uzavřely na novém rekordu 141,46 USD.
Americké akcie zpevňují od vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. V posledních týdnech ale růst ustává, protože investoři jsou nervózní kvůli nejasnostem kolem návrhů na reformu daní a omezení regulace v některých odvětvích. Trh brzdí také konzervativní výhled dalšího vývoje úroků v USA. Tento týden má mít projev několik představitelů americké centrální banky včetně šéfky Fedu Janet Yellenové.
Dolar smazal většinu průběžných ztrát
Dolarový index v pondělí klesl až na nejnižší hodnotu za posledních šest týdnů. Americká měna zůstala pod zvýšeným tlakem po rozhodnutí Fedu ponechat beze změn výhled postupného zvyšování úrokových sazeb. Nakonec však dolar převážnou část ztrát smazal po komentáři představitele Fedu Charlese Evanse, který poznamenal, že centrální banka USA je připravena letos zvýšit sazby ještě dvakrát.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, uzavřel pondělní obchodování beze změny na 100,32 bodu. Euro vůči dolaru zpevnilo o 0,1 % na 1,0745 USD a dolar k japonskému jenu oslabil o 0,1 % na 112,53 JPY.
Ceny ropy na světových trzích dopoledne klesaly, odpoledne ale velkou část ztrát smazaly a severomořská ropa Brent se dokonce dostala nad nulu. Dolů trh tlačily přetrvávající obavy z pokračujícího růstu objemu těžby ropy v USA a z vysokých zásob suroviny, které nezmírnily ani spekulace, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) podporuje prodloužení současné dohody o omezení těžby.
Cena severomořské ropy Brent kolem 20.00 SEČ vykazovala růst o 0,03 % na 51,66 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala asi 1,1 % na zhruba 48,20 dolaru za barel.
Nejnovější zpráva o počtu vrtů v USA potvrdila dohady, že produkce ropy se tam bude dál zvyšovat. V týdnu do 17. března přibylo v USA 14 vrtů celkem jich tak je 631, nejvíce od září 2015, sdělila v pátek společnost Baker Hughes. Rostoucí těžba vyvolává obavy o účinnost dohody mezi členy kartelu OPEC a dalšími těžaři suroviny.
Další ropa by se na trh mohla dostat z Libye, která není vázána dohodou o snížení těžby. Libyjská národní ropná společnost oznámila, že brzy bude mít opět pod kontrolou přístavy As-Sidr a Rás Lanúf, které mají dohromady kapacitu 600 000 barelů denně.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Ve věku 101 let v pondělí zemřel americký bankéř, průmyslník a filantrop David Rockefeller. Oznámil to mluvčí rodiny, podle něhož bylo příčinou úmrtí selhání srdce. David Rockefeller byl posledním žijícím vnukem Johna Davisona Rockefellera staršího, naftového magnáta, který bývá někdy označován za nejbohatšího muže novodobé historie. David Rockefeller zemřel ve svém domě v Pocantico Hills.
- Nejbohatším člověkem na světě zůstává již čtvrtým rokem za sebou zakladatel amerického softwarového gigantu Microsoft Bill Gates, jehož majetek se odhaduje na 86 miliard dolarů (téměř 2,2 bilionu Kč). Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Čistá hodnota majetku amerického prezidenta Donalda Trumpa loni klesla na 3,5 miliardy dolarů (88,1 miliardy Kč).
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru stoupl na 0,34 bodu (odhad: 0,03 bodu, leden: -0,02 bodu).
- Americký výrobce čipů Intel v minulém týdnu oznámil, že se dohodl na převzetí izraelské technologické společnosti Mobileye, která se zabývá systémy pro automatizaci řízení automobilů. Podle listu New York Post však izraelská společnost dohodu ještě finálně neodsouhlasila a uvažuje, zda by se raději neměla poohlédnout po vyšší nabídce. Intel za firmu nabídl 15,3 miliardy dolarů (387,5 miliardy Kč).
- Viceprezident CME Daniel Penn prodal 13. března asi 17 tisíc akcií CME za průměrnou cenu 2,98 USD. Tyto akcie získal jako odměny. Prodeje managementem bývají trhem vnímány negativně.
- Cowen & Co zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 155 ze 135 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

