Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch Donalda Trumpa při prosazování změn ve zdravotním systému ukázal, že to americký prezident nebude mít s plněním svých předvolebních slibů jednoduché.
Burzám nijak nepomohly ani velmi dobré konjukturální ukazatele Ifo v Německu. Index podnikatelského klimatu vzrostl na 112,3 bodu, což je nejvyšší hodnota od července 2011. Pod nárůstem bylo podepsáno lepší klima ve výrobě, stavebnictví a maloobchodu. Naopak velkoobchodním aktivitám se nedařilo. Patrná je lepší nálada ve stavebnictví, která byla podle ekonoma Ifo Klause Wohlrabeho naposledy tak dobrá po sjednocení Německa v roce 1991.
Britský FTSE 100 přišel o 0,59 % na 7 293,5 bodu, německý index DAX odepsal 0,57 % na 11 996,07 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,07 % na 5 017,43 bodu.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,4 % na 375,01 bodu, když většina jeho sektorů skončila obchodování v negativním pásmu. Nejvyšší ztrátu zaznamenalo odvětví základních materiálů (-3,2 %), nedařilo se však ani evropským bankám a automobilkám. Ze zmíněných sektorů výrazně klesly například akcie těžaře ArcelorMittal nebo cenné papíry největší italské banky UniCredit.
Euro v pondělí vůči americkému dolaru posílilo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od listopadu loňského roku. Za vyšším kurzem zřejmě stojí souběh zmiňovaných pozitivních německých makrodat a pátečního nezdaru Donalda Trumpa, po kterém oslabil americký dolar.
Evropské akcie (27. března 2017), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let. Půjčování firemnímu sektoru se ale zpomalilo, vyplývá z dnešních údajů Evropské centrální banky (ECB).
- Podnikatelská důvěra v Německu v březnu překonala očekávání analytiků. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na 112,3 bodu (nejvyšší hodnota od července 2011) z únorových revidovaných 111,1 bodu (revidováno ze 111 bodů), čekalo se 111 bodů. Hodnocení současné situace se zvýšilo na 119,3 bodu ze 118,4 bodu, čekal se naopak mírný pokles na 118,3 bodu. Index očekávání rovněž solidně vzrostl, když z únorových 104,2 bodu stoupl na 105,7 bodu. Analytici přitom očekávali pouze 104,3 bodu.
- Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí opouštějící Evropskou unii. Na investičním fóru v Londýně to podle agentury Bloomberg prohlásil šéf katarského investičního úřadu Abdullah bin Muhammad Saúd Al Sání. Bez dalších podrobností upřesnil, že prostředky budou směřovat především do infrastruktury.
- MONETA Money Bank v pátek zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 24. dubna. Z informací, které dosud nebyly známy, zaujal nejvíce termín výplaty dividendy (9,8 Kč na akcii), který byl měl být stanoven na 26. června.
Zdroj: CNBC
Aktuality
