Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně, investoři čekali na výsledek jednání prezidentů USA a Číny

Evropské akciové trhy během čtvrteční seance reagovaly na holubičí výroky Maria Draghiho a na úmysl amerického Fedu zredukovat zásobu 4,5 bilionu dolarů v dluhopisech, kterou v současné době drží. Především však investoři vyčkávali, co se stane během jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
Index londýnské burzy FTSE 100 jako jediný z velkých západoevropských akciových benchmarků skončil v mínusu, odepsal 0,39 %. Německý DAX posílil o 0,11 % a francouzský CAC 40 stoupl o 0,58 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil 0,18 % na 380,77 bodu, se smíšenými úspěchy končily i jednotlivé jeho sektory.
Nejhůře se vedlo médiím. Nevalný den za sebou mají i sektory maloobbchodu, financí a ropy. Jako na houpačce si vedla ropná společnost Tullow Oil, jejíž akcie nejprve dopoledne ztrácely 15 %, aby večer skončily se zikem 7,4 %.
Evropské akcie (6. dubna 2017), zdroj: Google
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním mimořádném měnověpolitickém zasedání rozhodla o ukončení kurzového závazku. Rozhodnutí má okamžitou platnost. O nastavení úrokových sazeb bankovní rada nejednala. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci řekl, že je banka připravena nyní tolerovat zvýšenou rozkolísanost kurzu koruny vůči euru. Měna si podle něj musí najít rovnovážnou úroveň, která bude odrážet základní parametry české ekonomiky.
- Objem nových zakázek německých průmyslových podniků v únoru ožil z lednového nejhlubšího propadu za osm let. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů spolkového ministerstva hospodářství. Nárůst však nedosáhl očekávání.
- Tempo růstu českého průmyslu v únoru kleslo, mezinárodní obchod vykázal meziročně nižší přebytek a stavebnictví se prudce propadlo. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Českého statistického úřadu. Průmyslové podniky vykázaly meziroční nárůst výroby o 2,7 %, což bylo sice nižší tempo než v lednu, analytiky však růst příjemně překvapil. Obchod s cizinou vykázal přebytek 17,9 miliardy korun, proti loňsku byl o dvě miliardy nižší. Propad postihl stavebnictví, které kleslo o sedm procent. Srazil ho útlum ve výstavbě silnic.
- Hospodářské ožívání v eurozóně bude v letošním roce pokračovat. Přední evropské ekonomické instituty čekají celoroční růst ekonomiky o 1,6 % po loňském tempu 1,6 %. Vyplývá to ze čtvrteční společné prognózy německého institutu Ifo, italského statistického ústavu ISTAT a francouzského INSEE.
- Prodej luxusních vozů Mercedes-Benz v březnu vzrostl o 15 procent na rekordních 228 296. Za první čtvrtletí se prodej zvýšil o 16 procent na 560 625 vozů, což byl také rekord. Oznámila to ve čtvrtek německá automobilka Daimler, které Mercedes-Benz patří.
- Britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever zavádí sérii opatření, která mu mají pomoci získat zpět podporu investorů poté, co odmítl nabídku na převzetí od svého amerického rivala Kraft Heinz. Unilever chce například prodat výrobu margarinů, odkoupit zpět část svých akcií, zvýšit ziskovou marži nebo urychlit snižování nákladů.
Zdroj: CNBC
Aktuality
