Co musíte ráno vědět (20. května)
Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, co podle aktualizované prognózy čeká letos a příští rok od ekonomiky starého kontinentu Evropská komise a jak by mohla vypadat budoucnost stavebnictví? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí smazaly počáteční ztráty a hlavní indexy uzavřely těsně v plusu
Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně posílily. Investoři během obchodování postupně nakupovali akcie i vládní dluhopisy, které byly zprvu pod silným tlakem kvůli snížení ratingu USA. Index Dow nakonec přidal 0,32 % a zakončil obchodování na 42 792,07 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,09 % na 5 963,60 bodu a připsal si šestý denní růst za sebou a technologický Nasdaq Composite se dokázal posunout o 0,02 % výše na 19 215,46 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,22 % na 18,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 4,451 %. Bitcoin uzavíral den o necelá dvě procenta dražší s cenou těsně nad 106 000 USD.
2. Evropské akcie v pondělí převážně posílily
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v zelených číslech, z klíčových benchmarků mírně korigoval jen pařížský CAC 40. Akcie byly klidné, výraznější pohyby bylo možné sledovat na trzích s dluhopisy a měnami. Britská libra posílila v reakci na průlomovou dohodu mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, která má za cíl resetovat a zlepšit vzájemné vztahy. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,13 % na 549,98 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,70 % na 23 934,98 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,17 % na 8 699,31 bodu a CAC 40 klesl o 0,04 % na 7 883,63 bodu.
3. Pražská burza v pondělí ustoupila z rekordu, index PX stahovaly akcie bank a Gevorkyanu
Pražská burza v pondělí ustoupila z historického maxima, index PX klesl o 0,51 % na 2 179,96 bodu. Důvodem byl především prodejní tlak u finančních titulů, zejména u akcií Komerční banky, které oslabily o 1,98 % na 1 039 korun. Klesla i cena akcií Monety Money Bank (-1,46 % na 148 korun) a Erste Group Bank (-0,34 % na 1 784 korun).
4. Očekávané události
V noci na úterý budou centrální banky Číny a Austrálie jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne přidají Německo a Česko zprávy o výrobní inflaci a Eurostat vydá za eurozónu statistiku stavební výroby a výsledek běžného účtu a odpoledne ještě vyjde kanadská inflace a Evropská komise přidá index spotřebitelské důvěry za eurozónu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Evropská komise zhoršila odhad růstu ekonomiky eurozóny kvůli obchodní politice USA
Evropská komise v nové prognóze upozorňuje na křehkost růstu ekonomiky eurozóny. Důvodem je obchodní politika USA a nejistota ohledně její budoucnosti. Hrubý domácí produkt měnového bloku by měl letos vzrůst jen o 0,9 %, což je méně než původně očekávané tempo 1,3 %. Příští rok by měl růst zrychlit na 1,4 %, i to je však méně než dřívější odhad 1,6 %.
6. Šéf newyorského Fedu: Odliv investic z USA zatím nenastal, měnová politika je dobře nastavená
Prezident newyorské pobočky americké centrální banky John Williams uvedl, že zatím nevidí výrazný odliv zahraničního kapitálu z amerických aktiv. Dodal, že Fed si může dovolit vyčkat s dalším rozhodnutím o úrokových sazbách, protože měnová politika je momentálně správně nastavená.
7. Volkswagen zvažuje budoucnost firmy Italdesign, ve hře jsou prodej i navázání partnerství
Společnost Volkswagen zvažuje strategické možnosti pro svou plně vlastněnou designérskou a inženýrskou firmu Italdesign, včetně možného prodeje nebo navázání partnerství. Iniciativa je součástí širší restrukturalizace evropských operací automobilky, která reaguje na rostoucí konkurenci a zpomalování trhu.
8. Airbus jedná s malajsijskými aerolinkami o dodávkách letadel A220
Společnost Airbus zahájila jednání s malajsijskými aerolinkami ohledně potenciálních objednávek úzkotrupých letadel A220. Podle státní agentury Bernama to oznámil šéf Airbusu pro oblast Asie a Tichomoří Anand Stanley. "Vidíme velký potenciál poptávky z Malajsie," uvedl Stanley. "Zatím jsme pouze ve fázi rozhovorů, ale doufáme, že se letadla A220 v budoucnu v Malajsii objeví," dodal.
9. Photon Energy v prvním čtvrtletí vyskočil zisk EBITDA na 1,21 milionu eur
Společnosti Photon Energy v prvním čtvrtletí díky rostoucím cenám elektřiny stouply tržby z její výroby o 11,5 % na 4,18 milionu eur. Ostatní příjmy také vzrostly, a to o 31,1 % na 17,87 milionu eur, především díky nárůstu prodeje fotovoltaických technologií a vyšším tržbám z inženýrských, dodavatelských a stavebních služeb a ze smluv na provoz a údržbu solárních parků. Hrubý provozní zisk EBITDA dosáhl 1,21 milionu eur, což je o 54 % více než ve stejném období roku 2024.
10. Klarna se v prvním čtvrtletí přehoupla do zisku 3 miliony dolarů
Švédská fintech společnost Klarna oznámila, že v prvním čtvrtletí dosáhla očištěného čistého zisku tři miliony dolarů. Výrazně jí pomohl růst objemu transakcí v USA a efektivnější provoz díky využívání umělé inteligence.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Domy z 3D tiskárny jako možná budoucnost stavebnictví
3D tisk domů se ve Spojených státech stává realitou. Developer Lennar se spojil s technologickou firmou Icon, aby postavil sto domů v Austinu v Texasu. Jde o experiment, který by mohl potenciálně urychlit a zlevnit výstavbu. Domy jsou přízemní a na Spojené státy nezvykle odolné vůči povětrnostním vlivům. Odborníci se shodují, že technologie by mohla vyvolat revoluci ve stavebnictví na trzích, které jsou otevřené inovacím.
Aktuality
