Evropské akcie ve středu zakončily seanci smíšeně, cenné papíry Tesca zlevnily o téměř 6 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne uzavřely obchodování smíšeně. Investoři nadále sledovali napjatou situaci v Sýrii a na Korejském poloostrově.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,19 % na 381,90 bodu, v pozitivním pásmu skončila většina jeho sektorů. V úvodu seance benchmark dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2015, později však mírně klesl. Dařilo se především akciím automobilek, výrazně naopak ztratil sektor základních materiálů.
Britský index FTSE 100 klesl o 0,22 % na 7 348,99 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,01 % na 5 101,11 bodu a německý DAX si polepšil o 0,13 % na 12 154,70 bodu.
O více než dvě procenta stouply akcie švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Za růstem stála zpráva, že čínské ministerstvo obchodu schválilo plán na převzetí podniku čínskou státní chemickou firmou ChemChina.
Téměř šest procent naopak odepsaly akcie britské maloobchodní společnosti Tesco. Ta oznámila, že v uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 30 % na 1,28 miliardy liber. Hrubý zisk jí ale kvůli pokutě za účetní podvod klesl o 28 % na 145 milionů liber.
Ze středečních makrodat stojí za zmínku zpráva o nezaměstnanosti ve Spojeném království. V průběhu tří měsíců od prosince do února míra nezaměstnanosti ve Spojeném království podle očekávání stagnovala na 4,7 %. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti, užší indikátor vývoje situace na trhu práce, v březnu stouply o 25 500, ačkoli trh čekal snížení o 3 000.
Evropské akcie (12. dubna 2017), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Čínské ministerstvo obchodu schválilo plán čínské státní chemické společnosti ChemChina převzít za 43 miliard dolarů švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Ve středu to oznámily firmy.
- Veřejní investoři zadali firmám do konce února 2 098 zakázek za 67,1 miliardy korun. Objem je meziročně 3,5krát vyšší, počet se zvýšil o 75 procent. Hodnota vyhlášených výběrových řízení meziročně klesla o dvě pětiny na 29,6 miliardy korun. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
- Odbyt klíčové značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 1,3 procenta na 1,44 milionu vozů. V samotném březnu nicméně o 2,5 procenta vzrostl a činil 557 400 vozů, uvedla ve středu firma. Zatím však nezveřejnila údaje o souhrnném prodeji všech koncernových značek. Součástí koncernu je i mladoboleslavská Škoda Auto, která již dříve oznámila nárůst čtvrtletního prodeje.
- Francie by letos mohla mít rozpočtový deficit 2,8 procenta hrubého domácího produktu. To je sice o něco méně, než původně vláda plánovala, poprvé od roku 2007 se ale schodek dostane pod 3 procenta a země splní rozpočtová kritéria Evropské unie (EU). Ve středu to řekl francouzský prezident François Hollande.
Výsledková sezóna
- Největší britská maloobchodní společnost Tesco v uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 30 procent na 1,28 miliardy liber. Hrubý zisk jí ale kvůli pokutě za účetní podvod klesl o 28 procent na 145 milionů liber. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Tesco působí i v České republice.
Zdroj: CNBC
Aktuality
