Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, za celý zkrácený týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek třetí seanci v řadě oslabily. Ke ztrátám přispěly bankovní společnosti, které ztrácely po zveřejnění výsledků hospodaření tří předních finančních domů. Čtvrteční seance na Wall Street byla posledním obchodním dnem tohoto týdne, na Velký pátek se v USA (stejně jako v Evropě) obchodovat nebude.
Index Dow ve čtvrtek klesl o 0,67 % na 20 453,25 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,68 % na 2 328,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,53 % na 5 805,15 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,2 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,237 %. Za celý zkrácený týden všechny tři hlavní akciové indexy ztratily asi procento (Dow -0,98 %, S&P 500 -1,13 %, Nasdaq Composite -1,24 %).
V červených číslech ve čtvrtek skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvýraznější pokles zaznamenaly energetický sektor, finanční odvětví a sektor základních materiálů. Relativně nejlépe si vedly realitní odvětví a sektor zdravotní péče.
Americké akcie (13. dubna 2017), zdroj: Google
Akcie banky Wells Fargo (-3,33 %) oslabily kvůli vysokému poklesu příjmů v oblasti hypotečního bankovnictví. Navíc investiční konglomerát Berkshire Hathaway ve středu oznámil, že snížil svůj podíl v bance. Klesly také akcie finančních domů JPMorgan Chase (-1,17 %) a Citigroup (-0,8 %), přestože jejich čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků.
Zprávy o hospodaření bank odstartovaly americkou výsledkovou sezónu za letošní první čtvrtletí. Analytici dotázaní agenturou Thomson Reuters čekají, že zisk společností z indexu S&P 500 za první čtvrtletí stoupl o deset procent.
Americké akcie (týden do 13. dubna), zdroj: Google
Dolar ve čtvrtek posílil, ropa odevzdala úvodní zisky a nakonec zlevnila
Americký dolar ve čtvrtek odpoledne ožil z předchozích ztrát, které byly reakcí na poznámku Donalda Trumpa o americké měně a úrokových sazbách. Trump ve středu listu The Wall Street Journal řekl, že dolar je příliš silný a že by byl rád, kdyby úrokové sazby Fedu zůstaly nízké. Podle některých investorů byly ovšem středeční ztráty dolaru přehnané.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,4 % na 100,55 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o asi půl procenta na 1,062 USD a dolar k jenu zpevnil o 0,14 % na 109,08 JPY.
Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek dopoledne zamířily vzhůru a Brent se dostal až na 56 dolarů za barel. Přispěla k tomu zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která uvedla, že nabídka s poptávkou se blíží rovnováze.
Později se ale začaly ceny snižovat, což byla reakce na další zvýšení těžby v USA. Kolem 20.00 SELČ severomořský Brent ztrácel 0,5 % na 55,65 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 0,34 % na 53,02 USD za barel.
IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou uvedla, že podle jejích propočtů se na trhu již brzy setká nabídka ropy s poptávkou. V březnu se snížily zásoby ropy v průmyslově rozvinutých zemích sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o 17,2 milionu barelů.
"Můžeme s jistotou říct, že trh je velice blízko vyrovnání nabídky a poptávky," píše se v měsíční zprávě IEA.
V posledních třech letech byl na trhu přebytek suroviny. To přimělo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodnout se s některými dalšími producenty ropy na snížení těžby suroviny v první polovině letošního roku. OPEC sdělil, že březnovou těžbu snížil dokonce pod dohodnutý limit. Organizace nyní zvažuje, že dohodu prodlouží.
Tyto snahy ale vyrovnává růst zásob ropy v USA. V minulém týdnu zásoby ropy na americkém území sice nečekaně klesly o 2,2 milionu barelů, zůstávají však i tak velmi vysoké. Za poslední týden se v USA také zvýšila těžba suroviny. Podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) se zvýšila na 9,24 milionu barelů denně z 9,2 milionu barelů v předchozím týdnu.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Vláda Spojených států neoznačí Čínu za manipulátora s měnovým kurzem. Uvedl to americký prezident Donald Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal. Ve své předvolební kampani přitom sliboval, že Čínu za manipulátora s měnou označí bezprostředně po nástupu do prezidentské funkce.
- Největší čínský internetový vyhledávač Baidu koupí americkou společnost xPerception, která vyvíjí technologii počítačového vidění. Baidu přidá firmu ke své kalifornské výzkumné divizi, která se v současnosti zabývá vývojem umělé inteligence a softwaru pro strojové učení. Hodnota transakce nebyla zveřejněna.
- Investiční konglomerát Berkshire Hathaway multimiliardáře Warrena Buffetta prodal část svého podílu v bance Wells Fargo a plánuje svůj podíl snížit ještě výrazněji, aby se vyhnul federálním regulacím. Společnost uvedla, že již tento týden prodala 7,13 milionu akcií banky a ještě plánuje prodat zhruba 1,87 milionu akcií. Svůj vlastnický podíl chce snížít pod 10 %, aby se vyhnula některým regulacím americké centrální banky.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v březnu meziměsíčně klesl o 0,1 % po +0,3 % v únoru (odhad: 0 %). Meziročně se index v březnu zvýšil o 2,3 % po +2,2 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,4 %. Jádrový index výrobních cen v meziměsíčním srovnání stagnoval, v meziročním srovnání stoupl o 1,6 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 8. dubna klesl na 234 tisíc z 235 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 234 tisíc). Trh čekal 245 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 1. dubna podle očekávání snížil na 2,028 milionu z 2,035 milionu (revidováno z 2,028 milionu).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v dubnu stoupl na 98 bodů z 96,9 bodu v březnu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s poklesem na 96,5 bodu.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil již potřinácté v řadě, tentokrát stoupl o 11 na 683. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o osm na 847. Oznámila to ve čtvrtek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk americké banky JPMorgan Chase v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 17 % na 6,45 miliardy dolarů. Ve čtvrtek to oznámila instituce, která je podle aktiv největší bankou ve Spojených státech.
Americká banka Citigroup zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 17 % na 4,09 miliardy dolarů. To je lepší výsledek, než jaký čekali analytici. Přispěly k němu zejména vyšší výnosy z obchodování s dluhopisy, vyplývá ze čtvrtečního oznámení banky, která je v USA čtvrtou největší podle objemu aktiv.
Americký finanční ústav Wells Fargo hospodařil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 5,5 miliardy dolarů, což je zhruba stejně jako před rokem. Banka to uvedla ve své čtvrteční výsledkové zprávě. Wells Fargo se potýká s dopady skandálu kolem falešných účtů, má nižší příjmy z hypoték a vyšší náklady. Nedaří se jí zatím ani přilákat dostatek nových klientů.
Výsledky PNC Financial v 1Q: Zisk na akcii 1,96 USD (odhad: 1,84 USD), tržby 3,9 miliardy USD (odhad: 3,79 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Výrobce elektromobilů Tesla se stal v úvodu pondělního obchodování přechodně nejhodnotnější americkou automobilkou. Tržní kapitalizace firmy se dostala nad tržní hodnotu automobilky General Motors. Akcie Tesly podporuje zvýšené investiční doporučení od analytiků ze společnosti Piper Jaffray - ti jej upravili z "neutrální" na "kupovat" a zvýšili 12měsíční cílovou cenu titulu o 65 % z 223 USD na 368 USD.
- Největší japonská automobilka Toyota Motor investuje 1,3 miliardy dolarů do přebudování svého závodu v americkém státě Kentucky. Firma v pondělí uvedla, že půjde o největší investici do jedné z jejích továren, které jíž v USA má.
- Google chce investovat 880 milionů dolarů do jihokorejské firmy LG Display, aby podpořil tamní výrobu displejů využívajících technologie OLED pro chytré telefony. Chce si tím zajistit nerušené dodávky displejů pro vlastní potřebu.
- Index podmínek na trhu práce v březnu klesl na 0,4 bodu z 1,5 bodu v únoru (revidováno z 1,3 bodu).
- Mezinárodní měnový fond vidí výhled globální ekonomiky v letošním a příštím roce příznivěji než loni. V krátkodobém horizontu však MMF znepokojují určitá rizika. Uvedla to v pondělí šéfka MMF Christine Lagardeová.
- Čínský technologický konglomerát LeEco, jehož aktivity sahají od chytrých telefonů po elektromobily, se kvůli regulačním překážkám vzdal plánu na převzetí amerického výrobce spotřební elektroniky Vizio za 2 miliardy dolarů. Firma však uvedla, že podniky uzavřely novou dohodu o spolupráci, jejíž součástí je uvedení produktů společnosti Vizio na čínský trh.
- Optimismus mezi malými podniky ve Spojených státech v lednu klesl na 104,7 bodu z únorových 105,3 bodu. Analytici tento pokles očekávali. Uvedla to v úterý agentura Bloomberg s odkazem na zprávu Národní federace nezávislých společností (NFIB).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru 5,743 milionu (odhad: 5,655 milionu, leden: 5,626 milionu).
- Procter & Gamble oznámila 3% zvýšení kvartální dividendy na 68,96 centu na akcii. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy je 21. duben, platba bude provedena 15. května. Společnost dividendu navyšuje každý rok nepřetržitě 61 let, a je tak jedním z nejznámějších dividendových aristokratů.
- Goldman Sachs přidala akcie Walt Disney na seznam nejatraktivnějších cenných papírů.
- Pacific Crest zvýšila doporučení na akcie Yelp na "overweight" ze "sector weight".
- Americká společnost Western Digital varovala japonskou firmu Toshiba, že plánovaným prodejem své čipové divize porušuje dohodu o jejich společném podniku, a požaduje právo k exkluzivnímu jednání o koupi divize. Uvedla to agentura Reuters.
Rozpočtový deficit Spojených států se v březnu prudce prohloubil na 176,2 miliardy USD z loňských srovnatelných 108 miliard USD. Přispěly k tomu mimořádné faktory. Za celé fiskální první pololetí se schodek prohloubil o 14,7 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 7. dubna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
EIA: Zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu klesly o 2,166 milionu barelů (odhad: +87 tisíc barelů).
Americký index dovozních cen se v březnu meziročně zvýšil o 4,2 % po růstu o 4,6 % v únoru (odhad: +4 %). Index vývozních cen vzrostl o 3,6 % % po 3,1% zvýšení v únoru. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil o 0,2 % (únor: +0,2 %) a index vývozních cen stoupl o 0,2 % (únor: +0,1 %, leden: +0,3 %).
- Americká maloobchodní společnost Wal-Mart Stores ve středu oznámila, že za účelem snižování nákladů v budoucích měsících propustí několik stovek zaměstnanců. Propouštění se bude týkat zejména mezinárodních a technologických divizí. Společnost k této restrukturalizaci přistupuje kvůli konkurenčnímu boji s internetovým gigantem Amazon.
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie Harley-Davidson na "market perform" z "underperform".
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie HP na "buy" z "neutral".
- Susquehanna zvýšila doporučení na akcie PepsiCo na "positive" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila ze 118 na 132 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Delta Air Lines v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 9,15 miliardy USD (odhad: 9,2 miliardy USD, loni: 9,25 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK