Americké akcie ve čtvrtek před zveřejněním klíčové statistiky z trhu práce uzavřely kolem nuly, dolar oslabil

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Příznivé hospodářské výsledky společností byly kompenzovány poklesem energetického sektoru, za kterým stál prudký propad cen ropy. Na devizovém trhu se dolar vůči euru dostal na nejslabší úroveň za zhruba šest měsíců.
Index Dow ztratil 0,03 % na 20 951,47 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,06 % na 2 389,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,05 % na 6 075,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,06 % na 10,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o přibližně tři bazické body na 2,349 %.
Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče, výrazně naopak kleslo energetické odvětví a mírně pod nulou skončily také sektor cyklického spotřebního zboží a technologie.
Americké akcie (4. května 2017), zdroj: Google
Výrazně nižší ceny černého zlata poslaly pod nulu akcie ropných gigantů ExxonMobil (-1,28 %) a Chevron (-1,79 %). Výrazně zlevnily i akcie ConocoPhillips (-2,46 %) a Occidental Petroleum (-3,57 %).
O necelé procento klesly také akcie provozovatele sociální sítě Facebook (-0,63 %), a to poté, co firma již ve středu večer zveřejnila svá kvartální hospodářská čísla. Výsledky byly silné, komentáře z konferenčního hovoru ale investorům velkou radost neudělaly.
Pět procent odepsaly akcie automobilky Tesla (-5,00 %), která stejně jako Facebook ve středu večer odtajnila svá kvartální hospodářská čísla. Čistá ztráta společnosti dosáhla v prvním čtvrtletí 330,3 milionu dolarů po 282,3 milionu USD o rok dříve. Upravená ztráta v přepočtu na jednu akcii dosáhla 1,33 USD, analytici očekávali v průměru upravenou ztrátu na akcii 0,82 USD. Tržby Tesly ale stouply z 1,15 miliardy na 2,7 miliardy USD, a mírně tak překonaly odhady analytiků.
Více než pětinu hodnoty odepsaly v reakci na nečekaně slabé výsledky hospodaření akcie kosmetické společnosti Avon Products (-22,15 %).
Dolar k euru je nejslabší za půl roku
Euro v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo vůči americkému dolaru růst o 0,9 % na 1,099 USD. Evropskou měnu podporují vyhlídky na vítězství centristického kandidáta Emmanuela Macrona v druhém kole francouzských prezidentských voleb.
Macron byl podle průzkumu mezi diváky ve středeční televizní debatě přesvědčivější než jeho soupeřka, nacionalistka Marine Le Penová. Ta slibuje odchod Francie z eurozóny a návrat franku.
Pozornost investorů se nyní soustředí na páteční zprávu o dubnovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech. Ta by mohla naznačit, zda Fed přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazb už v červnu.
Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračovaly v sestupu a propadly se o více než čtyři procenta. Barel severomořské ropy Brent spadl pod 49 dolarů, nejníže od konce listopadu, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodla na snížení těžby. Na trhu panují obavy z vysokých zásob a z dalšího růstu těžby.
Brent kolem 20.15 SELČ ztrácel 4,9 % na zhruba 48,30 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI odepisovala ve stejnou chvíli 5,1 % a pohybovala se v blízkosti 45,40 USD za barel.
Agentura Reuters s odvoláním na zástupce OPEC uvedla, že prodloužení dohody o útlumu produkce za polovinu letošního roku je pravděpodobné, podle analytiků se ale nyní nezdá, že se k členům OPEC připojí také další producenti černého zlata.
"Trh by měl svým způsobem uznat, že OPEC už není nejdůležitějším hráčem na trhu. Tím jsou země mimo OPEC, především američtí těžaři z břidlic," řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Eugen Weinberg.
Celosvětové zásoby ropy sice zvolna klesají, trhy ale znepokojuje další nárůst těžby. Signatářům dohody o snížení těžby se nedaří ovlivnit trh tak, jak si představovali.
Ceny reagují i na snížení poptávky po ropě ze strany druhého největšího dovozce suroviny - Číny. Poptávka z Číny je nejslabší za poslední rok.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
Americká technologická společnost Apple hodlá vytvořit fond pro investice do firem v USA, které vytvářejí moderní technologie. Jeho hodnota má činit jednu miliardu dolarů, oznámil šéf společnosti Tim Cook.
Americká internetová společnost Google přistoupila na to, že zaplatí 306 milionů eur za urovnání daňového sporu s Itálií. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Italská policie loni firmu obvinila, že v letech 2009 až 2013 nezaplatila daně z tržeb v Itálii v objemu kolem jedné miliardy eur.
Evropská komise ukončila antimonopolní vyšetřování praktik amerického internetového obchodu Amazon v oblasti prodeje elektronických knih. Přijala totiž závazek podniku, že upraví své smlouvy s vydavateli. Amazon je největším distributorem elektronických knih v Evropě, komise vyšetřování zahájila v červnu 2015.
Velcí američtí zaměstnavatelé v dubnu ohlásili plány na propuštění 36 602 zaměstnanců. Je to o 43 procent méně než loni. Nejhůře postiženy byly sektory maloobchodu, automobilové výroby, státní správy a leteckého průmyslu.
Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 29. dubna klesl na 238 tisíc z 257 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal pokles na 247 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 22. dubna klesl na 1,964 milionu z 1,987 milionu (revidováno z 1,988 milionu), očekávaly se dva miliony.
- Schodek obchodní bilance se v březnu snížil na 43,7 miliardy USD (odhad: 44,5 miliardy USD, únor: 43,8 miliardy USD).
Produktivita práce v USA v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů klesla o 0,6 % (odhad: 0,0 %, 4Q2016 revidováno z +1,3 % na +1,8 %). Náklady na práci se podle předběžných údajů zvýšily o 3 % (odhad: +2,5 %, 4Q2016 revidováno z +1,7 % na +1,3 %).
Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v březnu o 0,2 % větší než v únoru. Po únorovém meziměsíčním nárůstu o 1,2 % očekával trh v březnu růst o 0,4 %. Při nezapočítání objednávek v sektoru dopravy dokonce objem poklesl o 0,3 %. V únoru naopak o 0,3 % vzrostl.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson rozeslal zaměstnancům svého rozsáhlého úřadu elektronický dotazník, který má posloužit jako podklad plánovaných škrtů. Podle agentury AP se šéf diplomacie zajímá o to, co v ministerstvu funguje a co nikoli. Ministerstvo má v plánu propustit tři procenta zaměstnanců a seškrtat rozpočet o víc než čtvrtinu.
Americký Senát ve čtvrtek velkou většinou hlasů schválil zákon o financování vládních úřadů do konce letošního finančního roku. Rozdělení financí ve výši téměř 1,2 bilionu dolarů do konce září už ve středu schválila Sněmovna reprezentantů. Teď už se čeká jen na podpis prezidenta. Dosavadní zákon vyprší v pátek.
Finanční výbor americké Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek schválil kontroverzní republikánský návrh, který ruší významné části takzvaného Dodd-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Podle agentury AP jde o významný krok k omezení regulace finančních služeb, kterou slibuje americký prezident Donald Trump.
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve čtvrtek schválila nové sankce proti Severní Koreji, které mají postihnout zejména její loďařský průmysl a potrestat využívání otrocké práce. Cílem sankcí je podle poslanců zabránit režimu, aby získával peníze pro svůj jaderný a raketový program.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Tesly ze 185 na 190 USD.
- Investiční společnost Instinet zvýšila cílovou cenu akcií Yum! Brands z 69 na 78 USD. UBS cílovou cenu titulu upravila ze 72 na 76 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Facebooku ze 165 na 170 USD a JPMorgan Chase ji upravila ze 170 na 182 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Cloroxu ze 117 na 121 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií New York Times ze 14 na 17 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Viacom v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 3,26 miliardy USD (loni: 3 miliardy USD, odhad: 3,03 miliardy USD).
- Výsledky Chesapeake Energy v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 2,75 miliardy USD (loni: 1,95 miliardy USD).
- Výsledky Kellogg v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 3,25 miliardy USD (loni: 3,40 miliardy USD, odhad: 3,28 miliardy USD).
- Výsledky Herbalife v 1Q: Zisk na akcii 0,98 USD (loni: 1,12 USD), tržby 1,1 miliardy USD (loni: 1,12 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +7 %.
- Výsledky Zynga v 1Q: Čistá ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 194,3 milionu USD (odhad: 192,6 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +8 %.
- Výsledky CBS v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 3,34 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2,5 %.
- Výsledky Activision Blizzard v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 1,73 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK