US MARKETZavírá za: 1 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Zdenka Klapalová: Nejistota v ekonomice bude dál dusit realitní trh

Nejistota na světových trzích a dluhové problémy některých států mají bezprostřední dopad na realitní trh. Omezení bankovního financování způsobí obtížnější přístup investorů k externímu kapitálu, říká Zdenka Klapalová z poradenské společnosti Knight Frank.

Michael Šolín
Michael Šolín
23. 12. 2011 | 6:00
Nemovitosti

Jak se podle vás bude vyvíjet realitní trh v roce 2012? Co bude IN, a co naopak OUT?

Zdenka Klapalová (ZK): IN bude nepochybně kvalitní produkt, OUT všechno ostatní. Daří se transakcím v oblasti přímého investmentu, prodejům nemovitostí s dalším potenciálem, a dobře se také prodávají nemovitosti v regionech s alespoň částečným výnosem. Neprodejné jsou nemovitosti bez výnosu, kde majitelé očekávají ceny na úrovni let 2006/2007.

Jak vnímáte plánovanou změnu sazby DPH? Porostou kvůli ní ceny nemovitostí? Vyvolávají tyto zprávy u veřejnosti větší zájem o koupi?

ZK: Nákupní horečku neočekávám. Zájem o koupi bytu je podle mě stabilní a není výrazně ovlivněn plánovanou změnou sazby DPH. Nicméně určitý vliv lze na trhu registrovat.

Jak se díváte na realitní trh v USA? Má tamější double-dip dopad na celosvětový realitní trh?

ZK: Odhady vývoje realitního trhu v USA se liší, ale lze předpokládat dlouhodobější stagnaci. Nejistota na světových trzích a dluhová krize budou mít dopad na realitní trh. Předpokládám omezení bankovního financovaní, a proto i obtížnější přístup investorů k externím finančním zdrojům. Požadavky na zvýšenou rekapitalizaci bank tuto obavu jen potvrzují.

Co evropský, a konkrétně český trh? Jaká byla během roku chuť utrácet? Které nemovitosti "šly na dračku"?

ZK: Jak jsem zmínila, zájem je o kvalitní nemovitosti s výnosem, tedy v dobrých lokalitách, které jsou dlouhodobě pronajaty bonitním nájemníkům. O tyto nemovitosti je zájem jak ze strany domácích, tak zahraničních investorů. Objem investic do komerčních nemovitostí se ve srovnání s rokem 2010 zvýšil více než třikrát. Zásadní otázkou však zůstává, zda bude popsaný trend pokračovat i za situace, kdy banky omezí úvěrové aktivity.

Sledujete v ČR zájem o hypotéční úvěry?

ZK: Zájem o hypotéční financovaní oproti roku 2010 vzrostl. Po odložené poptávce tedy nastalo určité oživení trhu.

Které základní faktory ovlivňují rozhodnutí při výběru investice do nemovitosti? Co by si měl investor uvědomit, než se do ní pustí?

ZK: Pokud není odborníkem na reality, měl by se na nějakého obrátit. Investor do realit by si měl uvědomit, že investicí dlouhodobě alokuje své peníze, pokud se tedy nejedná o spekulaci, která může být velice riskantní. Je potřeba brát v úvahu, že se o nemovitost musí řádně a kvalifikovaně starat, jinak její hodnota bude v čase klesat.

Nemovitost vyžaduje péči v mnoha ohledech. Nejedná se pouze o technický stav a údržbu, ale i o komfort nájemníků nebo jiných uživatelů. My například pravidelně opakujeme výběrová řízení na služby spojené s užíváním nemovitostí, aby nájemníci námi spravovaných objektů platili za služby a za energie co nejméně. Hlídáme efektivitu provozu do nejmenších detailů.

Je rovněž podstatné rozlišit, zda financuji pouze z vlastních zdrojů, nebo zda využívám úvěr. Je potřeba posoudit výši finančních nákladů v čase a srovnat ji s možností splácet úvěr i za situace výraznějších změn na realitním trhu a podobně. Jak jsem řekla, investice do nemovitosti je investicí na delší dobu, a proto je zapotřebí dobře plánovat a kalkulovat vlastní možnosti i priority.

Co si myslíte o nemovitostních fondech?

ZK: Nemovitostní fondy obecně pokládám za dobrý produkt. Umožňují investorovi podílet se na investicích do realit, které by sám nebyl schopen efektivně spravovat a financovat. Je ovšem potřeba zmínit, že existuje několik typů fondů. Zejména se jedná o podílové fondy pro širokou veřejnost, a pak fondy kvalifikované, pro užší skupinu investorů.

Fondy kvalifikovaných investorů předpokládají znalost trhu a odbornou erudici investorů. Fondy podílové kladou velké nároky na zabezpečení, a to jak investiční strategie, tak správy, neboť umožní investovat každému zájemci o tento typ produktu. Jsou rovněž předmětem přísné regulace.

Rozhodne-li se investor investovat do nemovitostního fondu, na základě čeho by měl vybírat?

ZK: Určitě je potřeba se zaměřit na profil fondu a jeho správu. Zda je jedná o fond konzervativně investující, nebo o fond zaměřený oportunisticky. Dále se informovat, jak vypadá stávající portfolio, kolik procent v současné době vynáší, jak se pracuje s rizikem a podobně. Zjistit si, zda směřují investice jen do ČR, nebo i do jiných teritorií.

V neposlední řadě je důležité se zajímat o to, zda se jedná o prvotřídní nemovitosti s nižšími, ale stabilními výnosy, nebo zda jsou v hledáčku manažera fondu i nemovitosti s potenciálem vyšších výnosů, kde musíme počítat s větším rizikem.

NemovitostiRealitní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa