Finanční regulace v USA se asi zmírní, světlo světa spatřil dokument s návrhem více než 100 změn

Americké ministerstvo financí tento týden zveřejnilo plán na úpravy regulace tamního finančního sektoru. V mnoha směrech půjde o uvolnění, které si sektor dlouho a vroucně přeje.
Na téměř 150 stranách ministerstvo navrhuje více než 100 změn, přičemž většina z nich by nevyžadovala změnu zákonů, nýbrž jen změnu přístupu samotných regulátorů. Prořídly by například zákazy týkající se finančních obchodů velkých bank a také by se změkčily každoroční zátěžové testy, jejichž náročnost byla pro mnohé regulátory po světě zářným vzorem.
Ministerstvo chce také osekat pravomoci Výboru na ochranu spotřebitele ve financích (Consumer Financial Protection Bureau, CFPB), který velmi ostře pronásledoval prohřešky finančních institucí vůči jejich klientům.
Plán ministra financí Mnuchina by naopak posílil pravomoci Rady pro dohled nad finanční stabilitou (Financial Stability Oversight Council, FSOC), v jejímž čele nestojí nikdo jiný než ministr financí. Dalším návrhem je upravit aplikaci globálně dohodnutých pravidel ohledně stanovování kapitálových požadavků s cílem posílit konkurenceschopnost amerických bank. Změny by přinesly úlevu menším bankám.
Dopady těchto plánů za hranicemi USA budou sice jenom nepřímé, avšak vcelku jasné. Dávají novou munici do rukou finančních institucí ve světě. Od začátku poslední velké finanční krize ještě neuběhlo ani deset let, ale z ní vycházející politické odhodlání držet finanční sektor na uzdě už se drolí. Ostatně žádosti Evropské komise o názory na téma "Kde se finanční regulace nepovedla?" ukazují podobným směrem.
Příznivci tohoto drolení jistě řeknou, že se tou uzdou trhlo moc prudce a že nynější otáčení větru směrem k uvolnění regulace je na místě. Celá věc je ovšem natolik složitá a času na pozorování praktických dopadů uběhlo zatím tak málo, že objektivně a seriózně určit, který tábor má pravdu, lze bohužel jen stěží.
Aktuality
