Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden však přišly o zhruba půl procenta

Evropské akcie se v pátek odrazily od ztrát z předcházejících dvou seancí a většina indexů zakončila obchodování v plusových číslech. Investoři vyhodnocovali zejména čtvrteční dohodu ministrů financí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu o uvolnění dalších peněz ze třetího záchranného programu pro Řecko. Bedlivě sledované bylo také zasedání ruské centrální banky, která snížila základní úrokovou sazbu z 9,25 % na na 9 %.
Ministři financí zemí eurozóny ve čtvrtek sice rozhodli, že Řecko bude moci ze záchranného fondu eurozóny dostat novou část úvěru z třetího záchranného programu ve výši 8,5 miliardy eur, v pátek však Řecku zablokováním dohody pohrozilo Španělsko. Španělská vláda po Řecku požaduje imunitu pro představitele privatizační agentury ze Španělska, Itálie a Slovenska obviněným v Řecku v roce 2015 ze zpronevěry.
Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici k tomu řekl, že si je problému vědom a že bude vyřešen. Jednat o něm chce příští týden během návštěvy Španělska. Trhy přesto přijaly čtvrteční dohodu pozitivně.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,66 % na 388,60 bodu, za celý týden všakl klesl o 0,46 %. Britský FSTE 100 stoupl o 0,6 % na 7 463,54 bodu (za celý týden -0,95 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,89 % na 5 263,31 bodu (za celý týden -0,69 %) a německý DAX vzrostl o 0,48 % na 12 52,73 bodu (za celý týden -0,49 %).
Proti trendu šly akcie maloobchodních řetězců, které do mínusu poslala zpráva, že největší světový internetový prodejce Amazon se dohodl na převzetí řetězce obchodů s potravinami Whole Foods Market. Zaplatí za něj zhruba 13,7 miliardy dolarů.
Pokles kromě akcií francouzské maloobchodní firmy Carrefour (-3,22 %) nebo nizozemské firmy Koninklijke Ahold Delhaize (-9,53 %) zaznamenaly rovněž americké firmy Wal-Mart či Kroger.
Dařilo se naopak evropským automobilkám, jejichž akcie podpořilo zveřejnění dat o prodeji nových automobilů, podle kterých se aktuální čísla již blíží těm předkrizovým.
Z pátečních makrodat za zmínku stojí zveřejnění finálních údajů o inflaci v eurozóně. Roční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na 1,4 % z 1,9 % v dubnu. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, se v eurozóně snížila na 0,9 % z dubnových 1,2 %. Dále se tak vzdálila cíli Evropské centrální banky, která usiluje o to, aby se jádrová inflace pohybovala těsně pod 2 %.
Evropské akcie (16. června 2017), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Firma ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, zakládá novou dceřinou společnost ČEZ Bytové domy. V pátek to oznámil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Nová firma podle něj bude pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek dodávat komplexní energetická řešení na klíč.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v květnu meziročně zpomalily růst na 2,3 procenta z dubnových 3,2 procenta. Zvýšily se i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil výsledky dubnového zahraničního obchodu. Ceny vyváženého zboží zpomalily meziroční růst na 2,3 procenta, u dovozních cen růst zpomalil na 5,1 procenta.
- Německá kancléřka Angela Merkelová má obavy z nových protiruských sankcí, které kvůli údajnému vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb připravuje Kongres USA, protože odvetná opatření by mohla poškodit evropské firmy. V pátek to podle agentury Reuters uvedl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. Američtí senátoři rozšíření sankčního režimu, který vzniká bez spolupráce s Evropskou unií, již schválili, na řadě je nyní Sněmovna reprezentantů.
- Ministři financí zemí eurozóny by mohli zablokovat nově schválenou půjčku pro Řecko, jestliže Atény neposkytnou imunitu představitelům privatizační agentury ze Španělska, Itálie a Slovenska obviněným v Řecku v roce 2015 ze zpronevěry. V pátek to prohlásil španělský ministr hospodářství Luis de Guindos.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Ratingová agentura Moody's v pondělí upozornila, že výsledek britských parlamentních voleb pravděpodobně zbrzdí rozhovory ohledně odchodu Británie z EU a mohl by mít negativní dopad rovněž na snahu o snižování rozpočtového deficitu. To by mohlo být nepříznivé pro hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie.
- Německé ministerstvo dopravy nařídilo Spolkovému úřadu pro motorová vozidla (KBA), aby přezkoumal emise automobilů společnosti Porsche, která je součástí koncernu Volkswagen. V pondělí to podle agentury Reuters oznámil mluvčí ministerstva.
- Spotřebitelské výdaje v Británii se v květnu meziročně snížily o 0,8 procenta. Zaznamenaly tak první pokles za téměř čtyři roky. Vyplývá to z údajů vydavatele platebních karet Visa. Zpráva podle agentury Reuters ukazuje, že spotřebitelé zaujali opatrnější přístup k výdajům ještě před parlamentními volbami, ve kterých konzervativci překvapivě ztratili většinu v Dolní sněmovně.
- České stavebnictví letos vzroste o 2,7 procenta, v příštím roce o 2,4 procenta. Firmy mají zajištěné zakázky v průměru na 7,7 měsíce dopředu. Vyplývá to z květnového průzkumu analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci s firmou Saint Gobain mezi stovkou tuzemských stavebních podniků. Výsledky zveřejnil na pondělním Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Do konce dubna podle Českého statistického úřadu stavebnictví vzrostlo o 1,1 procenta.
- Finančního sektor v ČR si zachovává vysokou odolnost vůči případným nepříznivým šokům. Zátěžové testy bank provedené Českou národní bankou potvrdily schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí a s růstem ztrát z poskytnutých úvěrů. Rizikem jsou ovšem hypotéky, proto ČNB rozšířila omezení ohledně poskytování hypoték. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2015/2016, kterou v úterý zveřejnila ČNB.
- Česká národní banka zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 1 procento ze současných 0,5 procenta. Důvodem je pokračování rychlého růstu úvěrů a potřeba tvorby rezerv pro horší časy, uvedla banka.
- Hospodářský výbor sněmovny chce, aby vláda ještě v tomto volebním období jednoznačně rozhodla, zda a jakým způsobem zahájí výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Na výjezdním zasedání v Jaderné elektrárně Dukovany to novinářům řekl nový předseda výboru Martin Kolovratník (ANO), který ve funkci nahradil Ivana Pilného, nynějšího ministra financí.
- Rakouská energetická skupina OMV a ruský plynárenský gigant Gazprom možná opráší plán výstavby plynovodu spojujícího Rusko se střední a jižní Evropou. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na list Der Standard.
- Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank se dohodla, že zaplatí 170 milionů dolarů za urovnání žaloby investorů, podle které ve spolupráci s dalšími bankami manipulovala s úrokovou sazbou EURIBOR. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů. Dohodu o urovnání ještě musí schválit americký soud.
- Francouzská farmaceutická společnost Sanofi, která je majitelem Zentivy, hodlá v příštích dvou až třech letech investovat 600 milionů eur do výroby biologických léků, kde vidí silný růstový potenciál. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.
- Německému výrobci luxusních aut BMW vzrostl v květnu prodej o 5 procent na více než 208 000 vozů. Růst podpořila hlavně poptávka v Číně, která vykompenzovala pokles ve Spojených státech. Od začátku roku automobilka podle středečního prohlášení prodala 988 000 vozů, o 5,7 procenta více než před rokem. Údaje zahrnují prodej značek BMW, Mini a Rolls-Royce, napsala agentura DPA.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 94,5 miliardy korun. Ve středu to uvedla Česká národní banka. Platební bilance obvykle vykazuje přebytek v prvním čtvrtletí, někdy i v posledním čtvrtletí. Loni byl přebytek ve stejném období o 15,4 miliardy korun vyšší a byl zároveň rekordní.
- Meziroční míra inflace na Slovensku se v květnu zvýšila na 1,1 procenta z 0,8 procenta v dubnu. Ve středu o tom informoval slovenský statistický úřad. Inflace tak dosáhla stejné hodnoty jako letos v únoru, kdy ceny zboží a služeb na Slovensku rostly nejrychleji od léta roku 2013.
- Řecko bude moci ze záchranného fondu eurozóny dostat novou část úvěru z třetího záchranného programu ve výši 8,5 miliardy eur. Rozhodli o tom ve čtvrtek ministři financí zemí eurozóny. V prohlášení ze čtvrteční schůzky dali ministři rovněž najevo připravenost přijmout další kroky ke zmírnění řeckého dluhu hned po skončení nynějšího programu. Mezinárodní měnový fond (MMF) zároveň oznámil, že poskytne Řecku nový záložní úvěr, čímž obnoví svou finanční pomoc této zadlužené jihoevropské zemi.
- Bank of England na červnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstává i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku pět členů měnového výboru, pro zvýšení sazby byli tři členové výboru. Čekalo se přitom, že za vyšší sazbu bude znovu hlasovat jen Kristin Forbesová.
- Objem maloobchodního prodeje ve Spojeném království v květnu meziměsíčně klesl o 1,2 % po dubnovém růstu o 2,5 %. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Údaje jsou podle analytiků další známkou toho, že britskou ekonomiku čím dál více poškozuje nárůst inflace po loňském odhlasování odchodu země z Evropské unie.
- Evropská unie a Británie se oficiálně dohodly, že jejich vyjednávači Michel Barnier a David Davis zahájí rozhovory o britském odchodu z EU příští týden v pondělí. O společném prohlášení ve čtvrtek informovalo britské ministerstvo pro brexit.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolá v Severní Americe do servisů 297 000 dodávkových vozů kvůli problémům s airbagy. Opatření se týká automobilů Dodge Grand Caravan z let 2011 a 2012. Zahrnuje zhruba 209 000 vozů ve Spojených státech a téměř 88 000 vozů v Kanadě, napsala agentura Reuters.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Španělskému prodejci oděvů Inditex, který vlastní řetězec Zara, vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 18 procent na 654 milionů eur. Společnost v prvním čtvrtletí expandovala v zahraničí, zvýšila počet kamenných obchodů a posílila internetový prodej.
Zdroj: CNBC, ČTK