Evropské burzy v úvodu týdne stouply, v centru pozornosti byly indexy nákupních manažerů

Evropské akciové trhy začaly týden v plusových číslech, když investoři vyhodnocovali řadu makrodat a pozorně sledovali i dění okolo britské banky Barclays.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,06 % na 383,41 bodu. V pozitivním pásmu uzavřely téměř všechny jeho sektory. Dařilo se obzvláště energetickému odvětví, které podpořila zpráva, že francouzská skupina Total (+2,01 %) a Írán v pondělí podepsaly 20letý kontrakt v hodnotě 4,8 miliardy dolarů na rozvoj největšího světového pole zemního plynu Jižní Pars.
Britský FTSE 100 vzrostl o 0,88 % na 7 377,09 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 1,47 % na 5 195,72 bodu a německý index DAX vzrostl o 1,22 % na 12 475,31 bodu.
Dařilo se také akciím britské banky Barclays (+2,12 %). V pondělí začal soud s bankou a čtyřmi jejími bývalými manažery, kteří byli obviněni britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů ze spolčení za účelem podvodu. Případ se týká okolností katarských investic do Barclays v roce 2008, kdy byly britské banky existenčně ohroženy finanční krizí a řadu z nich zachraňoval stát. Jde o první obvinění britské banky a bankovních manažerů kvůli krokům z doby finanční krize.
Nálada na trzích byla v pondělí výrazné ovlivněna zveřejněním červnových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně podle průzkumu společnosti IHS Markit v červnu vzrostla nejrychlejším tempem za více než šest let. Továrny navzdory pokračujícímu zvyšování prodejních cen dál registrovaly silný příliv nových zakázek. Index aktivity zpracovatelského sektoru v červnu vzrostl na 57,4 bodu z květnových 57 bodů.
Evropské akcie (3. července 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v červnu nezměnily, index PMI zůstal na květnových 56,4 bodu. V pondělí o tom informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.
- České stavebnictví v příštím roce meziročně vzroste o 4,9 %, odhaduje stavební oborová asociace Euroconstruct, která sdružuje 19 zemí. Ze všech členských zemí by mělo být české stavebnictví čtvrté nejlepší. Průměrný růst ve všech zemích sdružení má být 2,5 %.
- Zahraniční firmy po lednovém nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států méně investují do svých výrobních kapacit v USA. Obzvláště silný propad investičních aktivit je patrný u německých firem, napsal ve svém internetovém vydání německý týdeník WirtschafstWoche.
- Státní rozpočet se ke konci června vrátil do plusu, přebytek byl 4,6 miliardy Kč. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Květnový schodek činil 18,7 miliardy korun. Loni ke konci června byl rozpočet v přebytku 40,6 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí podle ministerstva především nižší příjmy z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
Zdroj: CNBC