Americké akcie ve čtvrtek klesly v reakci na dílčí data z trhu práce

Americké akcie během čtvrtečního obchodování oslabily kvůli neuspokojivým údajům o červnovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech. Investory navíc znepokojovalo rostoucí napětí na Korejském poloostrově.
Index Dow se snížil o 0,74 % na 21 320,04 bodu, S&P 500 klesl o 0,94 % na 2 409,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spadl o procento na 6 089,46 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,28 % na 12,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než čtyři bazické body na 2,366 %.
Pod nulou skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nedařilo se zejména realitnímu odvětví, sektoru zdravotní péče a energetickému odvětví. Relativně nejlepší výkon podal sektor veřejných služeb.
V poklesu pokračovaly akcie výrobce elektromobilů Tesla (-5,58 %). Společnost tak přišla o pozici nejhodnotnější automobilky ve Spojených státech, na kterou se vrátila firma General Motors (-0,4 %). Cenné papíry Tesly zasáhla zpráva, že její nový vůz Model 3 nedokázal získat nejvyšší hodnocení v testech amerického pojišťovacího institutu pro bezpečnost na silnicích.
Dolů zamířily také akcie amerického konglomerátu General Electric (-3,8 %), kterému hrozí vysoká pokuta od Evropské komise. Brusel GE spolu s německou farmaceutickou firmou Merck a japonským výrobcem fotoaparátů Canon obvinil z pochybení při poskytování informací kolem dohod o akvizicích.
Dolar oslabil, ropa výrazně zdražila
Americký dolar po zveřejnění údajů z trhu práce oslaboval. Soukromá výzkumná organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v červnu kolem 158 tisíc nových pracovních míst. To je méně, než se čekalo, a mnohem méně než v květnu.
Euro v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo vůči dolaru růst o 0,6 % na 1,142 USD. Jednotnou evropskou měnu naopak podpořilo odtajnění zápisu z červnového zasedání Evropské centrální banky. Představitelé ECB podle zápisu diskutovali o zrušení příslibu, že v případě potřeby rozšíří nákupy dluhopisů.
Investoři nyní čekají na páteční zprávu americké vlády o červnovém vývoji situace na trhu práce, která bude zahrnovat soukromý i veřejný sektor. "Slabá statistika ADP posiluje obavy z negativního překvapení v případě širší páteční zprávy," uvedl analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth FX.
Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek výrazně rostly. Vzhůru je tlačila zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob ropy a benzinu ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 19.30 SELČ růst o 2,1 % na 48,80 USD za barel a severoamerická ropa WTI si připisovala ve stejnou chvíli 2,4 % na 46,20 USD za barel.
Ceny ropy díky čtvrtečnímu nárůstu smazaly část středečních ztrát, za kterými stály údaje o stoupajícím exportu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a silnější americký dolar. Ropa Brent ve středu zlevnila o 3,7 %, což představovalo nejprudší jednodenní pokles ceny za poslední měsíc.
Americký Úřad pro energetické informace ve čtvrtek oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 6,3 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali úbytek 2,3 milionu barelů. Pokles zásob benzinu činil 3,7 milionu barelů, zatímco analytici jej odhadovali na 1,1 milionu barelů.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v červnu asi 158 000 nových pracovních míst. To je méně, než se čekalo, a mnohem méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila organizace ADP.
- Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb v červnu podle finálních dat společnosti IHS Markit stoupl na 54,2 bodu. Rychlý odhad hovořil o poklesu indexu na 53 bodů z 53,6 bodu v květnu. ISM index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru podle finálních dat stoupl na 57,4 bodu z 56,9 bodu v květnu (flash: 56,5 bodu).
- Obchodní deficit Spojených států v květnu klesl o 2,3 % na 46,5 miliardy dolarů. Export se totiž dostal na nejvyšší úroveň za dva roky, zatímco import se mírně snížil. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 1. července stoupl na 248 tisíc z 244 tisíc v předchozím týdnu. Trh očekával 243 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 24. června zvýšil na 1,956 milionu z 1,945 milionu (revidováno z 1,948 milionu), očekávalo se 1,939 milionu.
- Americký prezident Donald Trump doufá v další dodávky amerického zemního plynu do Polska, i když cena se může zvýšit. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Polsko na počátku června obdrželo jako první země z východní a severní Evropy dodávku amerického plynu z břidlicových ložisek a usiluje o dlouhodobější dodávky, které mají zemi pomoci snížit závislost na ruském plynu.
- Hackeři napadli jednu z pěti největších burz pro obchody s kybernetickou měnou bitcoin Bithumb, která působí v Jižní Koreji. Podle prohlášení burzy hackeři ukradli data uživatelů a peníze v objemu miliard wonů (desítek milionů korun).
- Japonská společnost Konica Minolta koupí amerického výrobce diagnostických testů Ambry Genetics. Hodnota transakce činí miliardu dolarů. Akvizice je důležitou součástí nové strategie firmy, která se snaží rozšířit své aktivity mimo výrobu kancelářského zařízení a usiluje o přední pozici v oblasti tzv. přesné medicíny. Je také největší akvizicí, jakou doposud firma uskutečnila.
- Evropská komise ve čtvrtek obvinila americký konglomerát General Electric, německou farmaceutickou společnost Merck a japonského výrobce fotoaparátů Canon z pochybení při poskytování informací ohledně dohod o akvizicích. Podnikům nyní hrozí vysoké pokuty. Obvinění nicméně nebudou mít vliv na dřívější schválení těchto dohod Evropskou komisí, informovala agentura Reuters.
- Americký softwarový gigant Microsoft v rámci restrukturalizace svých aktivit zruší tisíce pracovních míst. Potvrdila to ve čtvrtek firma, odmítla však poskytnout přesnější informace o rozsahu plánovaného propouštění.
- Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla ve čtvrtek pokračovala v poklesu a firma přišla o pozici nejhodnotnější automobilky v USA, na kterou se vrátila společnost General Motors. Tesla strávila na postu největší americké automobilky z hlediska tržní hodnoty zhruba tři měsíce. Tento týden se její akcie dostaly pod tlak kvůli sérii nepříznivých zpráv.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

