Americké akcie v pátek zdražily, v plusu uzavřely všechny tři hlavní indexy i za celý týden

Americké akcie na závěr týdne posílily. Zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech za srpen prakticky nezměnila názory obchodníků na to, že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb ještě letos.
Index Dow v pátek vzrostl o 0,18 % na 21 987,56 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,2 % na 2 476,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,1 % a den uzavřel na 6 435,33 bodu. Index volatility VIX se snížil o 4,34 % na 10,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelých pět bazických bodů na 2,166 %.
V plusu uzavřela většina sektorů, nejvíce stouply energetické odvětví, sektor základních materiálů a odvětví necyklického spotřebního zboží. Pod nulou uzavřely sektor veřejných služeb, technologické odvětví a sektor zdravotní péče.
Všechny tři indexy vzrostly i za celý týden, Dow o 0,8 %, S&P 500 o 1,37 % a Nasdaq Composite o 2,71 %. Týdenní nárůst indexu Nasdaq Composite byl nejvyšší od začátku letošního roku.
Analytici zpracovávali údaje z trhu práce a další statistiky. Stavební výdaje ve Spojených státech v červenci nečekaně klesly a ocitly se nejníže za devět měsíců. Aktivita továren však podle Institut řízení dodávek (ISM) vzrostla v srpnu nejvýše od dubna 2011.
Posílily například akcie velkých automobilek, a to díky údajům o prodejích za srpen, který byl vyšší, než se čekalo. Automobilky také zveřejnily optimistický výhled, protože čekají, že obyvatelé oblasti Houstonu budou po hurikánu Harvey kupovat nová auta.
Dolar mírně posílil, ropa zlevnila
Americký dolar v pátek na devizových trzích mírně posílil, bezprostředně po zveřejnění dat z trhu práce USA ale skokově oslabil. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se kolem 22.30 SELČ zvyšoval o 0,18 % na 92,84 bodu a euro k dolaru oslabovalo o 0,49 % na 1,186 USD.
Americká ekonomika v srpnu vytvořila 156 000 nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že vzniklo asi 180 000 nových pozic. Investoři se v reakci na data nejprve začali dolaru zbavovat, brzy se ale trend otočil.
Americká ekonomika by měla v průměru měsíčně vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst, aby držela krok s růstem pracovní síly. Zpráva za srpen tak podle analytiků dává stále naději, že americká centrální banka ještě letos přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.
Kurz bitcoinu za týden stoupl o zhruba sedm procent, ethereum přidalo rovněž asi sedm procent, bitcoin cash ale naopak o zhruba sedm a půl procenta klesl.
Ceny ropy v pátek klesly, poptávku dál snižují odstávky rafinerií na jihu USA po hurikánu a tropické bouři Harvey. Záplavy, které se po řádění živlu dostavily, paralyzovaly asi čtvrtinu kapacity amerických rafinerií. Vláda v USA proto začala uvolňovat strategické rezervy ropy.
"Přírodní katastrofy mají ve střednědobém horizontu obecně negativní dopady, protože výrazně snižují poptávku. Krátkodobě ale trh reaguje na nedostatek nabídky," řekl analytik Jason Gammel z investiční společnosti Jefferies.
Americká vláda poprvé za pět let sáhla do strategických rezerv ropy a ve čtvrtek uvolnila milion barelů suroviny. Trh mimo Spojené státy zůstává dostatečně zásoben díky produkci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v srpnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 180 tisíc míst po zhruba 189 tisících v červenci (revidováno z 209 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 4,3 % na 4,4 %, očekávala se stagnace na červencové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy zůstalo na červencových 2,5 %.
- Americká Národní rada pro pracovní vztahy (NLRB) podala stížnost na výrobce elektromobilů Tesla kvůli obviněním z porušování práv zaměstnanců. Automobilka však tato obvinění označuje za neopodstatněná.
- Bílý dům požádá Kongres o částku 5,9 miliardy dolarů na pomoc oblastem postiženým hurikánem Harvey. Informovala o tom agentura AP, podle níž má jít pouze o zlomek celkově potřebné částky.
- Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa podnikla další krok ke stavbě zdi na hranicích s Mexikem, která byla jedním z hlavních Trumpových předvolebních slibů. Úřady ve čtvrtek vybraly čtveřici firem, které postaví vzorové úseky zdi, podle nichž vláda rozhodne o nejvhodnější podobě stavby vyvolávající vášně na obou stranách hranice.
- Americké chemické společnosti Dow Chemical a DuPont v pátek dokončily fúzi, kterou akcionáři obou společností schválili loni v červenci. Fúze vytvořila druhou největší chemickou společnost na svět nazvanou DowDuPont.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v srpnu podle finálních dat společnosti IHS Markit klesl na 52,8 bodu z 53,3 bodu v předchozím měsíci. Očekával se pokles ukazatele na 52,5 bodu. Index sestavovaný institutem ISM naopak stoupl na 58,8 bodu z 56,3 bodu v předchozím měsíci (odhad: 56,5 bodu).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu stoupl na 96,8 bodu z 93,4 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 97,5 bodu.
- Výdaje ve stavebnictví v červenci meziměsíčně klesly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, červen: -1,4 %).
- RBC capital zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 180 ze 176 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu nezměnil (759). Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se zvýšil o tři na 943. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
- Prodeje aut ve Spojených státech v srpnu dosáhly v celoročním přepočtu 16,14 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů firmy Autodata. Čekal se výsledek 16,6 milionu jednotek. V červenci činily anualizované prodeje 16,73 milionu.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Novým šéfem alternativní taxislužby Uber se stane 48letý Dara Khosrowshahi. Dosud působil jako ředitel internetové cestovní kanceláře Expedia, teď bude mít za úkol vyvézt Uber z téměř rok trvající krize a vylepšit jeho mediální obraz.
- Americká firma Amazon, která je největším internetovým prodejcem na světě, dokončila převzetí sítě kamenných obchodů se zdravou výživou Whole Foods. Spotřebitelé tak v nabídce Amazonu najdou biopotraviny za výrazně výhodnější cenu. Amazon získal 465 kamenných obchodů v USA, Kanadě a Británii, i přístup k údajům o nákupních zvyklostech obyvatel míst, kde převažuje maloobchod. Hodnota akvizice činí 13,7 miliardy dolarů.
- Přísné hospodářské sankce, které minulý týden uvalily Spojené státy na Venezuelu, podpořila koalice venezuelských opozičních stran. V pondělí o tom informoval server Infobae. Režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura označil sankce za agresi proti venezuelskému lidu a za snahu vyvolat v zemi humanitární krizi.
- Jednání o prodeji čipové divize japonské společnosti Toshiba jsou v závěrečné fázi. Za 17,4 miliardy dolarů se ji chystá koupit konsorcium v čele s americkou firmou Western Digital. Šéf tohoto podniku nyní jedná v Tokiu, uvedly v pondělí zdroje agentury Reuters.
- Americká farmaceutická firma Gilead Sciences převezme za 11,9 miliardy dolarů firmu Kite Pharma. Podniky tak svou pondělní zprávou potvrdily informace listu The Wall Street Journal. Gilead se snaží rozšířit svou nabídku léků, zejména pro léčbu rakoviny.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v červenci vzrostl ve srovnání s červnem o 0,4 % (odhad: +0,3 %). V červnu se objem skladových zásob zvýšil o 0,6 %.
- SunTrust RH snížila cílovou cenu akcií Amazon.com na 1 190 z 1 220 USD.
- Bouře Harvey, která způsobila rozsáhlé škody v americkém státě Texas, bude mít pouze malý dopad na celkovou ekonomickou aktivitu ve Spojených státech. Uvedl to podle agentury Reuters ekonom největší americké banky JPMorgan Chase Michael Feroli.
- Americký daňový úřad (IRS) prodlouží splatnost daní obětem hurikánu Harvey. IRS oznámil, že se prodloužení platebního období bude týkat jedinců i podniků. Na zaplacení federální daně budou mít čas do 31. ledna 2018, což v některých případech může znamenat až půlroční odklad.
- Ceny domů ve Spojených státech v červnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,7 %. Výsledek odpovídá odhadům analytiků, v květnu ceny domů vzrostly rovněž o 5,7 %.
- Růst americké ekonomiky v druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to středeční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře a filantropa Warrena Buffetta se stala největším akcionářem finančního ústavu Bank of America. Využila opci, která umožňuje nakoupit 700 milionů kmenových akcií banky s výraznou slevou. Tímto způsobem Berkshire více než ztrojnásobila investici v Bank of America, kterou uskutečnila před šesti lety.
- Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies kvůli možnému porušování zákonů proti uplácení zahraničních představitelů. Informoval o tom v úterý list The Wall Street Journal, vyšetřování později potvrdil mluvčí podniku.
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v srpnu vytvořili přibližně 237 000 nových pracovních míst. Oznámila to ve středu organizace ADP. Je to mnohem více, než čekali analytici v anketě agentury Reuters.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 21. srpna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 5,392 milionu barelů (odhad: -1,908 milionu barelů, předchozí týden: -3,327 milionu barelů).
- Credit Suisse snížila cílovou cenu akcií Merck & Co na 74 ze 75 USD.
- Nový ředitel alternativní taxislužby Uber Dara Khosrowshahi chce změnit firemní kulturu, získat větší podíl na trhu a do roka a půl až tří let se pokusit dostat firmu na burzu. Sdělil to zaměstnancům v sanfranciské centrále podniku, když se jim ve středu představoval.
- Americký prezident Donald Trump několik dní před úderem hurikánu Harvey v tichosti pozastavil platnost nařízení předchozí administrativy o výstavbě v oblastech ohrožených důsledky klimatických změn. Rozhodnutí Trumpova předchůdce Baracka Obamy umožňovalo komunitám v oblastech s vysokým výskytem bouří získat snadněji federální pomoc pro obnovu mostů, silnic a další infrastruktury tak, aby byla odolnější pro případ budoucích přírodních katastrof.
- Americká banka Wells Fargo přiznala, že falešných účtů otevřela bez vědomí klientů mnohem víc, než uváděla. Banka ve čtvrtek oznámila, že jich může být až 3,5 milionu, a to z let 2009 až 2016. Loni na podzim banka uváděla, že falešných účtů je asi 2,1 milionu a že byly otevřeny v letech 2011 až 2015. Zaměstnanci je zakládali, aby plnili přísné cíle stanovené managementem.
- V týdnu do 26. srpna zaznamenaly americké úřady práce 236 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to ve shodě s očekáváním trhu nepatrně více než v předcházejícím týdnu (234 tisíc). Pokračujících žádostí evidovaly úřady v týdnu do 19. srpna 1,924 milionu. V předcházejícím týdnu to bylo 1,954 milionu, trh čekal 1,95 milionu.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v srpnu zůstal na 58,9 % (odhad: 58,5 %).
- Osobní příjmy ve Spojených státech byly v červenci o 0,4 % vyšší než v červnu. Po červnové stagnaci očekával trh 0,3% růst. Osobní výdaje vzrostly o 0,3 %, po 0,2% růstu z červnu (revidováno z 0,1 %) čekal trh nárůst o 0,4 %.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v červenci meziročně klesl o 0,5 % po růstu o 0,4 % v červnu (revidováno z +0,7 %, odhad: +0,5 %). Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 0,8 % po růstu o 1,3 % v červnu (revidováno z +1,5 %). Analytici očekávali růst o 0,5 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Best Buy v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 8,94 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK