Turecko, Írán a Irák projednají, zda Kurdům znemožní vývoz ropy

Turecko, Írán a Irák projednají, zda uzavřít ventily ropovodů, kterými se přepravuje ropa z iráckých kurdských oblastí do přístavů. V tureckých médiích to ve čtvrtek uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Kurdové se v iráckém autonomním Kurdistánu a několika dalších oblastech, které v severním Iráku obývají, v září v referendu vyslovili pro nezávislost tohoto regionu.
Krok iráckých Kurdů odsoudila nejen centrální vláda v Bagdádu, ale i řada sousedních států, včetně právě Turecka, kde žije početná kurdská menšina.
Teherán a Ankara se obávají, že referendum iráckých Kurdů posílí separatistické tendence Kurdů žijících v Turecku a Íránu. Referendum proto bylo hlavním tématem jednání během Erdoganovy středeční návštěvy Teheránu, uvedla agentura Reuters.
Erdogan rovněž kritizoval, že se hlasování v referendu zúčastnili také obyvatelé sporné ropné provincie Kirkúk, a zdůraznil, že tato oblast netvoří součást kurdské autonomie a hlasování tam bylo naprosto nelegitimní.
Írán a Turecko spolu na hranici s Irákem po referendu podnikly společné vojenské manévry a rovněž pohrozily, že na kurdskou autonomii v severním Iráku podobně jako Bagdád uvalí hospodářské sankce.
Ankara má úzké obchodní vztahy s kurdskou regionální vládou v Iráku, která přes Turecko denně pumpuje tisíce barelů ropy. Kurdská autonomie v Iráku rovněž nedávno schválila plány, jež ruskému ropnému koncernu Rosněfť umožní v regionu investovat do plynovodu k exportu plynu do Turecka a do Evropy. Plynovod má být vybudován v roce 2019 a očekává se, že export začne v roce 2020.
Zdroj: ČTK
Aktuality
