Americké akcie v úterý stouply na nová maxima, investoři vyhlížejí neoficiální start výsledkové sezóny

Akcie ve Spojených státech v úterý stouply na nová rekordní maxima. K růstu přispěl mimo jiné maloobchodní prodejce Wal-Mart. Posílily také akcie leteckých a energetických společností.
Index Dow stoupl o 0,31 % na nové zavírací maximum 22 830,68 bodu, širší benchmark S&P 500 vzrostl o 0,23 % na 2 550,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,11 % na 6 587,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,42 % na 10,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 2,351 %.
Všechny tři hlavní akciové indexy se v průběhu úterý vyšplhaly na nová rekordní maxima, Dow na 22 850,51 bodu, S&P 500 na 2 555,23 bodu a Nasdaq Composite na 6 608,30 bodu.
Nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, finančnímu sektoru a síťovému odvětví. Pod nulou skončil pouze sektor cyklického spotřebního zboží.
Akcie maloobchodního prodejce Wal-Mart (+4,48 %) zpevnily o více než čtyři procenta na nejvyšší hodnotu za dva roky poté, co firma uvedla, že čeká v příštím fiskálním roce růst tržeb z prodeje přes internet v USA o 40 % a představila plán odkupu vlastních akcií za 20 miliard dolarů.
Akcie výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,54 %) naopak oslabily, protože investor Nelson Peltz nebyl překvapivě zvolen do správní rady podniku.
Sezóna zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků v USA nabírá na rychlosti. Ve čtvrtek budou zveřejněny kvartální výsledky finančních domů JPMorgan Chase a Citigroup. Investoři sázejí na vysoký růst zisku firem z indexu S&P 500.
Dění na trhu s bitcoinem ovlivnila zpráva, podle které se ruská centrální banka chystá zablokovat stránky, které nabízejí kryptoměny. Považuje je totiž za pochybné a příliš rizikové finanční nástroje. Bitcoin v reakci na prohlášení klesl, zhruba po hodině ale všechny ztráty smazal a nakonec zdražil o 1,3 % na 4 864,68 USD. Ethereum stouplo o 1,45 % na 301,25 USD a bitcoin cash přidal 6,55 % na 324,50 USD.
Dolar oslabil, ropa výrazně zdražila
Euro v úterý na devizových trzích zpevňovalo, měnu podpořila příznivá statistika z Německa a rostoucí očekávání, že Evropská centrální banka začne zvažovat omezování svého programu nákupu dluhopisů.
Euro vůči dolaru posílilo o 0,6 % na 1,1814 USD a k jenu stouplo o 0,4 % na 132,80 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,2 % na 112,40 JPY a dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,5 % na 93,23 bodu.
Růst eura se v posledních dnech zadrhl kvůli politickým obavám, zvláště kvůli nervozitě kolem snah Katalánska odtrhnout se od Španělska. Podle analytiků se však nyní zájem investorů přesouvá od politických zpráv k ekonomickým, které jsou pro evropskou měnu příznivé.
Výraznější růst eura zbrzdila nervozita před vystoupením katalánského lídra Carlese Puigdemonta. Ten nakonec prohlásil, že Katalánsko musí být nezávislé, o osamostatnění regionu chce ale vést dialog s Madridem.
Dolar oslaboval kvůli pokračujícímu napětí mezi USA a KLDR. Negativní pro dolar je i roztržka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vlivným republikánským senátorem, která vyvolává obavy, zda se podaří prosadit Trumpovu daňovou reformu.
Ropa v úterý na světových trzích výrazně zdražila, severomořský Brent se dostal vysoko nad 56 USD za barel. Jedním z důvodů bylo rozhodnutí Saúdské Arábie omezit v listopadu vývoz suroviny, příznivě působilo i přesvědčení Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), že trh se po letech nadprodukce vrací k rovnováze mezi nabídkou a poptávkou.
Saúdská Arábie pro listopad snížila své dodávky odběratelům o 560 tisíc barelů denně. Činí tak v souladu s dohodou zemí OPEC o omezení těžby, která má podpořit cenu suroviny. Kartel nyní jedná o prodloužení této dohody, která zatím platí do března 2018. Ve hře je i možnost, že se k ní připojí více těžařských zemí.
K růstu cen ropy přispěly také potíže v zámoří po hurikánu Nate, kvůli němuž bylo v Mexickém zálivu přerušeno 85 % těžby. To znamená výpadek přibližně 1,49 milionu barelů denně.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký průmyslový konglomerát Honeywell International nastínil změnu strategie, do dvou samostatných společností hodlá oddělit část aktivit s ročními příjmy 7,5 miliardy USD. Firma si ale ponechá lukrativní leteckou divizi. Do jedné z nových firem přesune aktivity v oblasti produktů pro domácnosti a globální distribuční firmu ADI, do druhé aktivity v oblasti dopravních systémů.
- Americké úřady budou postihovat firmy, které přesunou výrobu ze Spojených států do zahraničí. Za zachování pracovních míst v USA naopak dostanou finanční podporu. Počítá s tím návrh zákona, který připravil americký prezident Donald Trump.
- Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok, v obou případech o 0,1 procentního bodu proti předchozí prognóze. Na letošní rok tak fond počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,6 %, na příští rok se zrychlením na 3,7 %. MMF to uvedl v úterý v pravidelné podzimní zprávě o výhledu světové ekonomiky.
- Zástupci ropného kartelu OPEC se sejdou se zástupci USA, diskutovat budou o omezení těžby ropy. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo. OPEC a USA se shodly, že musí spolupracovat, aby dokázaly zajistit stabilitu na ropném trhu.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Bristol-Myers Squibb z 66 na 70 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií AbbVie ze 70 na 85 USD.
- SunTrust snížila cílovou cenu akcií Mattelu z 22 na 17 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK