Evropské burzy v pátek klesly, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy uzavřely poslední seanci před Vánocemi v negativním pásmu, výrazně zlevnily španělské akcie, které reagovaly na výsledky předčasných voleb v Katalánsku.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,1 % na 390,28 bodu, za celý týden však zpevnil o 0,43 %. Britský FTSE 100 odevzdal 0,15 % na 7 592,66 bodu (za celý týden +1,3 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,4 % na 5 364,72 bodu (za celý týden +0,23 %) a německý DAX přišel o 0,28 % na 13 072,79 bodu (za celý týden -0,23 %).
O 1,19 % v pátek klesl španělský akciový index IBEX 35. Do mínusu jej poslalo vítězství separatistických stran v katalánských parlamentních volbách. Volební výsledek je ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že katalánští separatisté většinu ztratí.
"Separatisté uhájili svou většinu v regionálním parlamentu, takže rozpory mezi Madridem a Barcelonou pravděpodobně budou pokračovat," uvedl analytik Ulrich Leuchtmann ze společnosti Commerzbank. Dodal nicméně, že ztráty eura zřejmě nebudou trvalé. "Při předchozí eskalaci konfliktu si trh udržel chladnou hlavu a euro zůstalo relativně stabilní," upozornil.
Výrazný pokles v pátek zaznamenaly například akcie španělských bankovních společností Banco Sabadell (-3,43 %) a Caixabank (-3,6 %). Ty mají v Katalánsku rozsáhlé aktivity, v říjnu se však kvůli separatistickým tendencím rozhodly přesunout svá sídla mimo tento region.
Evropské akcie (22. prosince 2017), CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Podíl v petrochemickém holdingu Unipetrol prodá polské firmě PKN Orlen také společnost Ëntris Equity Limited. V pátek to uvedl ekonom a poradce česko-slovenské investiční skupiny J&T Michal Šnobr, který Entris zastupuje. Firma vlastní zhruba tři procenta akcií Unipetrolu. PKN Orlen drží nyní téměř 63 procent Unipetrolu a minulý týden nabídla odkup menšinových podílů.
- Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura. Vyplývá to z každoročního materiálu MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Dokument v pátek schválila vláda, informoval tiskový odbor kabinetu. Vláda Andreje Babiše ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.
- Ukrajinský státní energetický podnik Naftogaz v pátek oznámil, že uspěl v arbitrážním řízení s ruskou plynárenskou společností Gazprom. Dodal, že rozhodnutí arbitrážního soudu ve Stockholmu mu celkově ušetří přes 75 miliard dolarů. Gazprom však následně uvedl, že soud vyhověl většině jeho požadavků a nařídil Naftogazu uhradit nedoplatek přes dvě miliardy dolarů za dodávky zemního plynu. Informuje o tom agentura Reuters.
- V listopadu 2017 vzniklo v ČR 2 850 obchodních společností a zaniklo jich 1 303, nejvíce v historii ČR. Ve stejném období začalo podnikat téměř 4 300 fyzických osob a 3 200 svoji činnost ukončilo. V listopadu tak přibylo 1 547 obchodních společností a více než tisíc podnikatelů. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě vysoce nepříznivého scénáře, který předpokládá silný pokles ekonomické aktivity v ČR i v zahraničí. Vyplývá to z výsledků zátěžových testů bankovního sektoru v ČR, které Česká národní banka uskutečnila na datech ke konci třetího čtvrtletí 2017.
- Guvernér dánské centrální banky Lars Rohde varoval před investicemi do digitální měny bitcoin. Případné zájemce o tuto kryptoměnu zároveň upozornil, že by si neměli stěžovat úřadům, pokud jejich investice dopadne špatně. Bitcoiny jsou nejznámější digitální měnou a jejich hodnota v letošním roce zažívá prudký růst. To vyvolává obavy z cenové bubliny a budoucího propadu hodnoty.
- Výrobce netkaných textilií pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví Pegas Nonwovens bude sídlit v České republice. Přesun z Lucemburska v pondělí schválila mimořádná valná hromada. Změní se také státní příslušnost firmy, jejíž roční obrat dosahuje téměř šesti miliard korun, uvedl mluvčí firmy Jan Židek. Naplňuje se tak záměr, který avizoval nový vlastník investiční fond R2G Rohan Czech.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v listopadu zpomalily meziroční růst na 0,9 % z říjnových 1,1 %. Ceny v zemědělství naopak meziroční růst zrychlily, ve stavebnictví a službách rostly stejně jako v říjnu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad, který současně oznámil výsledky říjnového zahraničního obchodu. Podle nich ceny vyváženého zboží meziročně klesly o 1,7 % a u dováženého zboží byly nižší o 2,2 %.
- Portugalsko předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému další část dluhu. Země již letos podle tamního ministerstva financí odvedla deset miliard eur. Lisabonu se tak podařilo umořit již 80 procent z 26,3 miliardy eur ze záchranného úvěru, který MMF zemi poskytl.
- Nelze vyloučit, že Evropská centrální banka s ohledem na ekonomický růst a inflaci naznačí nové nastavení klíčových úrokových sazeb. Novinářům to v úterý řekl člen její Rady guvernérů Jozef Makúch.
- Slovenská centrální banka (NBS) v úterý mírně zlepšila výhled růstu domácí ekonomiky na tento a další dva roky. Počítá i s vyšší inflací a rychlejším růstem mezd, uvádí ve své prognóze. NBS zlepšila odhad ekonomického vývoje Slovenska již v předchozí prognóze, kterou vydala v září.
- Státní úřad pro jadernou bezpečnost v úterý vydal povolení k dalšímu provozu bloků tři a čtyři Jaderné elektrárny Dukovany, u nichž nynější desetileté licence skončí s letošním rokem. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu SÚJB. Firma ČEZ tak může další léta provozovat všechny čtyři dukovanské bloky, protože na první dva už povolení dostala. Všechna nová povolení jsou podle tiskové zprávy společnosti ČEZ vydaná na dobu neurčitou.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku letos v listopadu poprvé klesla pod hranici šesti procent. Dosáhla 5,95 procenta, v předchozím měsíci byla na úrovni 6,14 procenta. Ve středu o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.
- Řecký parlament v úterý schválil rozpočet na rok 2018, podle vlády poslední v rámci záchranného programu. Počítá s růstem hrubého domácího produktu, přebytkem bez započtení nákladů na obsluhu dluhu a poklesem nezaměstnanosti.
- Mezinárodní měnový fond mírně snížil svůj odhad hospodářského růstu Británie pro letošní rok na 1,6 procenta z 1,7 procenta. V zemi se podle fondu navzdory globálnímu růstu projevují dopady jejího chystaného odchodu z Evropské unie.
- Slovenský přepravce zemního plynu Eustream a jeho polský partner Gaz-System získaly od Evropské unie 107,7 milionu eur na výstavbu 59kilometrového plynovodu mezi oběma zeměmi. Firmy to uvedly ve svém středečním sdělení.
- Evropská komise dala ve čtvrtek zelenou plánu německé letecké společnosti Lufthansa koupit divizi LG Walter insolventních aerolinek Air Berlin. Učinila tak poté, co Lufthansa přistoupila na to, že se vzdá některých letištních slotů na letišti v Düsseldorfu. Oznámila to ve čtvrtek komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
- Německý automobilový koncern Daimler kupuje více než 50procentní podíl ve francouzské sdílené taxislužbě Chauffeur Prive. Uvedly to ve čtvrtek firmy, hodnotu obchodu však nezveřejnily. Chauffeur Prive je po Uberu na francouzském trhu sdílené taxislužby dvojkou.
- Norská státní ropná společnost Statoil předložila ve čtvrtek norské vládě plán na rozšíření těžby z ropného pole Snorre.
- Největší francouzská mlékárenská společnost Lactalis stahuje ve Francii a ve světě další výrobky dětské výživy.Podle jejího čtvrtečního sdělení se jí podařilo identifikovat zdroj, který by mohl být původcem nedávných případů kojeneckých onemocnění salmonelózou ve Francii. Firma stáhne z trhu 720 šarží dětské výživy vyrobené od 15. února v severozápadní Francii.
- Výrobce luxusních autmobilů Audi, německá automobilka Volkswagen, svolá k opravě 875 tisíc vozů vyrobených od dubna roku 2011 do května roku 2015 kvůli problémům s topením.
- Finský výrobce vybavení mobilních sítí Nokia podepsal smmlouvu o poskytování licence čínskému výrobci Huawei Technologies, oznámila firma ve čtvrtek. V jejích financích se dohoda poprvé promítne ve čtvrtém kvrtálu letošního roku. Bližší podrobnosti Nokia nesdělila. Ve třetím kvartálu vynesly Nokii patenty a licence 474 milionů eur.
- Index spotřebitelské důvěry v ekonomiku eurozóny dosáhl v prosinci hodnoty 0,5 bodu. Spotřebitelé v zemích eurozóny věří své ekonomice více než v listopadu, kdy index dosáhl hodnoty 0,1 bodu. Trh přitom očekával pokles indexu na nulu.
Zdroj: CNBC, ČTK