Izrael: Peníze pro Palestince z USA jsou ohroženy už delší dobu

Kolik peněz USA poskytují jako pomoc Palestincům a jaké by byly důsledky naplnění hrozby prezidenta Donalda Trumpa o zkrácení platby, ptá se ve středu izraelský tisk. Trump v úterý pohrozil finančním trestem, jestliže Palestinci nebudou ochotni obnovit rozhovory s Izraelem. O zkrácení pomoci v úterý hovořila rovněž vyslankyně USA při OSN Nikky Haleyová. Kongres bude jednat o zákonu, který počítá se zkrácením peněz pro Palestince.
Haleyová ale odpovídala na otázky týkající se amerických příspěvků Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), zatímco Trump ve svém tweetu hovořil obecně o stomilionové pomoci Palestincům.
USA jsou jedním z největších dárců UNRWA. V roce 2016 přímo agentuře poskytly 152 milionů dolarů a dalších 216 milionů dolarů pak daly na projekty, které spadají pod UNRWA. Těchto 368 milionů dolarů činí čtvrtinu rozpočtu agentury OSN.
Jak napsal izraelský tisk, pokud by USA zkrátily tyto příspěvky, palestinská samospráva by to příliš nepocítila, protože UNRWA působí především v oblastech, které nespadají pod kontrolu samosprávy. Agentura pomáhá uprchlíkům v Pásmu Gazy a jinde na Blízkém východě. Samospráva by zkrácení peněz pocítila jenom kvůli několika školám, jež UNRWA spravuje na Západním břehu Jordánu. V Pásmu Gazy by výpadek peněz pro UNRWA mohl vyvolat humanitární krizi - z tamních dvou milionů obyvatel jsou 1,3 milionu uprchlíci.
Trumpův tweet, který podmiňuje pomoc ochotou samosprávy vrátit se k mírovým rozhovorům, podle izraelského tisku naznačuje, že prezident měl na mysli americkou pomoc samosprávě. Podle zprávy amerického Kongresu z roku 2016 poskytly USA od roku 1993, kdy byl zahájen mírový proces, každoročně Palestincům 400 milionů dolarů. Většina z nich byla určena na projekty podporované Americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID) na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Loni měly USA podle zprávy z roku 2016 do projektů USAID na obou palestinských územích z těchto peněz poskytnout 363 milionů dolarů a 36 milionů přímo samosprávě.
Kongres má ale v nejbližších dnech projednávat návrh na zkrácení pomoci Palestincům prostřednictvím USAID. Jde o takzvaný Taylorův zákon pojmenovaný podle amerického občana, který byl zabit v roce 2016 při teroristickém útoku v Tel Avivu. Smyslem zákona je zkrátit pomoc Palestincům, pokud samospráva nepřestane vyplácet peníze rodinám usvědčených teroristů. Krácení se nemá týkat nemocnic ve východním Jeruzalémě ani očkovacích programů. Izraelský tisk poukazuje na to, že programy USAID pro Palestince byly kvůli Taylorovu zákonu ohroženy už předtím, než Trump zveřejnil svůj tweet.
Zdroj: ČTK